طرح استیضاح ظریف تقدیم هیئت رئیسه مجلس شد

zarif mj

دویچه وله: رسانه‌های ایران متن طرح اسیتضاح ظریف را منتشر کرده و از تحویل آن توسط برخی از نمایندگان به هیئت رئیسه مجلس خبر داده‌اند. به نظر رسانه‌های جمعی و گروه‌های سیاسی استیضاح ظریف دورنمای موفقی ندارد.

گروهی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی، روز سه‌شنبه ۶ آذرماه (۲۷ نوامبر) متن طرح استیضاح محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه را در اختیار هیئت رئیسه مجلس قرار دادند. متن طرح استیضاح ظریف را رسانه‌های جمعی ایران، از جمله خبرگزاری تسنیم، وابسته به سپاه پاسداران، منتشر کرده‌اند.

 

امضا‌کنندگان نامه در علت استیضاح وزیر امور خارجه ۱۱ دلیل ارائه کرده‌اند، که مهمترین آنها عبارتند از:

 

-     اظهارات و اتخاذ مواضع ناصواب از جمله اتهام پولشویی به جمهوری اسلامی

 

-     عدم‌استفاده از فرصت‌هایی که مقاومت در منطقه فراهم نمود

 

-     موضع منفعلانه دستگاه دیپلماسی در خصوص کشتار حجاج در منا و عدم احقاق حقوق ملت ایران و خانواده‌های آنها

 

-     به کارگیری افراد نامطمئن در مذاکرات حساس و مهم

 

-     عدم تأمین منافع ملت ایران در قراردادهای منعقد شده

 

اتهام پولشویی به "نهادها و دستگاه‌های حساس"

 

بیشتر رسانه‌های جمعی ایران که خبر استیضاح ظریف را منتشر کرده‌اند، انگیزه اصلی آن را اظهارات افشاگرانه‌ی وزیر امور خارجه در رابطه با رواج پولشویی در میان مقام‌ها و بنیادهای باقدرت جمهوری اسلامی دانسته‌اند.

برای نمونه خبرگزاری کار ایران، ایلنا، می‌نویسد: «اظهارات محمدجواد ظریف در خصوص وجود پولشویی در کشور و منافعی که برخی در به تصویب نرسیدن CFT و نپیوستن ایران به گروه ویژه اقدام مالی FATF دارند، موجب شد که بعضی افراد و گروه‌ها، موجی از انتقاد و هجمه را متوجه وزیر خارجه کنند؛ در این شرایط تعدادی از نمایندگان مجلس در تدارک طرح استیضاح ظریف هستند، ‌استدلال این گروه از نمایندگان آن است که چون وزیرخارجه مدارک و مستندات خود درباره پولشویی را به مجلس ارائه نکرده، او را استیضاح خواهند کردند

 

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

 

محمدجواد ظریف هفته گذشته در مصاحبه‌ای گفت: «در ایران خیلی‌ها از پولشویی منفعت می‌برند و آنجاهایی که هزاران میلیارد پولشویی انجام می‌دهند، حتماً آن‌قدر توان مالی دارند که ده‌ها یا صدها میلیارد هزینه تبلیغات و فضاسازی در کشور، علیه قوانین ضدپولشویی ایجاد کنند

این سخنان ظریف درباره رواج پولشویی و فساد مالی در میان نهادها و مقام‌های کشور با واکنش‌های زیادی از سوی محافل پرقدرت حکومت روبرو شد که برخی از نمایندگان اصولگرای مجلس در کمیسیون امنیت ملی نیز سخنگوی آنها شدند.

متن طرح استیضاح ظریف را حسینعلی حاجی دلیگانی، جواد کریمی قدوسی، موسوی لارگانی، محسن کوهکن و عده‌ای دیگر از نمایندگان امضا کرده‌اند.

 

اعتراض به علی لاریجانی

 

هم‌زمان با طرح استیضاح وزیر خارجه، خبر می‌رسد که عده‌ای از نمایندگان با امضای نامه‌ای از عملکرد علی لاریجانی، رییس مجلس در رابطه با ارسال لوایح پولشویی و پالرمو به مجمع تشخیص مصلحت بدون رعایت سلسله‌مراتب قانونی انتقاد کرده و خواستار پاسخگویی او شدند.

در این نامه آمده: «به استناد اصل ۱۱۲ قانون اساسی، مجمع تشخیص مصلحت نظام وقتی در خصوص مصوبات مجلس تصمیم می‌گیرد که مجلس (نه ریاست آن) با در نظر گرفتن مصلحت نظام، نظر شورای محترم نگهبان را تأمین نکند و طبق ماده ۲۰۰ قانون آئین‌نامه داخلی مجلس، اگر مصوبات مجلس وافی نظرات شورای نگهبان نباشد مجدد در مجلس مطرح می‌گردد و در صورتی که مجلس با در نظر گرفتن حفظ مصلحت نظام همچنان بر رأی خود باقی باشد، مجلس مصوبه مذکور را به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال می‌کند

 

امضاکنندگان تأکید کرده‌اند اقدام علی لاریجانی در ارسال این مصوبات بدون طرح در صحن علنی مجلس غیرقانونی بوده و خواستار رسیدگی به این موضوع شده‌اند.

 

طبق ماده ۲۶ آیین نامه، هر گاه نمایندگان به کیفیت انجام وظیفه اعضای هیأت رئیسه معترض باشند، با درخواست بیش از ۲۵ نفر از نمایندگان می‌توانند نسبت به این مسئله اعتراض کنند. طبق همین ماده، کمیسیون آیین نامه موظف به تشکیل یک هیأت رسیدگی به اعتراضات، متشکل از روسای ۱۳ کمیسیون تخصصی و اعضای این کمیسیون است.