انتخابات پارلمانی بحرین، تضییقات حکومت و بایکوت اپوزیسیون

bahrein entekhabat

دویچه وله: در بحرین انتخابات پارلمانی شروع شده است. گروه‌های مخالف دولت از شرکت در انتخابات منع شده‌اند. گروه‌های شیعی مخالف دولت، انتخابات را نمایشی دانسته و از مردم خواسته‌اند که در آن شرکت نکنند.

در انتخابات بحرین ۵۰۶ نامزد شرکت دارند

بامداد شنبه (۲۴ نوامبر) در جزیره شیخ‌نشین بحرین انتخابات پارلمانی شروع شد، که در آن تنها نامزدهای موافق حکومت شرکت دارند.

حکومت انتخابات را دموکراتیک خوانده، اما گروه‌های مخالف آن را یک "مضحکه" دانسته‌اند.

در حال حاضر بسیاری از گروه‌های سیاسی از فعالیت منع شده و فعالان آنها در زندان به سر می‌برند.

در انتخابات کنونی ۵۰۶ نامزد شرکت دارند که بسیاری از آنها زن هستند. حکومت امید دارد که مشارکت در انتخابات از سال ۲۰۱۴ که در آن تنها ۵۳ درصد از صاحبان حق رأی شرکت داشتند، بیشتر باشد.

رسانه‌های دولتی بحرین انتخابات را شفاف و عادلانه دانسته، مردم را به شرکت وسیع در آن دعوت می‌کنند. مخالفان اما می‌گویند که در بحرین حق آزادی بیان وجود ندارد. آنها یادآور می‌شوند که در آستانه انتخابات افرادی که از طریق اینترنت مردم را به عدم مشارکت در آن دعوت کرده بودند، دستگیر شدند.

پادشاهی بحرین که قرارگاه ناوگان پنجم ارتش آمریکاست، از متحدان مورد اعتماد ایالات متحده در خاورمیانه محسوب می‌شود.

موضع شیعیان در انتخابات

شیعیان، که گفته می‌شود اکثریت ساکنان بحرین را تشکیل می‌دهند، از چندین سال پیش در حالت کشمکش با حکومت به سر می‌برند.

گروه‌های سیاسی وابسته به شیعیان در انتخابات شرکت ندارند و به نوبه خود انتخابات را تحریم کرده و از هم‌کیشان خود خواسته‌اند که در آن شرکت نکنند.

شیعیان در سال ۲۰۱۱ علیه حکام سنی خانواده الخلیفه قیام کردند، اما حکومت بحرین حرکت آنها را، با حمایت عربستان سعودی، به شدت سرکوب کرد.

عربستان سعودی نگران آن است که هر تحولی در بحرین بر اقلیت شیعه مقیم عربستان تأثیر بگذارد. افزون بر این بحرین از متحدان اصلی عربستان در رقابت منطقه‌ای آن با ایران به شمار می‌رود.

در بحرین که تنها یک و نیم میلیون نفر جمعیت دارد، بسیاری از شهروندان شیعه خود را در موقعیت "پست" و مورد تبعیض می‌بینند. آنها از دیرباز در اعتراض به شرایط غیرعادلانه خود مبارزه کرده‌اند.

نهادهای مدافع حقوق بشر بارها از حکومت بحرین به خاطر فشارهای غیرقانونی بر مخالفان انتقاد کرده‌اند.

سازمان بین‌المللی دیدبان حقوق بشر حکومت بحرین را متهم می‌کند که همه مخالفان با خانواده حاکم را با قهر و خشونت سرکوب کرده، فعالان سیاسی را به زندان انداخته و همه احزاب و سازمان‌های مخالف را ممنوع کرده است.

سید احمد الوداعی، مدیر انستیتوی حقوق و دموکراسی برای بحرین، که مقر آن در بریتانیاست، می‌گوید: «روشن است که این انتخابات از نظر بیشتر کشورهای دموکراتیک باطل است. شما نمی‌توانید تمام مخالفان را زندانی و شکنجه کنید، بعد یک انتخابات فرمایشی برگزار کنید و از جامعه بین‌المللی بخواهید که نتیجه آن را قبول کند».

حکومت که مخالفان را "عامل مزدور" جمهوری اسلامی ایران می‌داند، همواره به سرکوب خشن آنها دست زده است. ایران هرگونه دخالت در اعتراضات مردم بحرین را تکذیب می‌کند.

یکی از رهبران جمعیت سیاسی وفاق، که توسط دولت منحل اعلام شده، می‌گوید که به قدرت رسیدن محمد بن سلمان در عربستان زمامداران بحرین را در سرکوب مخالفان سیاسی جری‌تر کرده است. یکی از اقدامات غیرقانونی آنها لغو تابعیت بسیاری از مخالفان سیاسی است.

برخی از فعالان سیاسی بحرین امیدوار هستند که تضعیف موقعیت محمد بن سلمان در عربستان به دنبال ماجرای قتل جمال خاشقجی، بر حاکمان بحرین تأثیرگذار باشد تا شاید رفتار بهتری با مخالفان سیاسی در پیش بگیرند.