پیروز حناچی چطور شهردار تهران شد؟/ تماس دولت با شورای شهر برای حذف آخوندی!

 akhondi hanachi   اگر ۱۶ رای عباس آخوندی در دور قبل را مبنا بگیریم، شاید بتوان کاهش ۵ رای آخوندی در این دوره را با تماسی که از دولت با شورای شهر گرفته شده، تحلیل کرد؛ چه اینکه آرای پیروز حناچی به نسبت دوره قبل بدون تفاوت باقی ماند (همان ۱۱ رای)، اما نگاه ۵ عضو شورای شهر نسبت به عباس آخوندی تغییر کرد!

 رویداد۲۴ : سرانجام پیروز حناچی، کلیددار بلدیه تهران شد. اگر آخوندی شهردار شده بود، لابد تیتر می‌زدند آخوندی به بهشت رفت، اما حالا حناچی فقط وسایلش شخصی اش را یک طبقه بالاتر خواهد برد. شهرداری خانه حناچی بوده و ساله‌است که زیر و بم آن را به خوبی می‌شناسد.

پیروز حناچی از چهره‌های اصلاح‌طلب و نزدیک به جریان جبهه مشارکت است. او دوبار به عنوان گزینه شهرداری تهران مطرح شده بود، اما هر دو بار در مراحل نهایی، انتخاب نشد؛ بار اول وقتی بود که هر ۲۱ عضو شورای شهر تهران به صورت هماهنگ به محمدعلی نجفی رای دادند. دفعه دوم زمانی بود که افشانی و مکارم حسینی در یک رقابت نزدیک به عنوان گزینه‌های نهایی شهرداری تهران رای آوردند و حناچی با اختلاف فقط یک رای، امکان حضور در شورای شهر تهران را پیدا نکرد.

برآورد فعالان سیاسی دوره قبل این بود که اعضای اعتماد ملی برای برنده شدن افشانی، عمدا به گزینه ضعیفی مثل مکارم حسینی رای داده بودند تا بتوانند صندلی شهرداری را حفظ کنند. اتفاقی که این بار تکرار نشد؛ این بار با انصراف کشت‌پور که قرار بود نقش گزینه کمکی را ایفا کند و پس از کنار گذاشتن غلامرضا انصاری از بین گزینه‌های نهایی، حناچی و آخوندی به مرحله نهایی انتخاب شهردار رسیدند.

در مرحله دوم، اعضای فراکسیون کارگزاران سازندگی که شهردار شدن آخوندی را با توجه به احتمال نامزدی او در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰، دور از ذهن نمی‌دانستند، به حناچی رای دادند تا او با رای اعضای فراکسیون کارگزاران و اعتماد ملی و یک عضو غیر فراکسیونی (الویری) به همراه دو چهره نزدیک به مشارکت (فخاری و فراهانی) و البته تک رای عضو فراکسیون اتحاد (علی اعطاء) به صندلی شهرداری تکیه بزند. به این ترتیب گزینه‌ای انتخاب شد که در هر چهار فراکسیون شورای شهر، طرفدارانی دارد.

 

تماس از دولت با شورای شهر

 

یک منبع آگاه در دولت به رویداد۲۴ گفته است تماسی که از از سوی رئیس دفتر رئیس جمهور با برخی اعضای شورای شهر گرفته می‌شود، در تغییر آرای اعضای شورای شهر موثر بوده است. او به رویداد۲۴ خبر داده که در این تماس دولت به شورای شهر هشدار داده که اگر آخوندی شهردار شود، تعامل دولت و شهرداری از بین خواهد رفت و مشکل پیش خواهد آمد.

اگر ۱۶ رای عباس آخوندی در دور قبل را مبنا بگیریم، شاید بتوان کاهش ۵ رای آخوندی در این دوره را با تماسی که از دولت با شورای شهر گرفته شده، تحلیل کرد؛ چه اینکه آرای پیروز حناچی به نسبت دوره قبل بدون تفاوت باقی ماند (همان ۱۱ رای)، اما نگاه ۵ عضو شورای شهر نسبت به عباس آخوندی تغییر کرد!

طبق آنچه محمدجواد حق شناس در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده است، محسن هاشمی رفسنجانی، شهربانو امانی، افشین حبیب‌زاده، محمد علیخانی (اعضای فراکسیون کارگزاران) محمدجواد حق‌شناس، حجت نظری، سید ابراهیم امینی (اعضای فراکسیون اعتماد ملی) مرتضی الویری (عضو غیر فراکسیونی) علی اعطا (عضو فراکسیون اتحاد) مجید فراهانی، الهام فخاری (جوانان سابق مشارکت در فراکسیون مستقلین) به پیروز حناچی رای دادند.

بهاره آروین، آرش حسینی میلانی، زهرا صدراعظم نوری، ناهید خداکرمی، محمود میرلوحی (فراکسیون اتحاد ملت) حسن رسولی، زهرا نژادبهرام (غیر فراکسیونی و نزدیک به بنیاد امید ایرانیان) احمد مسجدجامعی (عضو غیر فراکسیونی) و حسن خلیل‌آبادی و محمد سالاری نام عباس آخوندی را روی برگه‌های رای خود نوشتند

مهمترین تفاوت شهرداری حناچی با دو شهردار قبلی منتخب اصلاح طلبان اینجاست که او مخالفان جدی در شورای شهر تهران دارد. جدا از رای لب مرزی او (ده برابر یازده) مقابل عباس آخوندی، می‌توان با اطمینان گفت که بعضی از افرادی که به حناچی رای داده بودند نیز دل خوشی از این گزینه نداشتند و در نبود گزینه‌های نزدیک‌تر، به ناچار نام او را نوشته بودند.

حناچی نسبت به دو شهردار قبلی شهرت کمتر و پشتیبانی ضعیف‌تر شورای شهر را همراه دارد. دو گزینه قوی‌تر قبلی هر کدام شش ماه دوام آورده بودند. یکی از اعضای نزدیک به محسن هاشمی گفته بود شش ماه دیگر او شهردار تهران خواهد شد. اصولگرایان نیز، به خاطر نزدیکی حناچی به خاتمی، دل خوشی از این مدیر میانی دولت خاتمی ندارند. در عرض چند دقیقه افزایش قیمت مسکن بر گردن او افتاد و یکی از رسانه‌های اصولگرا تیتر زد تهران به خاک سیاه نشست. روز‌های سخت حناچی از دقایقی پیش آغاز شده است!