هشدار نسبت به خطر افزایش تعدیل نیرو تا پایان سال

Kargaran-Tadile Niroo

«حبیب الله محقق در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا با اشاره به تشدید مشکلات اقتصادی واحدهای صنعتی در سال جاری، پیش‌بینی کرد در ماه‌های پایانی سال و موعد خاتمه قراردادهای موقت، شاهد تعدیل نیروی کار بیش از سال‌های گذشته در کشور باشیم.»
 
دبیر اجرایی خانه کارگر سمنان نسبت به خطر افزایش تعدیل نیرو در برخی واحدهای تولیدی و کارگری این استان هشدار داد.
 
این فعال کارگری با اشاره به عوامل تشدید کننده بحران صنایع در سال جاری گفت: افزایش نرخ ارز، عدم تامین نقدینگی ریالی مورد نیاز، گرانی مواد اولیه، کاهش قدرت خرید مردم و رکود بازار از عوامل اصلی نابسامانی در بازار کسب و کار به شمار می‌روند و این شرایط روند تعدیل نیروی انسانی و افزوده شدن نیروهای اخراج شده به صف بیکاران را سرعت بخشیده است.
 
وی ادامه داد: برخی از کارفرمایان که گمان می‌کردند مشکلات مقطعی بوده و برطرف خواهد شد، چند ماهی منتظر مانده و دست به تعدیل نیرو نزدند اما اکنون و با ادامه یافتن نابسامانی‌ها، مجبور به تعطیلی واحد خود و یا کاهش نیرو شده‌اند.
 
دبیر اجرایی خانه کارگر استان سمنان با ابراز نگرانی از تشدید روند اخراج کارگران با نزدیک شدن به ماه‌های پایانی سال، یادآور شد: حفظ اشتغال موجود از ایجاد اشتغال مهم‌تر بوده و لازم است دست اندرکاران و مسئولان ذی‌ربط با هوشیاری کامل، در رفع موانع بکوشند و ترتیبی اتخاذ کنند که از شتاب این حرکت جلوگیری شود.
 
وی با اشاره به این مهم که اکثر قراردادهای کار در حال حاضر موقتی بوده و با توافق در شورای سازش و یا توافق بین کارگر و کارفرما، در آمار به حساب نمی‌آیند، بیان کرد: با این وجود کارگاه‌هایی که به طور کامل تعطیل و کارگران‌شان بیکار شده‌اند، تبعات اجتماعی منفی به همراه آورده که باید در آمارها مد نظر قرار گیرند.
 
وی معتقد است: ماه‌های پایانی هر سال که زمان خاتمه قراردادها و محاسبه صورت‌های مالی است، روند تعدیل نیرو از سوی کارفرمایان سرعت می‌گیرد اما با تشدید مشکلات مالی و اقتصادی واحدهای تولیدی در سال جاری، این بحران امسال بیشتر مشهود است.
 
محقق با انتقاد از بی‌توجهی مسوولان به برنامه‌ریزی برای رفع این مشکلات گفت: متاسفانه با اینکه مشکل اشتغال، دغدغه تمامی مردم است، برخی دولتمردان، تشکل‌های کارفرمایی، اتاق تعاون و… تلاشی برای تغییر این وضعیت نمی‌کنند.
 
وی با ابراز نگرانی از کم توجهی و بعضا بی توجهی مسئولین ذیربط از دستگاه‌های امنیتی و گمرکات کشور همچنین دادستان‌های استان‌های جنوبی خواست با حسیاسیت بیشتری مطالبات کارگری را پیگیری کنند.
 
این فعال کارگری با اشاره به مشکلات برخی واحدهای بزرگ تولیدی استان سمنان و از جمله عقاب افشان سمنان گفت: شرکت عقاب افشان بزرگترین تولید کننده اتوبوس های شهری و بین شهری در خاور میانه به جهت عدم ترخیص قطعات یدکی مدتی است  که دچار مشکل شده و در صورت ادامه داشتن این اوضاع متاسفانه بحران بیکاری حدود 1000نفر از کارگران این شرکت را در پی خواهد داشت.
 
محقق از مسئولین ذیربط درخواست کرد: اجازه ترخیص حدود400 کانتینر از قطعات دپو شده این شرکت از گمرکات جنوب کشور داده شود تا مانع از بیکاری کارگران شاغل در این واحد و واحدهای مشابه شوند.