پومپئو: شورای امنیت در برابر ایران موضع‌ سخت‌تری اتخاذ کند

 pompeo mike دویچه وله: وزیر خارجه آمریکا از شورای امنیت سازمان ملل به تأکید خواست، موضعی سخت‌تر در برابر جمهوری اسلامی ایران اتخاذ کند. سازمان ملل در گزارشی تایید کرد که مشخصات سلاح‌های یافت شده در یمن با تسلیحات ساخت ایران همخوانی دارد.

مایک پومپئو روز چهارشنبه ۲۱ آذر (۱۲ دسامبر) در نشست عالی‌ترین نهاد سازمان ملل گفت که محدودیت‌های پیشین در رابطه با برنامه موشکی ایران باید بار دیگر احیا شوند.

وزیر خارجه ایالات متحده قاطعانه با لغو تحریم تسلیحاتی سازمان ملل علیه ایران مخالفت کرد؛ تحریم‌هایی که طبق برنامه در سال ۲۰۲۰ به پایان می‌رسند.

برنامه موشکی ایران بارها نگرانی محافل بین‌المللی را برانگیخته است. به‌ویژه موشک‌های میان‌برد جمهوری اسلامی با برد ۲۰۰۰ کیلومتر تهدیدی جدی علیه اسرائیل و عربستان سعودی محسوب می‌شوند که دشمنان جمهوری اسلامی در منطقه به‌شمار می‌روند.

بر اساس گزارش‌ها، جمهوری اسلامی در سال جاری بیش از سال‌های پیش به آزمایش موشکی دست زده است. پومپئو گفت: «در صورتی که زرادخانه ایران با این موشک‌های میان‌برد انباشته گردد، آنگاه ما امنیت مردمان خود را به خطر انداخته‌ایم.»

او افزود که جمهوری اسلامی بزرگترین زرادخانه این گونه موشک‌ها را در کل خاورمیانه دارد و ایالات متحده "مدارک اثباتی موثقی" در اختیار دارد که ایران از جمله با این موشک‌ها از شورشیان حوثی در یمن حمایت می‌کند و به آنها آموزش می‌دهد.

پنج کشور عضو دائمی شورای امنیت و آلمان در سال ۲۰۱۵ با جمهوری اسلامی یک توافق‌نامه اتمی موسوم به برجام امضا کردند. بر اساس این توافق‌نامه، ایران از کاربست نظامی برنامه هسته‌ای انصراف می‌جوید و کشورهای غربی در ازای آن به انزوای اقتصادی جمهوری اسلامی پایان می‌دهند.

دولت جدید آمریکا به ریاست دونالد ترامپ اما در ماه مه ۲۰۱۸ از این توافق‌نامه خارج شد. از آن پس کشورهای آلمان، فرانسه، بریتانیا، چین و روسیه می‌کوشند این توافق‌نامه را نجات دهند.

مایک پومپئو در این رابطه گفت که خروج واشنگتن از این توافق‌نامه "امری است بدیهی" زیرا این امید که جمهوری اسلامی پس از انعقاد این توافق‌نامه هسته‌ای به دامن جامعه جهانی بازگردد و به تحریکات خود پایان دهد، نقش بر آب شد.