پایان نشست اوپک بدون اعلام کاهش تولید نفت/ اعلام نتایج مذاکرات موکول به پایان گفتگو با کشورهای غیرعضو اوپک و روسیه - کاهش روزانۀ ۲۰۰ هزار بشکه ای تولید نفت روسیه

Opec-1 دویچه وله فارسی: نشست وزیران نفت کشورهای عضو اوپک در وین پایان یافت. گرچه اوپک بر سر کاهش تولید نفت به توافق رسیده، اما سخنگوی اوپک اعلام نتایج این مذاکرات را به پایان گفتگو با کشورهای غیرعضو و بویژه با روسیه موکول کرد.
 
بهای نفت خام در بازارهای جهانی ظرف هفته‌ های گذشته سیری نزولی داشت. از این‌رو، کشورهای عضو اوپک بر آن بودند تا با کاهش میزان تولید نفت خام خود، مانع از کاهش بیشتر بهای نفت در بازارهای جهانی شوند.
 
روز پنجشنبه ۱۵ آذر (ششم دسامبر) وزیران نفت کشورهای عضو اوپک در وین گرد هم آمدند. موضوع محوری جلسه این روز، کاهش تولید نفت خام بود. قرار بر این است که روز جمعه هفتم دسامبر، گفتگوهای اوپک با کشورهای تولیدکننده غیرعضو و بویژه روسیه ادامه یابد.
 
در همین رابطه، خبرگزاری آلمان با انتشار گزارشی از وین، پایتخت اتریش، خبر از پایان نشست وزیران نفت اوپک داد. در این گزارش آمده است که به‌رغم دست‌ یابی به توافق، کشورهای عضو اوپک از اعلام نتایج مذاکرات خودداری‌ کرده‌ اند.
 
کشورهای عضو اوپک اعلام کرده‌ اند که تصمیم کاهش میزان تولید نفت خام خود را موکول به بعد از گفتگو با کشورهای غیرعضو اوپک و بویژه روسیه خواهند نمود.
 
اختلاف نظر بر سر میزان کاهش تولید:
 
عربستان سعودی پیش از این از کاهش تولید نفت کشورهای عضو و غیرعضو اوپک به میزان یک میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه سخن گفته بود. این در حالی است که جمهوری اسلامی ایران بر کاهش بیش از یک میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه اصرار دارد.
 
صرف‌ نظر از باور و سیاست این یا آن کشور درباره الزام کاهش تولید نفت، گفته می‌ شود که همه کشورهای تولید کننده نفت درباره میزان کاهش توافق نظر ندارند. از این‌ رو از کاهشی معادل ۵۰۰ هزار تا یک میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه در روز سخن می‌ رود. اینکه توافق اوپک ناظر بر چه میزان کاهش تولید است، موضوعی است که احتمالا در پایان دیدار با کشورهای غیرعضو اوپک روشن خواهد شد.
 
در حاشیه جلسه امروز اوپک، گفتگوهایی بین وزیران نفت کشورهای عضو این سازمان و الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه نیز صورت گرفته است. گفته می‌ شود که نواک غروب پنجشنبه، وین را به مقصد مسکو ترک کرده است.
 
نواک بر آن است تا پیش از گفتگوهای روز جمعه با وزیران نفت کشورهای عضو اوپک، در مورد سیاست روسیه در این زمینه، با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری آن کشور، گفتگو و مذاکره کند. او روز جمعه مجددا به وین باز خواهد گشت.
 
عربستان و کاهش تولید نفت:
 
خالد فالح، وزیر نفت عربستان، پیش از شروع جلسه وزیران نفت کشورهای عضو اوپک به خبرنگاران گفته بود:
 
«ما امیدوار هستیم که تا پایان جلسه فردا به نتیجه‌ ای برسیم... ما باید کشورهای غیرعضو را با سیاست خود همراه کنیم.»
 
