انتقاد شدید سناتور آمریکایی از ولیعهد عربستان سعودی

senatorha خبرگزاری آناتولی: لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی، باب منندز و جین شاهین سناتورهای دموکرات نیوجرسی و نیوهمپشایر پس از ارائه لایحه اعمال تحریم علیه عربستان پس از قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار سعودی و عملیات‌های یمن در کنفرانس مطبوعاتی شرکت کردند.

گراهام در نشست مذکور در رابطه با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی اظهار داشت: او به قدری سمی، آلوده و معیوب است که تا زمانیکه این شخص تغییر نکند نمی‌توانم تصور تجارت با عربستان را داشته باشم.

وی در ادامه عربستان سعودی را به حذف بن سلمان از سمت کنونی‌اش فراخوانده و گفت: خطاب به دوستان سعودی‌ام می‌گویم تا وقتی‌که تغییرات حاصل نشود نمی‌توانند ارتباطی با سنای آمریکا داشته باشند و تشخیص این تغییرات بر عهده شما است.

منندز نیز از ارائه لایحه مربوط به بحران انسانی در یمن و اعمال تحریم علیه عربستان به کمیته امور خارجی سنا خبر داد.

گفتنی است جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار اهل عربستان سعودی سردبیر سابق روزنامه الوطن و ستون‌نویس واشنگتن‌ پست دوم ماه اکتبر 2018 به منظور انجام امور رسمی وارد کنسولگری این کشور در استانبول شد و از آن خارج نشد.

ریاض در 20 اکتبر قتل خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان سعودی را تأیید کرد. دادستان این کشور مدعی شد که خاشقجی بعد از "درگیری" با چند نفر در داخل کنسولگری "فوت" کرده و 18 شهروند این کشور نیز در این رابطه بازداشت شده‌اند.

دادستانی کل استانبول ترکیه روز چهارشنبه 31 اکتبر طی بیانیه‌ای اعلام کرد که جمال خاشقجی بلافاصله پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در این شهر، طبق نقشه‌ قبلی خفه و کشته شده است.