«مسئولان آتش‌سوزی مدارس باید محاکمه شوند»

madares  ataschsuzi

دویچه وله: تشکل‌های صنفی معلمان و کانون وکلای دادگستری مرکز با هشدار نسبت به وضع نامناسب اماکن آموزشی در استان‌های محروم، خواهان رسیدگی به قصور مسئولان در آتش‌سوزی مدرسه اسوه زاهدان شده‌اند. آنها خواهان استانداردسازی مدارس هستند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان و کانون‌های صنفی معلمان ایران، از مقامات مسئول خواسته‌اند پاسخگوی کوتاهی در تامین امنیت جانی دانش‌آموزان و چرایی آتش‌سوزی در مدرسه اسوه حسنه زاهدان باشند.

این تشکل‌ها با ابراز نگرانی از تکرار حوادث مرگبار در مدارس ایران خواهان تامین بودجه‌لازم برای تجهیز، نوسازی و ایمن‌سازی مدارس شده‌اند.

در بیانیه‌ای با امضای ۱۰۰ معلم آمده است: «سال هاست در کنار ظلمی که به معلمان با سرکوب معیشت و منزلت رفته است از حقوق دانش آموزان می گوییم از فقدان کیفیت در آموزش از مدارس ناایمن و غیراستاندارد که جان معلمان و دانش آموزان را تهدید می کنند.»

نویسندگان این بیانیه تاکید کرده‌اند که نتیجه مطالبه‌گری معلمان عدالتخواه، زندان و تبعید و اخراج بوده و در مقابل مشتی مدیر غیرمسئول، بی‌کفایت و فاسد هر روز اموال عمومی را بین خود تقسیم می‌کنند: «هنگامی که پای منافع مردم و بودجه آموزش و پرورش به میان می آید از نبود امکانات و بودجه سخن می گویند در این میان هیچ تفاوتی بین جناح ها و باندهای سیاسی از اصولگرایان تا اصلاح‌طلبان و اعتدالیون با انواع جدید و قدیمش وجود ندارد چون جملگی در سو استفاده های کلان و غارت اموال عمومی ید طولایی داشته و در این زمینه پرونده قطور دارند.»

 در این بیانیه گفته شده که آتش‌سوزی مدارس از شین‌آباد تا زاهدان، حاصل بی‌توجهی جناح‌های قدرت به امر آموزش و نتیجه عملکرد کسانی است که کلیه مراکز پیش‌دبستانی را خصوصی کرده و قصد پولی‌سازی عرصه‌های دیگر آموزش عمومی را دارند.

معلمان امضاکننده بیانیه، از تشکل‌های صنفی معلمان و سازمان‌های حامی حقوق کودکان دعوت کرده‌اند که به وضعیت ناایمن مدارس فرسوده اعتراض کنند.

در سال ۱۳۹۵ معلمان و فرهنگیان ایران ۱۴۰هزار امضا برای افزایش بودجه وسهم آموزش و پرورش در راستای ایمن کردن مدارس،به دولت ومجلس وقوه قضاییه ارسال کرده‌اند که پاسخی نداشته است.

تکرار اشتباهات همیشگی

کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری مرکز نیز در واکنش به آتش‌سوزی مدرسه زاهدان بیانیه‌ داده و این سانحه را تکرار اشتباهاتی خوانده که هیچگاه جدی گرفته نمی‌شوند: «اخبار دلخراشی در مورد اتفاقاتی از این قبیل که ناشی از شرایط غیر استاندارد مدارس می باشد، همه ساله به گوش میرسد. غم دختران شین‌آباد هنوز به ورطه فراموشی سپرده نشده و دردهایشان التیام نیافته بود. گویی در طول سال تحصیلی به جای خوشحالی از بهره مندی کودکان سرزمین‌مان از حق آموزش و تحصیل باید نگران حوادث غیر مترقبه ناشی از فرسودگی، آتش سوزی و ایمن نبودن مدارس باشیم.»

در این بیانیه تاکید شده که حدود یک سوم مدارس کشور در شرایط نامطلوب قرار دارند و بر خلاف بخشنامه ممنوعیت وسایل گرمایش نفت‌سوز در کلاس‌های درسی، همچنان شاهد استفاده از این وسائل هستیم.

اصل ۳۰‌ قانون اساسی دولت را به فراهم کردن وسایل آموزش و پروش ملزم کرده است. ماده ۳ پیمان نامه جهانی حقوق کودک نیز تامین منافع عالیه کودکان و رعایت معیارهای ایمنی را برای مراکز مسئول ضروری دانسته است.

کمیسیون حقوق بشر کانون وکلای دادگستری مرکز خواستار نوسازی مدارس و تخصیص بودجه کافی و عدم تبعیض در بودجه بندی مناطق محروم شده است.

پاک کردن صورت مسئله

در پی آتش گرفتن بخاری نفتی در کلاس مدرسه پیش‌دبستانی اسوه در زاهدان، چهار دختربچه جان خود را از دست دادند. مدیر آموزش و پرورش ناحیه دو زاهدان استعفا داد و مدیر و مربی آموزشی مدرسه بازداشت شدند.

معلمان و فرهنگیان در بیانیه خود گفته‌اند: «لازم است مسئولان بی کفایت به پای میز محاکمه کشانده شوند معلم و مدیر مدرسه اسوه حسنه بازداشت می شود تا صورت مسئله پاک شود و وزیر نیز در یک حرکت پوپولیستی برای انحراف افکار عمومی، امتحانات روز شنبه را بخاطر شب یلدا لغو کرده وبه فکر بازگوکردن قصه‌ها و خاطرات سنت حسنه شب یلدا افتاده غافل از اینکه اکثریت کودکان ایران مانند آقازاده‌های وی اصلا امکان جشن شب یلدا را ندارند.»


در این رابطه