دو وزیر آمریکایی بخشی از جزئیات تحریم‌ها را اعلام کردند

دویچه وله :وزیران امور خارجه و خزانه‌داری ایالات متحده در یک نشست خبری مشترک در باره تحریم‌های جدید علیه ایران سخن گفتند. دور جدید تحریم‌ها در مجموع شامل بیش از ۷۰۰ شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی می‌شود.

DW Farsi Breaking News

روز دوشنبه، ۱۴ آبان (۵ نوامبر) ساعاتی پس از اجرایی‌ شدن دور دوم تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه، و استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری این کشور، به جزئیات این تحریم‌ها پرداختند.

بر اساس اظهارات دو وزیر، دور جدید تحریم‌ها در بخش مالی شامل ۵۰ بانک ایرانی و شرکت‌های تابعه، و در بخش کشتیرانی شامل بیش از ۲۰۰ شخص حقیقی و کشتی می‌شود. شرکت هواپیمایی ملی ایران و بیش از ۶۵ فروند هواپیمای آن نیز مورد تحریم قرار گرفته‌اند.

دور جدید تحریم‌ها در مجموع شامل بیش از ۷۰۰ شخصیت حقیقی و حقوقی ایرانی می‌شود.

وزیر امور خارجه‌ی ایالات متحده در این نشست خبری گفت، ایتالیا، تایوان، ترکیه، چین، ژاپن، کره جنوبی، یونان و هند به طور موقت از تحریم‌های نفتی ایران معاف شده‌اند و می‌توانند تا اطلاع ثانوی از ایران نفت خریداری کنند.

تلاش برای تغییر رفتار جمهوری اسلامی

پمپئو در عین حال تاکید کرد که ایالات متحده تلاش خود برای به‌صفر رساندن فروش نفت ایران در بازارهای جهانی را ادامه خواهد داد.

به گفته‌ی او جمهوری اسلامی در اثر تحریم‌های جدید دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از درآمد نفتی خود را از دست داده است.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایالات متحده همچنین اظهار داشت که ایران منطقه‌ی خاور نزدیک را بی‌ثبات کرده است.

استیو منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا نیز گفت: «تحمیل فشار خردمندانه خزانه‌داری بر ایران باید برای رژیم ایران روشن کند که آنها با انزوای مالی و رکود اقتصادی مواجه خواهند شد و اینکه باید رفتار بی‌ثبات کننده خود را تغییر دهند.»

رویترز به نقل از "یک مقام ایرانی" نوشت که جمهوری اسلامی به فشارهای آمریکا گردن نمی‌نهد و سیاست‌های خود را تغییر نمی‌دهد.