گروه‌های متخاصم یمنی درباره وضعیت بندر حدیده به توافق رسیدند

 goftegoo yaman رادیو بین المللی فرانسه: نمایندگان گروه‌های متخاصم یمنی، روز پنج شنبه دوازدهم دسامبر، درباره وضعیت بندر حدیده و برقراری آتش بس در سراسر این استان به توافق رسیدند.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد که برای شرکت در مذاکرات صلح یمن به سوئد رفته است، با اعلام این خبر گفت که نیروهای بی طرف به این منطقه اعزام خواهند شد و گذرگاه‌های عبور کمک‌های بین‌المللی انسان‌دوستانه برقرار می‌شود.

موضوع وضعیت شهر حدیده که اصلی‌ترین گذرگاه برای انتقال کمک‌های بین‌المللی انسان‌دوستانه به مردم جنگ‌زده یمن به شمار می‌رود، یکی از موضوعات مورد مناقشه میان گروه‌های درگیر در یمن بود و آنها نتوانسته بودند در مذاکرات پیشین خود در این زمینه به توافق برسند.

اعلام توافق درباره بندر حدیده در حالی است که هنوز گفت‌وگوهای صلح یمن به پایان نرسیده و قرار است که دور بعدی این مذاکرات ماه آینده برگزار شود.

دبیر کل سازمان ملل متحد با بیان اینکه آتش بس مورد توافق مربوط به سراسر یمن نخواهد بود، اضافه کرد: "ما درباره بندر و شهر حدیده به توافق رسیده ایم. نیروهای بی طرف به این بندر و همچنین شهر حدیده دوباره اعزام خواهند شد و آتش بس در سراسر استان حدیده نیز برقرار می شود."

در مذاکرات صلح یمن در سوئد که زیر نظر سازمان ملل متحد برگزار شد، پیشتر طرفین گفت‌وگو درباره بازگشایی فرودگاه صنعا، که در کنترل شورشیان حوثی یمن است، از سرگیری صادرات سوخت و همچنین تبادل زندانیان به توافق رسیده بودند.

برگزاری این مذاکرات در حالی بود که اکثریت سناتورهای آمریکایی روز چهارشنبه قطعنامه توصیه‌ای را به تصویب رساندند و از دولت آمریکا خواستند که به حمایت خود از ائتلاف عربی در یمن به رهبری عربستان سعودی پایان دهد.