سرمقاله نویس روزنامۀ حریت ترکیه: ادعای دادستانی عربستان سعودی در مورد چگونگی ماجرای قتل جمال خاشقجی با اسناد موجود منطبق نیست - گزارش های رسانه‌ های ترکیه در مورد این ترور

khashoghchi jamal rfi فارسی: در پی صدور ادعانامه دادستان عربستان علیه چند تن بعنوان متهمین اصلی قتل "جمال خاشقجی" روزنامه نگار سعودی، یک روزنامه ترک نوشت ادعای دادستانی عربستان در مورد چگونگی ماجرای قتل با اسناد موجود منطبق نیست.
 
"عبدالقادر سلوی" سرمقاله نویس روزنامه "حریت"، نزدیک به حکومت ترکیه، در مقاله ای که در آخرین شماره این روزنامه انتشار داده، تصریح کرده است که مقامات ترک نوار صوتی فاش نشده‌ای در اختیار دارند که با سخنان دادستانی عربستان در مورد نحوه قتل همخوانی ندارد.
 
سخنگوی دادستانی عربستان روز پنجشنبه در ادعانامه خود از جمله در شرح ماجرای چگونگی برخورد اولیه با روزنامه نگار مقتول در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول گفته بود که مأمورین اعزامی به کنسولگری عربستان در ترکیه روز دوم اکتبر کوشش کرده‌ اند با بحث حضوری "جمال خاشقجی" را متقاعد سازند که به کشورش عربستان بازگردد.
 
این در حالی که سرمقاله نویس "حریت" مدعی است که در نوار صوتی‌ ای که دولت آنکارا از گفتگوهای جمال خاشوقجی و مأمورین کنسولگری در اختیار دارد، هیچگونه بحثی برای متقاعد کردن روزنامه نگار در جهت بازگشت به عربستان صورت نگرفته است.
 
"عبدالقادر سلوی" در سرمقاله خود تصریح می‌ کند که بر اساس اسناد صوتی موجود، جمال خاشقجی تحت تأثیر مواد مخدر قرار نداشته، بلکه، مستقیماً با استفاده از یک "طناب" یا "کیسه پلاستیکی" خفته شده است.
 
روزنامه‌ نگار ترک همچنین به نوار صوتی "۱۵ دقیقه" ای دیگری اشاره می‌ کند که بر اساس آن از محاورات صورت گرفته، نشان می‌ دهد که جنایت آگاهانه و به‌ طور عمد و با برنامه ریزی، انجام گرفته است.
 
به نوشته عبدالقادر سلوی در این نوار، ۱۵ دقیقه مکالماتِ ضبط شده، نشان می‌ دهد که چگونه مأمورین سعودی در مورد مراحل اجرای طرح قتل و وظایف مشخص هر یک از مأمورین، گفتگو می‌ کنند. سرمقاله نویس حریت در پایان می‌ افزاید: مجموعه مکالمات تلفنی خارج از کشور مأمورین پس از انجام مأموریت، با محتوای نوارهای جنایت منطبق است.
 
مقامات ترک بر این باورند که بر اساس اسناد محمد بن سلمان ولیعهد و رئیس دولت عربستان از پیش در جریان قتل بوده است، اما دادستانی عربستان در بیانیه‌ ی خود تأکید می‌ کند که بر اساس تحقیقات ولیعهد عربستان هیچ نقشی در این پرونده نداشته است.
 
***
 
گزارش رسانه‌ های ترکیه دربارۀ چند نوار صوتی افشاگر قتل خاشقجی
 
دویچه وله فارسی: رسانه‌ های ترکیه روزانه اخباری را منتشر می‌کنند که نشان می‌دهد توضیحات عربستان در ارتباط با کشته شدن جمال خاشقجی واقعیت ندارد. ترکیه اکنون نوار صوتی جدیدی را منتشر کرده که در آن برنامه کشتن خاشقجی توضیح داده می‌شود.
 
