قطعنامه پارلمان اروپا علیه صدور سلاح به عربستان

 tank chiftan
پارلمان اروپا روز چهارشنبه خواستار نظارت بیشتر بر صدور سلاح از کشورهای عضو اتحادیه اروپا شد.

به گزارش يورونيوز، در قطعنامه ای که به تصویب اعضای پارلمان اروپا رسید همچنین بر لزوم در نظر گرفتن تحریم هایی علیه کشورهای ناقض مقررات صدور اسلحه تاکید شده است.

در قطعنامه نمایندگان پارلمان اروپا آمده که سلاح های اروپایی فروخته شده به عربستان به جنگ در یمن دامن زده است. اعضای پارلمان اروپا در بخش دیگری از این قطعنامه از فروش سلاح به عربستان به عنوان عامل تحت الشعاع قرار گرفتن تلاشهای اتحادیه اروپا برای کنترل فروش سلاح یاد کرده اند.

سابین لوزینگ، نماینده آلمانی پارلمان اروپا در مورد قطعنامه تصویب شده اظهار داشت: «سلاح های اروپایی در یمن به طور اساسی مسئول جنگی هستند که روی داده است.»

قطعنامه پارلمان اروپا ضمانت اجرایی ندارد اما این قطعنامه دومین مصوبه اعضای این پارلمان علیه فروش اسلحه به عربستان در یک ماه اخیر است. قطعنامه پیشین به دنبال قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت عربستان در کنسولگری این کشور در استانبول تصویب شد.

اتحادیه اروپا پس از آمریکا دومین صادرکننده بزرگ اسلحه در جهان محسوب می شود. بیش از ۲۵ درصد کل سلاح هایی که در جهان به فروش می رسد ساخت اروپا است.

براساس مقررات اتحادیه اروپا کشورهای عضو این اتحادیه هنگام عقد قرارداد فروش سلاح به کشورهای مختلف باید هشت ضابطه را در نظر بگیرند.

نمایندگان پارلمان اروپا بر این باورند که کشورهای عضو اتحادیه با فروش سلاح به عربستان شش مورد از این ضوابط را نقض می کنند.