دشواری‌های همایش کشورهای گروه بیست برای حل معضلات جهانی

Neshaste Sarane NATO-jpg
دویچه وله: بر سر سامان دادن تجارت بین‌المللی بین رهبران و سران کشورهای گروه بیست توافق نظر وجود ندارد. مشکلات اقلیمی، گرمایش زمین و کانون‌های بحران‌زده جهان از یمن تا شبه‌جزیره کریمه در برابر دهمین اجلاس گروه بیست قرار دارند.

مائوریسیو ماکری، رئيس جمهور آرژانتین در سخنرانی افتتاحیه اجلاس سران و رهبران کشورهای گروه بیست در بوئنوس‌آیرس خطاب به شرکت کنندگان در این اجلاس گفت: «چالش‌های جهانی، پاسخ‌های جهانی می‌طلبند.»

رئیس جمهوری آرژانتین در سخنان خود از جمله به تغییرات اقلیمی اشاره کرد و گفت برای یافتن راه حلی مشترک برای گرمایش زمین نیاز به گفت‌وگو و دیالوگ است.

رهبران و سران شرکت‌کننده در این کنفرانس باوری مشترک نسبت به علت‌های ناظر بر تغییرات اقلیمی ندارند. به عنوان نمونه، دونالد ترامپ، رئيس جمهوری آمریکا نقش انسان در گرمایش زمین را انکار می‌کند.

همایش رهبران و مسائل سیاسی

رئیس شورای اروپا، دونالد توسک نیز در سخنرانی خود کوشید تا با بهره گرفتن از امکان برخاسته از دهمین اجلاس رهبران و سران کشورهای گروه بیست، توجه همگان را به مسائل و مشکلات واقعی موجود در جهان جلب کند.

توسک به موازات اشاره به مشکلات اقتصادی و از جمله به تجارت جهانی، به مسائل سیاسی و کانون‌های بحران‌زده جهان نیز اشاره کرد.

رئيس شورای اروپا از جنگ یمن و همچنین دور جدید تنش‌ها در مناسبات بحرانی روسیه و اوکراین به‌مثابه مشکلات جدی لحظه حاضر سخن گفت.

دونالد توسک در اظهارات خود در برابر خبرنگاران گفت: «کشورهای گروه بیست باید همه توان خود را متمرکز کرده و در راستای حل این مشکلات تلاش ورزند. همه پیش شرط‌های حل این مشکلات وجود دارند و تنها به رویکردی مثبت برای حل این مشکلات نیاز است.»

محمد بن‌ سلمان

درباره اینکه پشت درهای بسته شرکت کنندگان درباره چه مسائلی سخن گفته‌اند، اطلاعات زیادی منتشر نشده است. تنها اطلاعات ناچیزی از دیدارهای دو جانبه رهبران و سران کشورهای گروه بیست در حاشیه این اجلاس منتشر شده است.

کانال تلویزیونی ۹ آرژانتین با بهره گرفتن از ارزیابی یک کارشناس بر آن بوده تا از طریق تحلیل رفتار شرکت‌کنندگان در این همایش پی به نکاتی ببرد که معمولا در کلام و به طور شفاف مطرح نمی‌شوند. این که دو سیاستمدار در برخورد با یکدیگر، آیا به سردی با هم دست دادند یا اینکه همدیگر را در آغوش گرفتند یا تلاش کردند فاصله را حفظ کنند.

به عنوان نمونه، نگاه‌ها متوجه محمد بن سلمان، شاهزاده عربستان بود. کسی که گفته می‌شود در ماجرای قتل جمال خاشقجی دست داشته است.

سلام و استقبال گرم ولادیمیر پوتین با محمد بن سلمان از نگاه ناظران به دور نمانده است. گفته می‌شود که پوتین به‌زودی برای انجام یک دیدار رسمی به عربستان سفر خواهد کرد. این در حالی است که دیگران در تماس خود با شاهزاده عربستان سعی بر حفظ فاصله داشتند.

گفته می‌شود که امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه در دیدار با محمد بن سلمان از نگرانی عمیق خود نسبت به ماجرای قتل خاشقجی سخن گفته است و شاهزاده عربستان در پاسخ به او گفته است که دلیلی برای نگرانی وجود ندارد.

رئیس جمهور چین، شی جین پینگ برخلاف رهبران و سران کشورهای اروپایی ابایی از برگزاری یک نشست جداگانه با محمد بن سلمان نداشته است.

حال آنکه دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمریکا در برخورد خود با محمد بن سلمان ترجیح داده بود فاصله خود را حفظ کند. ترامپ البته پیش از شروع اجلاس رسما گفته بود که قرار فروش میلیاردها دلار جنگ افزار به عربستان به قوت خود باقی است.

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز در حاشیه اجلاس با محمد بن سلمان دیدار و گفت‌وگو کرده است. گفته می‌شود که می از شاهزاده عربستان خواسته است تا در آینده مانع از بروز چنین مسائلی بشود.

ناخشنودی پوتین

قرار دیدار بین پوتین و ترامپ از سوی کاخ سفید لغو شده است. آمریکا دلیل لغو این قرار را برخورد گارد ساحلی روسیه با قایق‌های نظامی نیروی دریایی اوکراین در تنگه کرچ اعلام کرده است.

در همین رابطه دونالد توسک، رئیس شورای اروپا خواستار تشدید تحریم‌ها علیه روسیه شده است. توسک بر حمایت و پشتیبانی اتحادیه اروپا از اوکراین تاکید کرده است.

ولادیمیر پوتین از سیاست تحریم‌ها و تلاش‌هایی که برای منزوی کردن روسیه صورت می‌گیرد به‌شدت انتقاد کرده است. او گفته است که برخی از کشورها با دنبال کردن این سیاست بر آن هستند تا از منظر اقتصادی سود بیشتری در رقابت با روسیه برای خود کسب کنند.

پوتین تاکید کرده است که تحریم‌ها نه تنها به بازرگانی جهانی به گونه‌ای جدی  آسیب می‌رساند، بلکه زمینه‌های اعتماد متقابل را نیز از بین می‌برد.

موضوع تجارت جهانی یکی از رئوس اصلی گفت‌وگوهای رهبران و سران کشورهای گروه بیست در روز شنبه ۱۰ آذر (۱ دسامبر) است. گفته می‌شود که ترامپ از دیدار با رئیس جمهوری چین استقبال کرده و پیشاپیش گفته است که به نتایج مثبت این دیدار و گفت‌وگو باور دارد.