بالا بودن عمق فاجعه گرد و غبار در خوزستان؛ 13 متر از نخل‌های 15 متری ریگان بم زیرخاک مدفون‌اند

aloudegi rizgarg 30062016

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، ناصر حیدری‌پوری در آئین تکریم و معارفه مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: با 21 قرارگاه و نواحی استانی در کانون‌های گرد و غبار خوزستان همکاری داریم و تاکنون 20 هزار هکتار جنگل در کانون‌های 8 گانه بحرانی خوزستان از سال 95 تاکنون داشته‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه عمق فاجعه گرد و غبار در خوزستان بالا است، عنوان کرد: تاکنون 17 هزار مالچ پاشی و 45 هزار هکتار قرق، عملیاتی و مدیریتی داشته‌ایم ولی به دلیل عمق فاجعه شرایط سختی داریم و خودمان راضی نیستیم.

 

معاون سازمان آبخیزداری، مراتع و امور بیابان سازمان جنگل‌ها و مراتع ابراز کرد: تعداد روزهای الوده در خوزستان کمتر شده به گونه‌ای که طبق اعلام سازمان هواشناسی شاخص آلودگی از 10 هزار به 3 هزار کاهش یافته است.

حیدری‌پوری با تاکید بر اینکه خودمان این بلا را بر سر خودمان آورده‌ایم، ادامه داد: کانون‌های گرد و غبار خوزستان در سال 2002 طبق نقشه مرتع درجه بوده که به دلیل برخی کم کاری‌ها و ندانتم‌کاری‌ها به اینجا رسیده است.

 

این مسئول ارشد سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور با اشاره به اینکه حق‌آبه‌های زیست محیطی را پرت کردیم، بیان کرد: هم اکنون تالاب شریف و منصوریه آب ندارند در حالی زمانی از کارون می‌گرفت.

حیدری‌پوری با بیان اینکه 2 یا 3 متر از نخل‌های 15 متری ریگان بم نمایان است، افزود: مقابله با گرد و غبار و اجرای طرح بیابان زدایی از جمله 3 شاخص مهم کنوانسیون بین المللی بیابان زدایی و مقابله با اثرات خشکسالی با حضور 195 کشور دنیا است.

 

انتهای پیام/م