حزب محافظه‌کار بریتانیا صلاحیت ترزا می برای رهبری حزب را به رای می‌گذارد

may theresa 29032017  یورو نیوز: نمایندگان پارلمان بریتانیا در حزب محافظه‌کار روز چهارشنبه ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) اعلام کردند صلاحیت ترزا می را به خاطر نحوه پیش‌بردن مذاکرات برکسیت به رای خواهند گذاشت.

دوشنبه ۱۰ دسامبر به دنبال زمزمه مخالفت و رد توافق برکسیت از سوی پارلمان، نخست وزیر بریتانیا اعلام کرد که رای‌گیری به منظور تایید توافق برکسیت را به تعویق می‌اندازد.

به دنبال این خبر، ترزا می به منظور جلب حمایت در جهت اعمال تغییرات در توافق برکسیت به دیدار آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا و دونالد توسک، رئیس شورای اروپا رفت.

گراهام بردی، یک از اعضای حزب محافظه‌کار بریتانیا اعلام کرد ۱۵ درصد از نمایندگان محافظه‌کار خواستار به رای گذاشتن صلاحیت ترزا شده‌اند.

ایان لاوری، یکی از اعضای حزب کارگر بریتانیا در واکنش به خبر بررسی صلاحیت ترزا می برای ادامه مذاکرات برکسیت گفت: «اختلافات داخلی حزب محافظه کار، زندگی و کار مردم را به خطر انداخته است. توافق نیم پخته برکسیت حتی از حمایت حزب ترزا می برخوردار نیست.»

رای گیری شامگاه روز چهارشنبه ۱۲ دسامبر برگزار خواهد شد.

واکنش نخست وزیر بریتانیا

ترزا می، نخست وزیر بریتانیا در واکنش به خبر به رای گذاشتن صلاحیت او در رهبری حزب محافظه‌کار، در خیابان داونینگ استریت خطاب به رسانه‌ها گفت: «من با تمام وجود این رای‌گیری را به چالش خواهم کشید.»

نخست وزیر بریتانیا با اشاره به اینکه آنچه در توانش بوده را به منظور حفظ منافع ملی به انجام رسانده است گفت: «تغییر رهبری در حال حاضر، آینده را به خطر خواهد انداخت.»

خانم می خاطر نشان کرد که روز گذشته به بروکسل سفر کرده تا حمایت برای اعمال برخی تغییرات را در توافق برکسیت جلب کند و در همین راستا و برای ادامه مذاکرات قرار بوده است امروز به ایرلند سفر کند. حال با توجه به چالش کشیده شدن رهبری حزب محافظه‌کار، وی مجبور است مذاکرات برکسیت را به تعویق بیندازد و در لندن باقی بماند.

نخست وزیر بریتانیا از نمایندگان حزب محافظه‌کار خواست تا در راستای منافع ملی عمل کرده و انتظارات مردم بریتانیا در مورد برکسیت را برآورده کنند.

ترزا می برای به سرانجام رساندن برکسیت اعلام آمادگی کرد.