پیروزی دمکرات‌ها در مجلس نمایندگان؛ جمهوریخواهان کنترل سنا را حفظ کردند/برای اولین بار بانوی ایرانی تبار ‎ به نمایندگی مجلس ایالتی فلوریدا انتخاب شد

 election american  رادیو فردا: با پایان انتخابات میان‌دوره ای آمریکا و براساس پیش بینی رسانه‌های این کشور دو حزب عمده ایالات متحده توانسته‌اند پیروزهایی در این انتخابات کسب کنند.

گزارش‌ها حاکی است که جمهوریخواهان اکثریت خود را در سنا حفظ کردند و حزب دمکرات نیز اکثریت را مجلس نمایندگان کسب کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در نخستین واکنش خود به انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره در توییتر نوشته است:«امشب موفقیت بزرگی [بود]. از همه متشکرم.»

گزارش ها حاکی است که دونالد ترامپ در تماس تلفنی با نانسی پلوسی، رهبر اقلیت دمکرات در مجلس نمایندگان پیروزی حزب دمکرات را تبریک گفته است.

نانسی پلوسی ساعتی پیشتر در سخنرانی خود در مقر حزب دمکرات در واشینگتن این پیروزی را تبریک گفته است.

خانم پلوسی گفته است هدف حزب دمکرات پس از پیروزی در انتخابات میان‌دوره ای برای مجلس نمایندگان تلاش برای ایجاد وحدت در کشور است.

این در حالی است که دمکرات‌ها در انتخابات میاندوره‌ای روزسه شنبه کرسی‌های بیشتری را در سنا از دست دادند.

ایالت های فلوریدا و تگزاس شاهد رقابت نزدیک دو حزب عمده در انتخابات میان‌دوره‌ای آمریکا بودند.

در ایالت فلوریدا نامزدهای جمهوریخواه برای فرمانداری و سنا در رقابتی شانه به شانه رقبای دمکرات خود را پشت سرگذاشتند.

در تگزاس نیز سناتور جمهوریخواه تد کروز با اختلاف کمی از رقیب دمکرات خود یعنی بتو آروررک اکثریت آراء را کسب کرد.

در یکی از حساس ترین رقابت‌ها در این زمینه در ایالت ایندیانا، سناتور دمکرات جو دانالی از رقیب جمهوریخواه خود شکست خورد.

در همین حال، سناتور دمکرات جو منشن در ایالت ویرجینیای غربی به پیروزی رسیده است و کرسی خود را حفظ کرده است.

به گزارش فاکس نیوز در حدود ۳۸ میلیون رای دهنده پیش از موعد رای گیری در روز سه شنبه رای خود را ارسال کرده‌اند که نسبت به انتخابات میا‌‌ن‌دوره ای در سال ۲۰۱۴ یعنی بیش از ۲۷ میلیون رای دهنده،۱۰ میلیون افزایش داشته است.

در این انتخابات رای دهندگان برای تعیین ۴۳۵ نمایندگان مجلس نمایندگان،۳۵ کرسی از ۱۰۰ کرسی مجلس سنا و ۳۶ فرماندار ایالتی از ۵۰ فرماندار کشور به پای صندوق‌های رای رفتند.

انتخابات مجلس نمایندگان آمریکا هر دو سال یکبار برگزار می شود که یکبار آن با انتخابات ریاست جمهوری آمریکا همزمان می‌شود و دوره دیگر در میانه دوره چهار ساله رئیس جمهوری برگزار می‌شود که به آن انتخابات میا‌ن‌دوره‌ای می‌گویند. دونالد ترامپ دو سال پیش توانست در انتخابات ریاست جمهوری به پیروزی برسد.

برای نخستین بار یک ایرانی‌آمریکایی به نمایندگی مجلس ایالتی فلوریدا انتخاب شد

آنا اسکمانی، در انتخابات مجلس نمایندگان در فلوریدا از سد رقیب خود گذشته و به‌‌عنوان نخستین ایرانی‌آمریکایی در این ایالت وارد مجلس قانون‌گذاری آن شده‌است.

خانم اسکمانی از حزب دمکرات با استاکتوت رویز از حزب جمهوری‌خواه رقابت کرد. آن‌ها هر دو برای کرسی که تا کنون در اختیار مایک میلی، از حزب جمهوری‌خواه بود، به رقابت پرداختند.

آنا اسکمانی در ایمیلی برای «کلیک اورلاندو» پس از پیروزی در انتخابات ایالتی، نوشته است «دست در دست یکدیگر تاریخ‌ساز شدیم. نه فقط برای این‌که بتوان از سد وضعیت فعلی گذشت و یک کرسی رقابتی را در مجلس نمایندگان (فلوریدا) در دست گرفت، بلکه چون برای نخستین بار یک ایرانی آمریکایی، صاحب یک مقام عمومی [انتخابی] در فلوریدا می‌شود».

 eskamani annaنشریه اورلاندو ویکلی نیز با یادآوری این‌که حوزه انتخابی خانم اسکمانی پیشتر در دست یک نماینده از حزب جمهوری‌خواه بود می‌گوید او ۵۷ درصد آرا را به دست آورده است که ۱۴ درصد بیشتر از رقیبش است.