کارشناسان اسرائیلی: خروج آمریکا از سوریه سیلی به صورت تل‌آویو است

 khorouj nyrouyenezamy usa خبرگزاری آناتولی: برخی کارشناسان اسرائیلی خروج نیروهای آمریکا از سوریه را به مثابه زدن سیلی به صورت تل‌آویو دانستند.

کارشناسان اسرائیلی تصمیم دونالد ترامب رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا برای خروج نیروهای این کشور از سوریه را منفی ارزیابی کرده اند.

به گفته آنها، از جمله گزارشگر کانال دهم اسرائیل خروج نیروهای آمریکا از سوریه مانند زدن سیلی به صورت تل آویو است.

در این گزارش همچنین آمده است: ترامپ ادعا کرده که بر داعش پیروز شده است اما دیدگاه اسرائیل پیروز واقعی این اقدام ایران است. بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هم دیروز اعلام کرد:

ترامپ و پمپئو روز سه شنبه به ما اطلاع دادند که نیروهای آمریکا از سوریه خارج می شوند. خروج از سوریه قطعا یک تصمیم آمریکاست اما ما پیامدهای این اقدام و اثرات آن بر امنیت اسرائیل را بررسی خواهیم کرد.

دانی دانون نماینده اسرائیل در سازمان ملل هم گفته است: حضور ایران در سوریه برای اسرائیل نگران‌کننده است. روزنامه «یدیعوت آحارانوت» این قدام را "پیروزی ایران و شکست اسرائیل" دانسته است.

روزنامه «هآرتص» نیز اعلام کرده است: «تصمیم اخیر آمریکا به مثابه تقویت حضور روسیه و ایران در سوریه است. این اقدام در تمام مناطق خاورمیانه اثراتی خواهد داشت. اسرائیل، عربستان سعودی، اردن و کردها از این اقدام نگران خواهند شد».

دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در یک پیام ویدئویی درباره خروج سربازان این کشور از سوریه گفت: زمان بازگشت سربازان آمریکا به خانه فرارسیده است.

وی در ادامه همچنین اظهار داشته است:

«مدت زمانی طولانی در سوریه جنگیده ایم. حدود دو سال است که من رئیس جمهور آمریکا هستم. پیشرفت زیادی در این مدت حاصل شد؛ داعش را شکست دادیم. شکست سختی به آنان تحمیل کردیم و سرزمین های اشغالی را از آن‌ها پس گرفتیم».

او در توئیتر خود نیز گفته است: تنها دلیل حضور آمریکا (در سوریه) در دوران ریاست جمهوری‌ام، داعش بود که آنها را شکست دادیم. سارا هاکبی سندرز، سخنگوی کاخ سفید نیز اعلام کرده است: مرحله جدیدی از مبارزه با داعش آغاز شده و سربازان آمریکا به کشور باز می گردند.