سناتور جمهوریخواه: "دخالت دولت عربستان سعودی در مورد قتل خاشقجی توسط سیا تایید شد"

 khashoggi jamal آناتولی: یک سناتور جمهوریخواه آمریکا گفت که قتل خاشقجی یک اقدام نفرت انگیز است و به همین دلیل کنگره آمریکا به عربستان پاسخ خواهد داد.

سناتور میچ مک‌کانل، عضو حزب جمهوریخواه و رهبر اکثریت سنای آمریکا طی اظهاراتی در خصوص قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی و رابطه میان مقامات سعودی و این جنایت گفت: قتل خاشقجی یک اقدام نفرت انگیز است و به همین دلیل کنگره آمریکا به عربستان پاسخ خواهد داد.

وی افزود: «مخالف اظهارات ترامپ در مورد این موضوع هستم. دخالت دولت عربستان سعودی در مورد قتل خاشقجی توسط آژانس اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) تایید شد. این قتل که توسط سعودی ها انجام شده علیه همه آنچه که ایالات متحده در جهان از آن دفاع می‌کند، است.

بنابراین قطعا باید به این پاسخ داده شود و اکنون بحث و تبادل نظر می کنیم که این پاسخ مناسب باید چه باشد. عربستان سعودی یک شریک استراتژیک برای ایالات متحده است و رابطه بین دو کشور برای خاورمیانه مهم است.

هرکسی که در کاخ سفید باشد، ارتباط ما با عربستان سعودی همواره عملگرایانه بوده است. ما به مخالفت دولت عربستان سعودی با ایران اهمیت می دهیم و هیچ کس نمی خواهد روابطتمان را با این کشور کاهش دهیم ولی واکنش نشان دادن به این موضوع مناسب خواهد بود و ما اکنون در خصوص آن گفتگو می کنیم».

- سناتور باب کورکر، رئیس جمهوری‌خواه کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا نیز اظهار داشت: «می دانیم و مطمئن هستیم که محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در قتل این روزنامه نگار دخیل بوده است. حداقل نهادی که او اداره می کند، باید مسئولیت ارتکاب این قتل را بر عهده بگیرد.

گزارش سیا در این مورد را می دانیم. اگر کاخ سفید گام های لازم را برندارد، کنگره اقدام خواهد کرد، اما بهتر است که کاخ سفید به جای اینکه منتظر اقدام مجلس سنا در مورد این موضوع باشد بلافاصله اقدام کند».

گفتنی است جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌پست دوم ماه اکتبر 2018 به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شد و از آن خارج نشد.

ریاض در تاریخ 20 اکتبر قتل خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان سعودی را تأیید کرد. دادستان این کشور مدعی شد که خاشقجی بعد از "درگیری" با چند نفر در داخل کنسولگری "فوت" کرده و 18 شهروند این کشور نیز در این رابطه بازداشت شده‌اند.

دادستانی کل استانبول ترکیه روز چهارشنبه 31 اکتبر طی بیانیه‌ای اعلام کرد که جمال خاشقجی بلافاصله پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در این شهر، طبق نقشه‌ قبلی خفه و کشته شده است.