سه دانش آموز در مدرسه دخترانه «اسوه حسنه» زاهدان بر اثر آتش سوزی جان باختند/وزیر آموزش و پرورش: مجبوریم از وسایل گرمایشی خطرآفرین در مدارس استفاده کنیم

 atashsouzi zahedan انقلاب اسلامی در هجرت: هر سال با رسیدن فصل سرما، وسایل گرمایشی فرسود و غیر استاندارد مورد استفاده در مدارس ایران حادثه می آفریند که تا کنون ده ها دانش آموز جان خود را از دست داده و بسیاری دیگر جراحات سنگینی برداشته اند . حادثه شین آباد نمونه بارز این گونه حوادث است.

وزیر آموزش و پرورش می گوید «به خاطر کمبود بودجه مجبوریم از وسایل گرمایشی خطر آفرین در مدارس استفاده کنیم» . در نظام ولایت مطلقه جان انسانها بی مقدار و کرامت آنها نا دیده گرفته میشود اما حفظ نظام اوجب واجبات است ، ارقام نجومی صرف بحران سازی ها و ماجراجویی های برون مرزی میشود،بودجه های کلان به حوزه های علمیه که به گفته کریم پور ازغندی "کارخانه تولید مرجع" شده اند تعلق می گیرد و... اما  سرنوشت فرزندان این مرز و بوم که با شوق آموختن به ویژه در مناطق محروم  به مدرسه می روند نا معلوم است. در خبر بود که متاسفانه سه دختر  دانش آموز دیگر در آتش سوزی در دبیرستان دخترانه در زاهدان جان باختند:  

سومین دانش‌آموز آتش‌سوزی مدرسه زاهدان درگذشت

فریبرز راشدی در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: متاسفانه سومین دانش آموز حادثه آتش سوزی روز گذشته دبستان دخترانه «اسوه حسنه» زاهدان بامداد امروز به علت شدت سوختگی درگذشت.

 مدیر مرکز حوادث و فوریت های پزشکی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان افزود: صبح روز گذشته بر اثر آتش سوزی یک واحد آموزشی پیش دبستانی و دبستان دخترانه در خیابان «مصطفی خمینی» زاهدان ۴ کودک دچار سوختگی شدند.

وی با اشاره به اینکه پس از این حادثه مصدومان به بیمارستان «علی بن ابیطالب (ع)» شهرستان زاهدان منتقل شدند، ادامه داد: طبق اعلام مرکز درمانی ۲ نفر از کودکان دچارسوختگی بالای ۹۰ درصد و دو کودک دیگر نیز دچار سوختگی بالای ۷۰ درصد شده بودند.

راشدی با اشاره به اینکه ۲ نفر از آنان روز گذشته با توجه به شدت سوختگی جان خود را از دست دادند، گفت: متاسفانه بامداد امروز کودک سوم به نام «یکتا میرشکار» هم به علت سوختگی شدید جان خود را از دست داد.

مجبوریم از وسایل گرمایشی خطرآفرین در مدارس استفاده کنیم

وزیر آموزش و پرورش گفت: وسایل گرمایشی بسیاری از مدارس کشور به دلیل کافی نبودن اعتبارات، غیر استاندارد است و ما مجبوریم از وسایل گرمایشی خطرآفرین استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار مهر، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در حاشیه جلسه هیئت دولت با اشاره به حادثه مدرسه زاهدان اظهار داشت: من به خانواده‌های داغدار این حادثه تسلیت می‌گویم. اتفاقی که در مدرسه زاهدان افتاد را باید بیشتر بررسی کنیم و سهم قصوری که متوجه افراد است را مورد ارزیابی قرار دهیم.

وی افزود: موضوع نقص بخاری آن مدرسه از حیث اداری ابهاماتی داشت که تیم اعزامی وزارت آموزش و پرورش به سیستان و بلوچستان هنوز گزارش خود را در این خصوص ارائه نداده است.

بطحایی تأکید کرد: وسایل گرمایشی بسیاری از مدارس کشور به دلیل کافی نبودن اعتبارات، غیر استاندارد است و ما مجبوریم از وسایل گرمایشی خطرآفرین استفاده کنیم.

وزیر آموزش و پرورش خاطرنشان کرد: ما از مجلس شورای اسلامی انتظار داریم در بودجه سال ۹۸، اعتباراتی را به وزارت آموزش و پرورش اختصاص دهد تا بتوانیم نهضتی برای برچیده شدن وسایل گرمایشی خطرناک شکل بدهیم در غیر این صورت نه تنها تا سال آینده بلکه تا ۷ یا ۸ سال آینده هم امکان حذف این وسایل گرمایشی را نداریم.

بطحایی با بیان اینکه این موضوع از دستور کار دولت و وزارت آموزش و پرورش خارج نمی‌شود، تصریح کرد: ما طی دو هفته گذشته جلسات متعددی برگزار کردیم تا اوراق صکوکی که در اختیار ما قرار گرفته است را نقد کنیم و به تهیه وسایل گرمایشی اختصاص دهیم اما این اعتبارات به میزانی نیست که بتوانیم همه مدارس را تجهیز کنیم.

وی تاکید کرد: با افرادی که در حادثه مدرسه زاهدان قصور داشتند، برخورد قانونی صورت خواهد گرفت.