طرح سوال از لاریجانی از دستور مجلس خارج شد / کم‌رنگ شدن احتمال استیضاح ظریف

Majlese Iran-jpg

«خروج موضوع شکایت از علی لاریجانی، رئیس مجلس از دستور کار کمیسیون آیین‌نامه‌، حضور ظریف در جلسه فراکسیون امید، اعلام وصول سوال از وزیر دفاع درباره‌ نحوه دسترسی به مستند دوتابعیتی‌ها، احتمال ارائه لایحه بودجه ۹۸ به مجلس در روز پنج‌شنبه، از جمله مهمترین اخبار امروز (یکشنبه) یازدهم آذر ماه ۱۳۹۷ مجلس ایران» 
 
به‌ گزارش ‌ایسنا، جلسه علنی مجلس شورا به ریاست علی لاریجانی برگزار شد و نمایندگان طرح یک فوریتی اصلاح قانون بودجه سال ۹۷، فوریت طرحی درباره حمایت از پیام رسان های داخلی، کلیات طرح خرید کالاهای ایرانی و ... را به عنوان دستورکار مورد بررسی قرار دادند.
 
ناطقین امروز مجلس:
نماینده نهاوند: چرا با کاهش نرخ دلار قیمت کالاها کاهش نیافت؟
سعیدی: آمریکا در منطقه رو به افول است
کرم پور: چرا قیمت کالاهای اساسی ۷۰ درصد افزایش پیدا کرده است؟
پورحسین: چرا کنترل و نظارت در برابر گرانی‌های لجام‌گسیخته وجود ندارد؟
نماینده میاندوآب: رییس جمهور اکیپ‌هایی را برای بررسی مشکلات به جنوب آذربایجان بفرستد
 
غلامرضا کاتب با اشاره به اینکه شکایت از رییس مجلس از دستور کار کمیسیون آیین‌نامه‌ خارج شده است، گفت‌ که در حال‌ حاضر موضوع سلب صلاحیت از رییس مجلس در دستور کار این کمیسیون قرار ندارد. 
رییس کمیسیون تدوین آیین‌نامه‌ داخلی مجلس افزود: طبق آیین‌نامه‌  نمایندگان می‌توانند با ۲۵ امضا بحث سلب صلاحیت از هر یک از اعضای هیات رییسه مجلس شورای اسلامی را تهیه و به کمیسیون تدوین آیین‌نامه‌ ارائه کنند.
 
رئیس فراکسیون شفاف‌سازی و سالم سازی اقتصاد و انضباط مالی هم با بیان اینکه عملکرد مجلس از نظر نظارتی بسیار ضعیف است، گفت: ما پیش نویس طرحی را برای حمایت از کسانی آماده کردیم که فساد را کشف و آن را افشا می‌کنند. محمود صادقی همچنین افزود: تفحص از حساب‌های قوه قضائیه رای می‌آورد.
 
یک عضو هیات رییسه فراکسیون امید از بررسی موضوع استیضاح وزیر امور خارجه با حضور ظریف در جلسه هیات رییسه فراکسیون امید خبر داد و با اشاره به اعلام مخالفت رییس فراکسیون امید با استیضاح وزیر امور خارجه، اظهار کرد: البته روال فراکسیون این است که جلسه مجمع عمومی تشکیل می‌شود و در این باره رای‌گیری خواهد شد، اما آنچه که مسلم است این استیضاح پیش از اینکه در حوزه اختیارات وزیر امور خارجه باشد رنگ و بوی سیاسی به خود گرفته است،‌ بر همین اساس کلیت فراکسیون از ایشان حمایت می کنند.
 
در همین رابطه رییس فراکسیون مستقلین مجلس با بیان این که استیضاح وزیر امور خارجه در شرایط فعلی به مصلحت نیست گفت‌ که فراکسیون‌های دیگر مجلس هم اقبالی به استیضاح وزیر امور خارجه نشان ندادند.
 
در جلسه علنی امروز مجلس همچنین سوال ۲۶ نماینده از وزیر دفاع درباره‌ی نحوه دسترسی به مستند مربوط به دو تابعیتی‌ها اعلام وصول شد.
 
یوسف‌نژاد، عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از احتمال ارائه لایحه بودجه ۹۸ به مجلس در روز پنج‌شنبه خبر داد و اظهار کرد: طبق آیین نامه داخلی مجلس، سقف زمانی ارائه لایحه بودجه تا ۱۵ آذر ماه است 
 
همچنین نمایندگان مجلس با ۱۷۶ رای موافق، ۱۴ رای مخالف و ۶ رای ممتنع از مجموع ۲۳۳ نماینده حاضر با کلیات طرح اصلاح قانون بودجه سال ۹۷ موافقت کردند.

در این رابطه