رسانه‌ های ترکیه اعلام کرده‌ اند این کشور اسنادی را در دست دارد که جزئیات قتل جمال خاشقجی، خبرنگار معترض عربستانی را روشن می‌کند و توضیحات عربستان سعودی در این باره را رد می‌کند.
 
عبدالقدیر سلوی، سرمقاله‌نویس روزنامه "حریت" ترکیه، در این باره به نواری شنیداری اشاره کرده است که با گوش دادن به آن روشن می‌شود که در کنسولگری عربستان در استانبول بحثی با جمال خاشقجی، خبرنگار معترض عربستانی، درنگرفته و او به محض ورود به کنسولگری خفه شده است. 
 
سلوی همچنین می‌نویسد مقامات ترکیه نوار شنیداری دیگری را نیز در اختیار دارند که برمبنای آن روشن می‌شود برنامه‌ گروه مرگ عربستان برای کشتن خبرنگار معترض کشورشان به چه ترتیبی بوده است.
 
در نوار شنیداری دوم که ۱۵ دقیقه است، اعضای گروه مرگ در سفارت عربستان سعودی در استانبول پس از کشتن خاشقجی تلفنی با افرادی در خارج از ترکیه گفت‌وگو می‌کنند.
 
نقض توضیح دادستان کل عربستان:
 
سخنان عبدالقدیر سلوی، سرمقاله نویس روزنامه "حریت"، در تناقض است با آنچه دادستان کل عربستان سعودی روز پنج‌شنبه ۱۴ آبان (۱۵ نوامبر) در کنفرانسی خبری در ریاض اعلام کرد.
 
شیخ سعود المعجب، دادستان کل عربستان، اعلام کرد که احمد العصیری، معاون سابق سازمان اطلاعات عربستان، عامل اصلی این طرح و طراح مأموریتی با هدف بازگرداندن خاشقجی به عربستان بوده است.
 
المعجب گفت پس از آن که خاشقجی به کنسولگری عربستان در ترکیه رفت، فرمانده تیم نتوانست او را متقاعد کند که به عربستان بازگردد و پس از آن بود که تصمیم به قتل خاشقجی گرفت.
 
بر مبنای سخنان دادستان کل عربستان افراد این تیم ابتدا جمال خاشقجی را بیهوش کرده و بعد او را به قتل رساندند. سپس جسد را تکه تکه کرده و به ماموری در خارج از کنسولگری تحویل دادند، اما هنوز مشخص نیست که جسد خاشقجی کجا پنهان شده است.
 
ترکیه توضیحات عربستان را ناکافی می‌ داند:
 
مولود چاووش اوغلو، وزیر خارجه ترکیه، روز پنج‌شنبه ۱۷ آبان (۸ نوامبر) اعلام کرد که کشورش از اظهارات دادستان کل عربستان در باره قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی، ناراضی است و آن را ناکافی می‌داند.
 
وزیر خارجه ترکیه اعلام کرد که تیم ۱۵ نفره‌ای که به ترکیه آمده بود دستور داشت خاشقجی را در کنسولگری به قتل برساند و جسد او را تکه تکه کند. او بار دیگر خواستار تحویل این ۱۵ نفر به دولت ترکیه شد تا آنها در دادگاه‌های ترکیه محاکمه شوند.
 
تحریم‌ های آمریکا:
 
وزارت خزانه‌داری آمریکا نیز روز پنجشنبه ۲۴ آبان (۱۵ نوامبر) ۱۷ نفر از شهروندان عربستان را در رابطه با پرونده قتل جمال خاشقجی تحریم کرد. گفته می‌شود که چند تن از نزدیکان محمد بن سلمان، شاهزاده عربستان نیز در بین تحریم‌شدگان هستند.
 
استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا، درباره تحریم این افراد گفته است: «ما اقدام به تحریم آن دسته از مسئولان عربستان کرده‌ایم که در قتل وحشتناک جمال خاشقجی دست داشته‌اند. کسانی که مسئول طراحی و قتل خشن خبرنگاری بوده‌اند که ساکن آمریکا بوده و در آن کشور اشتغال به کار داشته، باید به خاطر عمل خود مجازات شوند.»
 
***
 
فایل صوتی دیگری از پرونده قتل جمال خاشقجی، منتقد سعودی در دست ترکیه است/ جمال خاشقجی: دارم خفه‌ می‌ شوم، این کیسه را از سرم دور کنید
 
 به گزارش اسپوتنیک به نقل از روزنامه حریت ترکیه، منابع خبری ترکیه فاش کردند، آنکارا یک فایل صوتی ۱۵ دقیقه‌ای دیگر در خصوص مناقشه اعضای تیم ترور بر سر چگونگی قتل خاشقچی در داخل کنسولگری سعودی در استانبول در اختیار دارد.
 
حریت نوشت در این فایل ۱۵ دقیقه‌ای مشخص است که اعضای تیم ترور درباره چگونگی قتل خاشقجی قبل از رسیدنش به مقر کنسولگری سعودی، با یکدیگر صحبت می‌کنند.
 
نظیف کرمان، رئیس بخش تحقیقات روزنامه صباح ترکیه اخیرا گفته که نوارهای صوتی که درباره قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری عربستان در استانبول است و در دست مقامات ترکیه قرار دارد، نشان می‌دهد که قاتلان کیسه‌ای را روی سر خاشقجی گذاشته و وی را خفه کرده‌اند و این فایل‌ها لحظات آخر از زندگی این روزنامه‌نگار را نشان می‌دهند.
 
وی افزود: آخرین حرف‌ های خاشقجی این بود: دارم خفه‌ می‌ شوم، این کیسه را از سرم دور کنید. من فوبیای خفگی دارم. این آخرین صحبت‌ هایش بود و قاتلان او را در عملیاتی که ٧ دقیقه طول کشید، خفه کردند.
 
کرمان تصریح کرد: تیم عربستانی مسئول قتل خاشقجی حین عملیات مثله کردن جسدش، کیسه‌ هایی را کف اتاق گذاشتند تا خون به بیرون درز نکند و عملیات مثله کردن به دست صلاح الطبیقی، کارشناس پزشکی قانونی عربستان در ۱۵ دقیقه انجام شد و بعد جسد مثله شده را در ۵ چمدان بزرگ گذاشته و به خودروی وابسته به کنسولگری عربستان منتقل کردند.
 
رئیس بخش تحقیقات روزنامه الصباح ترکیه اظهار داشت که تیم عربستان با ابزارها و ادواتی به ترکیه آمد و روزنامه صباح بعداً تصاویر این ادوات را منتشر خواهد کرد.
 
رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهور ترکیه روز سه شنبه گذشته گفته بود که فایل صوتی قتل جمال خاشقچی، روزنامه‌ نگار منتقد سعودی به قدری هولناک بود که حتی افسر اطلاعاتی عربستانی را نیز که به آن گوش داده بود، شوکه کرد.
 
جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی که از سال ۲۰۱۷ در آمریکا تحلیلگر روزنامه واشنگتن پست بود، روز ۲ اکتبر پس از ورود به سرکنسولگری عربستان در استانبول ناپدید شد. پس از مدتی ابهام درباره این قضیه، رسانه های دولتی عربستان سعودی روز ۲۰ اکتبر گزارش دادند، خاشقجی در جریان نزاع با کارکنان سرکنسولگری جان خود از دست داده است. در این رابطه ۱۸ نفر بازداشت شده و اکنون بازجویی از آنها جریان دارد. مقامات عربستان تلاش می ورزند حقیقت را کشف کرده و همه مقصران را تحت تعقیب قضائی قرار داده و مجازات کنند.