کشورهای عرب خاورمیانه و آمریکا یک ائتلاف نظامی علیه ایران تشکیل می‌دهند

Adel-Al-Jubeir-jpg
رادیو فرانسه: وزیر امور خارجۀ عربستان، عادل الجُبیر، دیروز یکشنبه نهم دسامبر در ریاض اعلام کرد که هم اکنون مذاکراتی میان کشورهای عرب منطقه و دولت آمریکا دربارۀ آرایش جدید امنیتی در خاورمیانه برای مقابله با حملات خارجی جریان دارد. وزیر امور خارجۀ عربستان تصریح کرده است که از دیگر اهداف این مذاکرات تقویت مناسبات آمریکا و کشورهای منطقه است.

عادل الجُبیر که این سخنان را در پایان نشست کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس در ریاض ایراد می کرد، در پاسخ به سئوال خبرنگاران تصریح کرد که گفتگوهای آمریکا و کشورهای عرب حوزۀ خلیج فارس به منظور ایجاد یک ائتلاف نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران است. وزیر امور خارجۀ عربستان سپس تأکید کرد که در حال حاضر افکار و ایده هایی در این زمینه شکل می گیرند. او گفت که این مذاکرات و گفتگوها فعالیتی مداوم است و دو طرف مایل هستند که به نتیجۀ مثبت برسند.  

وزیر امور خارجۀ عربستان سپس گفت که این ائتلاف دربرگیرندۀ مصر و اردن خواهد بود و ائتلاف راهبردی خاورمیانه نام خواهد گرفت. منابع خبری در ماه های گذشته اعلام کردند که یک ائتلاف نظامی میان آمریکا و کشورهای عرب منطقه علیه جمهوری اسلامی ایران به وجود خواهد آمد و کارکردی همانند پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، خواهد داشت.