در یمن، محمد حوثی‌: برای صلح آماده‌ایم، اگر ائتلاف خواستار صلح باشد

 husiha دویچه وله: یک مقام ارشد حوثی اعلام کرد این گروه حملات موشکی و پهپادی خود به نیروهای ائتلاف نظامی را متوقف می‌کند. با اعلام این خبر امیدها برای حصول آتش‌بس در یمن و پایان جنگ فاجعه‌بار در این کشور افزایش یافته است.   

محمد الحوثی، رهبر کمیته عالی انقلاب یمن در دولت حوثی‌ها، بامداد دوشنبه ۲۸ آبان (۱۸ نوامبر) با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد چنانچه نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان حاضر به صلح باشند، حوثی‌ها نیز آماده صلح خواهند بود. او توقف حملات موشکی و پهپادی علیه نیروهای ائتلاف را "نشانی از نیت خیرخواهانه" حوثی‌ها دانسته و نوشت این اقدام هر گونه بهانه‌ای را برای رد مذاکرات صلح و ادامه "محاصره" یمن از دشمن می‌گیرد.

چند روز پیش از انتشار این خبر مارتین گریفیتس، نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن، در نشست شورای امنیت در نیویورک از مذاکرات صلح جدید میان گروه‌های درگیر در یمن خبر داده و گفته بود این مذاکرات "بزودی" آغاز خواهند شد.

گریفیتس اشاره به تاریخ دقیق برگزاری چنین مذاکره‌ای نکرده بود. او همچنین گفته بود دولت یمن و شورشیان حوثی در مورد تبادل زندانیان نیز به توافق رسیده‌اند.

نیروهای دولتی یمن اخیرا حملات خود به بندر حدیده را متوقف کردند. در روزهای گذشته درگیری بر سر تصرف این بندر جنگی خونین را رقم زده بود.

بندر حدیده در تصرف حوثی‌هاست و بسیاری از کمک‌های انسان‌دوستانه و پزشکی از راه این بندر وارد یمن می‌شوند. این بندر برای حوثی‌ها از نظر استراتژیک اهمیت بالایی دارد و از دست دادن آن شکست سختی برای شورشیان به شمار می‌رود.

در همین حال اخباری مبنی بر اختلافات درون‌گروهی میان حوثی‌ها نیز گزارش شده است. به تازگی عبدالسلام جابر، وزیر اطلاعات حوثی‌ها از صنعا گریخته و به عربستان پناهنده شد. او بلندپایه‌ترین عضو شبه‌نظامیان حوثی است که از زمان آغاز جنگ یمن در سال ۲۰۱۴ تا کنون از این گروه جدا شده است.

در سوی دیگر میدان نبرد نیز نیروهای ائتلاف در روزهای گذشته تحت فشارهای بین‌المللی بوده‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا اخیرا خواستار حل و فصل بحران یمن شده و گفته بود مذاکرات جدیدی در همین راستا در ماه نوامبر صورت خواهد گرفت. پمپئو شرط اصلی از سرگیری مذاکرات را توقف حملات موشکی و پهپادی حوثی‌ها خوانده بود.

تلاش برای انجام گفت‌وگوهای صلح بین شورشیان حوثی و نمایندگان دولت یمن در ماه سپتامبر پیش از آنکه به ثمر بنشیند و چنین مذاکراتی آغاز شود، به شکست انجامید.

محمد الحوثی، رهبر کمیته عالی انقلاب یمن، گفته تصمیم برای توقف حملات موشکی و پهپادی علیه نیروهای ائتلاف با هدف "حمایت از تلاش‌های نماینده ویژه سازمان ملل در امور یمن" و به درخواست مارتین گریفیتس صورت گرفته است.

سازمان ملل بارها نسبت به فاجعه انسانی در یمن و خطر قحطی هشدار داده و طرف‌های درگیر را به "جنایت جنگی" متهم کرده است. طبق آمار سازمان جهانی بهداشت نزدیک به ۱۰ هزار نفر تا کنون جان خود را در این جنگ از دست داده‌اند.

گروه‌های حقوق بشری شمار قربانیان را تا پنج‌برابر بیشتر از آمار رسمی می‌دانند.


در این رابطه