روحانی: تحریم ایران باعث گسترش تروریسم و مهاجرت می‌شود

Rouhani-Hassan-1

 

دویچه وله: حسن روحانی افزایش قاچاق مواد مخدر، گسترش تروریسم و مهاجرت را هزینه‌های مستقیم تحریم ایران دانست و مدعی شد که اگر توان ایران در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تروریسم آسیب ببیند، هم کشورهای منطقه و هم جهان آسیب خواهند دی

دومین "کنفرانس روسای مجالس" شش کشور با عنوان "چالش‌های تروریسم و ارتباطات منطقه‌ای" روز شنبه ۱۷ آذر (۸ دسامبر) آغاز به کار کرد. در این کنفرانس رئیسان پارلمان‌های کشورهای ایران، پاکستان، ترکیه، چین، روسیه و افغانستان شرکت دارند.

این کنفرانس با سخنرانی افتتاحیه حسن روحانی در هتل آزادی تهران آغاز به کار کرد. ریاست این کنفرانس را علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی برعهده دارد. رئیس مجلس پاکستان که ریاست دور نخست این کنفرانس را برعهده داشت، ریاست آن را رسما به علی لاریجانی، تحویل داد.

تروریسم اقتصادی

محور اصلی سخنرانی حسن روحانی در این کنفرانس پیرامون تحریم‌های ایران دور می‌زد. روحانی در سخنرانی خود گفت که درک از امنیت متحول شده است و امنیت شامل امنیت اقتصادی، فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و روانی می‌شود.

رئیس جمهوری ایران هشدار داد که هرگاه در اثر تحریم‌ها امنیت ایران به خطر افتد، امنیت منطقه و جهان آسیب خواهد دید. روحانی، تحریم‌های آمریکا علیه ایران را تحریم‌های "غیرقانونی و ناعادلانه" دانسته و آن را جلوه‌ای از "تروریسم اقتصادی" خوانده است.

روحانی مدعی شده که ایران سالانه میلیون‌ها دلار صرف مبارزه با قاچاق مواد مخدر و تروریسم می‌کند و اگر جمهوری اسلامی در سایه تحریم‌ها نتواند مبارزه خود را در این زمینه ادامه دهد، آنگاه همه آسیب خواهند دید.

روحانی به آمریکا و "تحریم‌کنندگان" هشدار داده است: «اگر توانایی‌های ما در مبارزه با مواد مخدر وتروریسم در خاستگاه آنها ضربه ببیند، نخواهید توانست از آوار مواد مخدر، بمب‌ها و تروریسم و مهاجرت به سلامت خارج شوید.»

همبستگی منطقه‌ای

روحانی در عین حال از همبستگی و درهم تنیدگی کشورهای منطقه سخن گفت. رئيس جمهوری ایران بدون بردن نام عربستان سعودی، آن کشور را متهم به دامن ‌زدن به تنش‌های منطقه‌ای کرد.

روحانی گفت: «باید بیاندیشیم که چگونه می‌توانیم آن‌هایی که آگاهانه میلیاردها دلار از درآمدهای نفتی خود را برای تعمیق اختلاف‌ها صرف می‌کنند، متوقف کنیم.»

روحانی برای بیان الزام باور به همبستگی منطقه‌ای، به‌ویژه مقابله مشترک با تحریم‌های ایران از سوی آمریکا گفت:

«جنگ تجاری با چین به ضرر همه ما است ، تحقیر افغانستان خوار شمردن همه ما است، با تنیبه ترکیه همه ما مجازات می‌شویم، هر بار که روسیه تهدید می‌شود همه ما امنیت خود را مخاطره می‌بینیم و وقتی ایران تحریم می‌شود همه از توسعه پایدار بی بهره شده و در واقع همه تحریم می‌شوند.»

برخلاف سخنان حسن روحانی، آمریکا و کشورهای غربی نقش ایران را در منطقه مخرب می‌دانند. به باور آن‌ها، نقشی که ایران در عراق، سوریه، یمن و هم‌چنین در بحران خاورمیانه ایفا می‌کند، به بی‌ثباتی سیاسی در این منطقه دامن می‌زند.