روسیه بمب‌افکن‌های اتمی به ونزوئلا فرستاد

Bomb-Afkan-Venzuela

«روسیه هدف از اعزام هواپیماهای بمب‌افکن را تجربه‌اندوزی خلبان‌ها و دولت ونزوئلا آن را تقویت بنیه دفاعی خود توصیف می‌کنند»
 
روز گذشته دو فروند هواپیمای روسی TU-۱۶۰ پس از طی مسافتی حدود ده هزار کیلومتر در فرودگاهی در نزدیکی کاراکاس، پایتخت ونزوئلا فرود آمدند. اعزام این هواپیماها پس از ملاقات نیکلاس مادورو و ولادیمیر پوتین، رئیسان جمهوری دو کشور صورت گرفت که به گفته مقامات دو کشور، با موافقت روسیه برای سرمایه‌گذاری در ونزوئلا پایان یافت. وزیر دفاع ونزوئلا هم آقای مادورو را در سفر به روسیه همراهی می‌کرد.
 
سرگئی شویگو، وزیر دفاع روسیه گفته است که پرواز هواپیماهای نظامی به نقاط دور دست برای تجربه‌اندوزی خلبانان و حفظ آمادگی رزمی هواپیماها مفید است.
 
هواپیماهای TU-۱۶۰ روسیه قادر به حمل موشک‌های اتمی کوتاه برد و برد پرواز آن بدون سوختگیری به دوازده هزار کیلومتر می‌رسد و از این رو بخشی از تسلیحات استراتژیک روسیه محسوب می‌شود.
 
در واکنش به ورود هواپیماهای روسی به ونزوئلا، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا در توییتر نوشت: "دولت روسیه بمب‌افکن‌های خود را به آن سوی دنیا به ونزوئلا فرستاده است."
 
"مردم روسیه و ونزوئلا معنی واقعی این اقدام را به خوبی درک می‌کنند: دو دولت فاسد مشغول هدر دادن بیت‌المال و سرکوب آزادی و امنیت مردم هستند که گرفتار مصیبت سیاست دولت‌های خود شده‌اند."
 
در دیدار پوتین و مادورو روسیه وعده داد در اقتصاد بحران‌زده ونزوئلا سرمایه‌گذاری کند
امروز سه شنبه، ۲۰ آذر (۱۱ دسامبر)، سخنگوی دفتر رئیس جمهوری روسیه از اظهارات آقای پومپئو بشدت انتقاد و آن را "غیردیپلماتیک" توصیف کرد:
 
"ما با این گفته که مشغول هدر دادن پول مردم هستیم مخالفیم ضمن اینکه چنین اظهاراتی از وزیر خارجه کشوری که بودجه نظامی آن می‌تواند نیاز غذایی نیمی از آفریقا را تامین کند بعید است."
 
وزیر دفاع روسیه گفت دو هواپیمای بمب افکن را دو هواپیمای جنگنده همراهی کردند اما مشخص نکرد که آیا این هواپیماها مسلح بوده‌اند یا نه. فرود دو هواپیمای بمب‌افکن اتمی در قاره آمریکا باعث خرسندی مقامات ونزوئلایی شده که با آمریکا تنش سیاسی جدی دارند. برخی رسانه‌های وابسته به دولت ونزوئلا گفته‌اند که این اقدام نشان می‌دهد که "ونزوئلا قادر به دفاع از خود در برابر هر تهاجمی خواهد بود."
 
بحران اقتصادی ونزوئلا هزاران پناهجو را عازم کشورهای همسایه کرده است
ونزوئلا در چند سال اخیر با مشکلات عظیم اقتصادی از جمله کمبود شدید اقلام اساسی، بیکاری رو به افزایش و تورم لگام گسیخته مواجه بوده است. احتمال می‌رود نرخ تورم در این کشور تا پایان سال جاری به یک میلیون درصد برسد در حالی که سیاست‌های دولت از جمله تغییر مبنای پول ملی در جلوگیری از ادامه و تشدید بحران رو به تزاید اقتصادی موفق نبوده است. 
 
بحران کنونی همچنین با مهاجرت چند صدهزار تن از مردم ونزوئلا همراه بوده که برای فرار از فقر و یافتن کار عازم کشورهای منطقه شده‌ و در برخی موارد، با واکنش خصمانه مردم محلی مواجه بوده‌اند.
 
مخالفان دولت ونزوئلا سیاست‌های اقتصادی و فساد مقامات دولت چپگرای این کشور طی بیش از پانزده سال گذشته را عامل ویرانی اقتصادی و بحران کنونی دانسته‌اند و گفته‌اند که سقوط بهای نفت خام در سال ۲۰۱۴ مشکلات اقتصادی را ظاهر ساخت.
 
در مقابل، مقامات دولتی مشکلات اقتصادی را به توطئه خارجی به خصوص ایالات متحده و "ایادی داخلی" آن کشور نسبت می‌دهند. به گفته آنان، ونزوئلا به خاطر دنبال کردن سیاست مستقل در جهان با خصومت آمریکا روبرو شده است.
 
نیکلاس مادورو که برای چند سال معاون رئیس جمهوری ونزوئلا بود با مرگ هوگو چاوز، رئیس جمهوری سابق، به ریاست جمهوری رسید و وعده داد که سیاست‌های آقای چاوز را دنبال کند.
 
در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۶، حزب سوسیالیست متحد به رهبری آقای مادورو از ائتلاف احزاب مخالف شکست سختی خورد و این ائتلاف توانست اکثریت قابل توجه کرسی‌های مجلس را به دست آورد. در ماه‌های بعد، رئیس جمهوری از اجرای برخی از مصوبات پارلمان جلوگیری کرد و سرانجام همزمان با گسترش اعتراضات ضد دولتی، قضات دیوان عالی آن کشور، که در دوره ریاست جمهوری هوگو چاوز به این سمت منصوب شده بودند، پارلمان را منحل و دستور تشکیل مجلس موسسان و انحلال پارلمان را صادر کردند. در انتخابات جدید تقریبا تمامی کرسی‌های پارلمانی در اختیار حزب آقای مادور قرار گرفت.
 
آمریکا رهبران ونزوئلا را به نقض دموکراسی و فساد اقتصادی متهم و شماری از مقامات آن کشور را مشمول تحریم کرده‌اند.