وزیر نفت عربستان تأکید کرده بود که هرگاه همه کشورها با سیاست کاهش تولید نفت موافق و همراه نباشند، "ما منتظر خواهیم ماند تا این کشورها نیز از این سیاست پیروی کنند".
 
خالد فالح از احتمال کاهش تولید نفت بین نیم میلیون تا یک و نیم میلیون بشکه در روز سخن گفته بود و تأکید کرده بود که به باور عربستان، کاهش یک میلیون بشکه‌ ای نفت در روز مناسب است. این سخن فالح با اخباری که روز چهارشنبه درباره سیاست عربستان در قبال کاهش نفت منتشر شده بود، تفاوت می‌کند.
 
جلسه وزیران نفت کشورهای اوپک پشت درهای بسته برگزار شده و چهار ساعت و نیم ادامه یافته بود. گفته می‌ شود شماری از کشورها از جمله ایران، لیبی و ونزوئلا خواستار معافیت از سیاست کاهش تولید نفت خام شده‌ اند.
 
افزایش فشار آمریکا:
 
دونالد ترامپ روز چهارشنبه پنجم دسامبر و پیش از برگزاری اجلاس اوپک در یک پیام توییتری نوشته بود: «امیدوارم که اوپک تولید نفت را به همین حد کنونی حفظ کند و آن را کاهش ندهد. جهان مایل نیست شاهد بهای بیشتر نفت خام باشد و چنین چیزی را برنمی‌ تابد.»
 
بیژن زنگنه، وزیر نفت جمهوری اسلامی ایران نیز روز پنجشنبه ششم دسامبر اعلام کرده بود که ایران از سیاست کاهش تولید نفت حمایت خواهد کرد، مشروط بر آنکه این کاهش تولید شامل حال ایران نشود.
 
این در حالی است که ثامر غضبان، وزیر نفت عراق، اعلام کرده است که این کشور از سیاست کاهش تولید نفت جانبداری می‌ کند. عراق پس از عربستان سعودی، دومین کشور بزرگ تولید کننده نفت در سازمان اوپک است.
 
***
 
کاهش روزانۀ ۲۰۰ هزار بشکه ای تولید نفت روسیه
 
خبرگزاری مهر: روز جمعه الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، پس از مذاکره با پوتین در مورد اوپک، دوباره به وین بازگشت و اعلام کرد کشورش به دنبال رسیدن به توافقی با اوپک برای کاهش تولیدات است.
 
به گزارش خبرنگار مهر به نقل از رویترز، در شرایطی که اعضای اوپک در انتظارند روسیه را با خود در کاهش تولیدات همراه کنند، روز جمعه الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه، پس از مذاکره با پوتین، در مورد اوپک، دوباره به وین بازگشت و اعلام کرد کشورش به دنبال رسیدن به توافقی با اوپک برای کاهش تولیدات است.
 
یک منبع آگاه از وزارت انرژی روسیه خبر داد که مسکو آماده است کاهش تولیدی حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز داشته باشد، این درحالیست که قبلا اعلام شده بود روسیه بیش از ۱۵۰ بشکه در روز تولید خود را کاهش نخواهد داد.
 
نمایندگان اوپک درحال فشار آوردن به روسیه برای کاهش تولید ۲۵۰ هزار بشکه در روز هستند.
 
انتشار این اخبار باعث شد قیمت‌های نفت سقوط امروز خود را جبران کنند و نفت برنت توانست تا ساعت ۱۵:۱۵ به وقت تهران با ۳۳ سنت یا ۰.۵۵ درصد افزایش، به هر بشکه ۶۰.۳۹ دلار برسد.
 
مذاکرات امروز اوپک درحالی ادامه دار شده است که خبرهایی از دو منبع آگاه حاکی از این است که اصرار ایران برای دریافت معافیت از این کاهش تولید باعث شده است مذاکرات طولانی‌تر شود و کشورها هنوز منتظر موافقت عربستان سعودی با این امر هستند.
 
وزیر انرژی عربستان سعودی، خالد الفالح گفت که مطمئن نیست بتوانند به توافقی دست پیدا کنند