پیش نویس قطعنامه سناتورهای آمریکایی علیه بن سلمان

 khashoggi jamal آناتولی: گروهی از سناتورهای آمریکایی پیش نویس قطعنامه‌ای را برای بررسی مشارکت وليعهد عربستان در قتل خاشقجی به سنا ارائه دادند.

این پیش نویس قطعنامه از سوی لیندسی گراهام، مارکو روبیو و تاد یانگ سناتورهای عضو حزب جمهوری‌خواه و همچنین ٬ دیان فاینشتاین و اد مارکی و کریس کونز از سناتورهای حزب دموکرات تنظیم و ارائه شده است.

این پیش نویس قطعنامه با اطمینان بالا عنوان می‌کند که ولیعهد عربستان سعودی در قتل خاشقجی همدستی کرده است.

همچنین در این پیش نویس تأکید شده است که محمد بن سلمان شاهزاده سعودی، تیم امنیتی مسول قتل خاشقجی را کنترل می کرده است. این نشان می دهد که شاهزاده در راس اجرای طرح قتل منفور بوده است.

لیندسی گراهام در بیانیه‌ای در این رابطه گفت:« خاشقجی اجازه اقامت در آمریکا را داشت. سه فرزند وی نیز شهروندان آمریکایی هستند. معتقدیم که صدور بیانیه ای روشن در خصوص قتل خاشفچی از سوی آمریکا٬ برای منافع امنیت ملی حیاتی و مهم است».

سناتور مارک روبیو نیز در این خصوص اظهار داشت: « هیچ شکی وجود ندارد که محمد بن سلمان از این قتل اطلاع داشته است. برعکس بر این قتل چشم بسته و با هدایت افراد در آن مشارکت داشته است».

در صورتی که این لایحه در مجلس سنا آمریکا پذیرفته شود، نام شاهزاده محمد بن سلمان به عنوان مسئول قتل خاشقچی در مجلس سنا رسما ثبت خواهد کرد.

گفتنی است جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌پست دوم ماه اکتبر 2018 به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شد و از آن خارج نشد.

ریاض در تاریخ 20 اکتبر قتل خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان سعودی را تأیید کرد. دادستان این کشور مدعی شد که خاشقجی بعد از "درگیری" با چند نفر در داخل کنسولگری "فوت" کرده و 18 شهروند این کشور نیز در این رابطه بازداشت شده‌اند.

دادستانی کل استانبول ترکیه روز چهارشنبه 31 اکتبر طی بیانیه‌ای اعلام کرد که جمال خاشقجی بلافاصله پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در این شهر، طبق نقشه‌ای خفه و کشته شده است.