آلبانی دو دیپلمات ایرانی را اخراج کرد

  albani sefarateiranدویچه وله: دو دیپلمات ایرانی به ظن انجام فعالیت‌های غیرقانونی از آلبانی اخراج شده‌اند. گفته می‌شود یکی از این دیپلمات‌ها سفیر ایران در آلبانی است. وزیر خارجه آمریکا و همچنین مشاور امنیت ملی ترامپ از این تصمیم استقبال کرده‌اند.   

آلبانی دو دیپلمات ایرانی را به ظن دست داشتن در اقدامات غیرقانونی که موجب تهدید امنیت این کشور شده‌، اخراج کرد. یک سخنگوی وزارت خارجه آلبانی روز چهارشنبه ۲۸ آذر (۱۹ دسامبر) به خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت این دو دیپلمات به دلیل سوءاستفاده از موقعیت و نقض "مقام دیپلماتیک" خود از این کشور اخراج شده‌اند.

او اضافه کرده این تصمیم در مشاوره با دیگر کشورها از جمله اسرائیل اتخاذ شده است.

جان بولتون، مشاور ترامپ در زمینه امنیت ملی، از این تصمیم نخست‌وزیر آلبانی استقبال کرده و در توییتر نوشت: «ادی راما، نخست‌وزیر آلبانی با اخراج سفیر ایران این پیام را به رهبران ایران منتقل کرده که حمایت آنها از تروریسم تحمل نخواهد شد.»

بولتون اضافه کرده آمریکا از نخست‌وزیر آلبانی و مردم این کشور حمایت خواهد کرد زیرا آنها "در مقابل رفتار بی‌پروایانه ایران در اروپا و سایر نقاط جهان ایستاده‌اند."

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا نیز با ستایش از اقدام نخست‌وزیر آلبانی با انتشار یک توییت نوشت: «کشورهای اروپایی تنها در سال جاری میلادی سه نقشه طراحی‌شده توسط ایران را خنثی کرده‌اند. دنیا باید برای تحریم رژیم ایران متحد شود تا زمانی‌که این رژیم رفتار مخربش را تغییر دهد.»

آسوشیتدپرس به نقل از یک شبکه تلویزیونی نوشته دو دیپلمات اخراجی ایران مظنون هستند که دو سال پیش در ارتباط با یک بازی مقدماتی جام جهانی بین اسرائیل و آلبانی فعالیت‌های غیرقانونی و مشکوک انجام داده‌اند. حدود ۲۰ نفر در آن زمان در آلبانی و کوزوو به ظن اقدامات تهدیدآمیز دستگیر شدند. مقامات آلبانی این گزارش را تأیید نکرده‌اند.

در ماه‌های گذشته چندین دیپلمات ایرانی در کشورهای اروپایی به ظن فعالیت‌های مشکوک بازداشت یا اخراج شده‌اند. تیرماه امسال آلمان اعلام کرد یک دیپلمات ایرانی در ایالت بایرن دستگیر شده است. این دیپلمات دبیر سوم سفارت ایران در اتریش بود که به درخواست مقامات قضایی بلژیک به این کشور مسترد شد.

دادستانی بروکسل گفته بود این دیپلمات ایرانی با یک زوج بلژیکی ایرانی‌تبار در ارتباط بوده که قصد بمب‌گذاری در همایش سازمان مجاهدین خلق را داشته‌اند. این همایش خردادماه در محلی در نزدیکی پاریس برگزار شد.

پس از آن فرانسه نیز اعلام کرد یک دیپلمات ایرانی را به ظن برنامه‌ریزی برای حمله به این نشست اخراج کرده است. ایران این اتهامات را تکذیب و سفرای کشورهای یادشده در تهران را احضار کرد.

هلند نیز دو کارمند سفارت ایران را از خاک خود اخراج کرد.

وزرای خارجه کشورهای اتحادیه اروپا آبان‌ماه امسال توافق کردند شهروندان ایرانی را که در برنامه‌ریزی برای انجام ترور در دانمارک و فرانسه نقش داشته‌اند، مورد تحریم‌اقتصادی قرار دهند. گفته می‌شود کشورهای اتحادیه اروپا مشغول تهیه فهرستی از افراد احتمالی هستند.