انتقاد تند اردوغان از عربستان و آمریکا در پایان نشست گروه ۲۰

Erdoghan-Neshaste20

اردوغان: «پرونده قتل خاشقچی، آزمونی واقعی برای جهان است... از زمانی که از این موضوع مطلع شدیم، تمام منابع خود را به کار گرفتیم تا حقایق را مشخص کنیم. رژیم سعودی ابتدا این مسئله را انکار کرد و بعد هم تلاش کرد تا واقعیات را تحریف کند. اما نهایتا به این قتل اعتراف کردند.»
 
فرارو: رئیس‌جمهور ترکیه با انتقاد از سکوت جامعه جهانی در قبال بحران یمن، گفت: باید هرچه زودتر راهکاری جامع برای حل بحران یمن و حفظ تمامیت ارضی و استقلال این کشور یافت.
 
وی که در پایان نشست گروه ۲۰ در بوینس آیرس آرژانتین در جمع خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت: «در چهار سال گذشته بحرانی رو به گسترش در یمن وجود داشته که واقعا نیاز به یک راه حل دارد. متاسفانه جهان برای مدتی بیش از حد طولانی سکوت پیشه کرده است. بحران انسانی در آن کشور نه فقط به جمعیت مسلمان آن منطقه آسیب زده، بلکه قلب تمام بشریت را به درد آورده است.»
 
وی افزود: «کودکانی هستند که از قحطی و گرسنگی رنج می‌برند. پیکر‌های بی‌گناهان از زیر آوار ساختمان‌ها بیرون کشیده می‌شود؛ و برخی از اعضای مشخص جامعه بین‌الملل بر این مسئله چشم بسته‌اند. آن‌ها در قبال این وضع مسئول هستند. متأسفانه مناطقی که منابع عظیم نفتی نداشته باشند، چندان مورد توجه جهان قرار نمی‌گیرند. باید برای بحران یمن راه حلی جامع یافت که استقلال و تمامیت ارضی این کشور را حفظ کند.»
 
رئیس‌جمهور ترکیه گفت: دولت او از ابتکار سازمان ملل متحد برای برگزاری مذاکره میان طرفین درگیر در یمن، حمایت می‌کند.
 
اظهارات تند اردوغان علیه سعودی‌ها
اردوغان در بخش دیگری از این نشست خبری به پرونده قتل «جمال خاشقچی» روزنامه‌نگار منتقد عربستانی در کنسولگری سعودی در استانبول پرداخت و گفت: سعودی‌ها با تحقیقات در مورد این پرونده همکاری کافی نداشته‌اند.
 
وی گفت: «پرونده قتل خاشقچی، آزمونی واقعی برای جهان است... از زمانی که از این موضوع مطلع شدیم، تمام منابع خود را به کار گرفتیم تا حقایق را مشخص کنیم. رژیم سعودی ابتدا این مسئله را انکار کرد و بعد هم تلاش کرد تا واقعیات را تحریف کند. اما نهایتا به این قتل اعتراف کردند.»
 
رئیس‌جمهور ترکیه افزود: «موضع قاطع ترکیه به روشن شدن موضوع کمک کرد. ما این موضوع را هرگز مسئله‌ای سیاسی ندیدیم و نباید هم ببینیم. از نظر ما، این یک پرونده قتل هولناک است و همین‌طور هم می‌ماند. متأسفانه سعودی‌ها به اندازه کافی از تیم تحقیق و دستگاه قضایی ما پشتیبانی نکرده‌اند.»
 
او با بیان اینکه قتل خاشقچی از «پیش برنامه‌ریزی شده» بوده، گفت: پیشرفت تحقیقات «تناقض‌ها و دروغ‌های» مطرح‌شده توسط سعودی‌ها را افشا کرده است.
 
وی افزود: «ما فایل صوتی‌هایی داریم که ثابت می‌کند که خاشقچی ظرف ۷.۵ دقیقه به قتل رسیده است. ما این مدارک را با کل جهان به اشتراک گذاشته‌ایم و آنها را در اختیار هرآنکس که درخواست کرده، قرار داده‌ایم.»
 
رئیس‌جمهور ترکیه سپس بار دیگر از ریاض خواست مظنونین پرونده را به آنکارا تحویل دهد. او گفت: «این قتل در استانبول رخ داده و ما معتقدیم که عاملان آن باید به ترکیه بازگردانده شوند. رسما این درخواست را به سعودی‌ها ارائه کرده‌ایم، اما آنها درخواست ما را رد کرده و از این سر باز زدند.»
 
او با اشاره به سفر دادستان سعودی به ترکیه، گفت: این مقام عربستانی صرفا به دنبال دریافت مدارک ترکیه بود و خود هیچ مدرکی درباره این حادثه به ترکیه ارائه نکرد.
 
رئیس‌جمهور ترکیه سپس گفت: «نمی‌خواهیم به خاندان سعودی آسیبی بزنیم، صرفا می‌خواهیم تمام ابعاد قتل مشخص شود. این به نفع خاندان سعودی هم هست.»
 
کنایه رئیس‌جمهور ترکیه به آمریکا
اردوغان در ادامه با اشاره به «تلاش برای کودتا» در ترکیه در سال ۲۰۱۶، سازمان وابسته به «فتح الله گولن» واعظ معارض ترکیه‌ای که در آمریکا مستقر است را به دست داشتن در آن اتفاقات متهم کرد و گفت: «با وجود شواهدی که علیه این افراد وجود دارد، برخی از کشور‌های مشخص به آنها پناه داده‌اند.»
 
وی در ادامه کنایه‌هایش به آمریکا که از شبه نظامیان کرد در سوریه حمایت می‌کند، افزود: «متحدان ما تحت پوشش بهانه مبارزه با داعش، به حمایت از سازمان‌های تروریستی می‌پردازند و با تأمین سلاح و تجهیزات دیگر، به آنها کمک می‌کنند. چنین رفتاری نتیجه‌ای جز تشویق تروریسم ندارد.»
 
او به وضعیت سوریه نیز اشاره کرد و گفت: «در شمال سوریه ممکن است تهدیداتی وجود داشته باشد، اما این تهدیدات دوام نخواهند یافت. شرق و غرب فرات به زودی از اشغال سازمانهای تروریستی پاکسازی می‌شود.»
 
رئیس‌جمهور ترکیه افزود: «ما نمی‌خواهیم شاهد این باشیم که متحدان ما بر اساس استاندارد‌های دوگانه عمل کنند، بلکه خواهان آنیم که آنها رفتاری صادقانه داشته باشند.»