درد شبانه‌روزی ۷ هزار بیمار به دلیل یک تحقیق غیرعلمی دانشگاه شهید بهشتی

Daneshgah-Shahid Beheshti

«رئیس انجمن روماتولوژی ایران با گلایه از یک مطالعه غیر علمی دارویی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: هفت هزار بیمار ایرانی باید از یک داروی تولید داخل استفاده کنند ولی بیمه‌ها دیگر آن را پوشش نمی‌دهند و کسی هم به فکر نیست.»
 
تسنیم: دکتر احمدرضا جمشیدی در نشست خبری دوازدهمین کنگره روماتولوژی ایران به تشریح علم روماتولوژی پرداخت و اظهار داشت: با وجود آنکه روماتولوژی یک علم قدیمی است و از زمان بقراط به حساب می‌آید اما در طب نوین جزو رشته‌های جدید به حساب آمده به طوریکه از سال 47 الی 48 شمسی رشته روماتولوژی در ایران به تربیت متخصص پرداخته است.
 
وی ادامه داد: هم اکنون هفت مرکز فوق تخصصی روماتولوژی از جمله در بیمارستان شریعتی فعالیت می‌کند و در کشور 250 روماتولوژی فعال هستند که اکثریت نیز در ایران تربیت شده‌اند.
 
جمشیدی درباره انواع بیماری‌های مرتبط با روماتولوژی توضیح داد: بیماری‌های روماتولوژی به صورت مکانیکی و التهابی است. از نوع مکانیکی می‌توان به آرتروز به عنوان شایع‌ترین بیماری اشاره کرد و از نوع التهابی نیز می‌توان به بیماری روماتیسم که شایع‌ترین بیماری‌های مفصل مزمن است اشاره کرد. همچنین بیماری متابولیک مانند پوکی استخوان و نرمی استخوان نیز می‌توان به این گروه اضافه کرد.
 
رئیس انجمن روماتولوژی ایران افزود: در تحقیقی در حوزه روماتولوژی در تهران انجام دادیم 43 درصد مردم دچار درد استخوانی، مفاصل و عضلانی هستند و از این دردها شکایت می‌کنند.
 
وی افزود: از علل بیماری‌های روماتولوژی می‌توان به سبک زندگی غلط، مشکلات روحی روانی، خستگی‌ها و کم‌خوابی‌ها اشاره کرد که در حوزه سبک زندگی شایع‌ترین علت مکانیکی این بیماری‌ها آرتروز زانو است و در کنار آن آرتروز گردن، آرتروز مفاصل رخ می‌دهد. البته بیماری‌های التهابی، شیوع کمتری دارد.
 
وی در تشریح چالش‌های بیماری های روماتولوژی که بیشتر در مورد تشخیص و درمان بیماران است افزود: بیماری‌های روماتولوژی برخلاف بیماری‌های سرطان، کمتر تحت پوشش بیمه هستند. چون بیماری سرطان مرگ و میر بیشتری دارد بیمه‌ها بیشتر داروهای آن را پوشش می‌دهند در حالیکه بیماران روماتیسمی هر روز در حال مردن هستند این مردن آنها دردی است که شبانه‌روز می‌کشند و این دردها آنها را ناتوان می سازد.
 
رئیس انجمن روماتولوژی ایران افزود: خوشبختانه با مصرف دارو می‌توان دردهای بیماری‌های روماتولوژی را کنترل و کاهش داد ولی هزینه‌های این داروها بالاست اما خوشبختانه حداقل دو داروی مهم این بیماران در ایران تولید و حتی در بیمارستان شریعتی کارآزمایی بالینی شد و قیمت‌های آن بسیار کاهش پیدا کرد.
 
جمشیدی به چالش یکی از داروهای مهم پوکی استخوان که اتفاقا تولید داخل است پرداخت و گفت: متاسفانه در یک تحقیق غیرعلمی بر روی این داروی تولید داخل عنوان شد که اثربخشی لازم نسبت به قیمت تعریف شده آن را ندارد. در حالیکه این دارو در گذشته با پوشش بیمه برای بیمار 60 هزار تومان هزینه در بر داشت ولی پس از این تحقیق غیرعلمی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیمه‌ها پوشش خود را از این دارو برداشتند و این دارو را باید بیمار به مبلغ 600 هزار تومان تهیه کند. البته هم اکنون این دارو 450 هزار تومان قیمت‌گذاری شده ولی بیماران نمی‌توانند آن را تهیه کنند.
 
وی در توضیح این مطالعه غیرعلمی عنوان کرد: مثلا در این مطالعه غیر علمی آمده است یک داروی خوراکی که شاید 10 میلیون نفر از آن استفاده می‌کنند با یک داروی تزریقی که فقط هفت هزار نفر آن را مصرف می‌کنند مقایسه کردند و این یعنی یک تلفن همراه را با یک خودرو مقایسه کرده‌اند و این در حالیست که ما برای این مطالعه غیرعلمی به وزیر، معاون وزیر، شورای عالی بیمه نامه‌نگاری کردیم و نظرات علمی انجمن را عنوان کردیم ولی هنوز پاسخی گرفته نشده و این تعداد بیمار باید شبانه‌روز درد بکشند.
 
رئیس انجمن روماتولوژی ایران خاطر نشان کرد: این دارو که تولید داخل نیز است به عنوان مهمترین دارویی است که در زمان شکستگی مهره‌ها و پوکی استخوان شدید مورد استفاده قرار می‌گیرد و می‌تواند به افزایش تراکم استخوان کمک کند و اثربخشی آن بین 18 تا 24 ماه است ولی داروهای دیگر باید بیمار 5 سال مصرف کند تا اثربخشی لازم را دریافت کند و به دلیل این مطالعه غیرعلمی بیمه‌ها نیز پوشش خود را از این دارو برداشتند.