پیام نفت ۸۰ دلاری عربستان

bujeدنیای‌اقتصاد : عربستان سعودی برای بودجه سال ۲۰۱۹ قیمت هر بشکه نفت خام را ۸۰ دلار فرض کرده است. این در شرایطی است که بهای طلای سیاه طی هفته‌های اخیر کاهشی بوده و تحلیلگران نیز آینده قیمت‌ها را نزولی ارزیابی می‌کنند. سعودی‌ها برخلاف برنامه چشم‌انداز ۲۰۳۰ که با هدف اصلاحات اقتصادی و کاهش وابستگی به درآمدهای نفتی ارائه شده بود، در بودجه سال آینده هزینه‌ها را به‌طور چشمگیری افزایش داده‌اند. امری که نشان می‌دهد رویای بن سلمان به فراموشی سپرده شده و بار دیگر جلب رضایت خاندان سلطنتی مورد توجه قرار گرفته است.
پیام نفت 80 دلاری عربستان

بودجه سال ۲۰۱۹ عربستان سعودی، به‌عنوان عجیب‌ترین بودجه تاریخ این کشور، در روزهای گذشته بحث‌های فراوانی را برانگیخته است. بر‌اساس گزارش‌های منتشر شده، سعودی‌ها در بودجه سال ۲۰۱۹، هزینه‌های جاری را افزایش خواهند داد؛ هزینه‌هایی که بخشی از آنها کمک‌های سلطنتی به مردم و کارمندان دولت را شامل می‌شود. نکته‌ای که در بودجه سال آینده عربستان سعودی نظر بسیاری از کارشناسان را به خود جلب کرده، قیمت ۸۰ دلار است که برای هر بشکه نفت در نظر گرفته شده است. این قیمت در حالی برای هر بشکه نفت خام در بودجه سال آینده عربستان در نظر گرفته شده است که در هفته‌های گذشته شاهد روند نزولی نفت و افزایش نگرانی‌ها از تداوم افت قیمت‌ها در سال آینده بوده‌ایم. با این وجود آنطور که شبکه‌های خبری بین‌المللی از بودجه سال ۲۰۱۹ عربستان سعودی گزارش می‌دهند، آل‌سعود میزان درآمدهای نفتی در سال آینده را ۹ درصد افزایش داده و مجموع آن را به ۱۷۷ میلیارد دلار رسانده است. این چشم‌انداز از نظر بسیاری از تحلیلگران خوش‌‌بینانه و در تضاد کامل با عملکرد سابق دولت سعودی برای تنظیم بودجه است که عموما دیدگاهی محافظه‌کارانه بر آن حاکم بوده.

 با این حال آنطور که از گزارش‌های موجود بر‌می‌آید، عربستان سعودی قصد دارد در سال ۲۰۱۹ پرداخت کمک‌هزینه‌های زندگی شهروندان خود را ادامه دهد. این را ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی در جریان رونمایی از بودجه سال آینده اعلام کرد. طبق اعلام وزارت امور‌خارجه عربستان نیز، هزینه‌های دولت در سال آینده بیش از ۷ درصد رشد خواهد داشت و به ۱۰۶/ ۱ هزارمیلیارد ریال (معادل ۲۹۵ میلیارد دلار) خواهد رسید. این میزان در بودجه  سال ۲۰۱۸میلادی۰۳۰/ ۱ هزار میلیارد ریال در نظر گرفته شده بود. در چنین شرایطی کارشناسان عقیده دارند قیمت نفت باید به بیش از ۹۵ دلار بر بشکه برسد تا چشم‌انداز سعودی‌ها از  درآمدهایی که از محل صادرات نفت در نظر گرفته‌اند، در سال ۲۰۱۹ تامین شود. بر اساس گزارش صندوق بین‌المللی پول، سعودی‌ها برای سال‌جاری میلادی نیز به میانگین قیمت نفت ۸۵ تا ۸۷ دلار بر بشکه‌ای نیاز داشتند تا بتوانند بودجه خود را به تعادل برسانند در حالی‌که میانگین قیمت نفت از ابتدای سال‌جاری تا‌کنون اندکی بیش از ۷۲ دلار بر بشکه بوده است.

 
 سارا مالکی

در چنین شرایطی که در نظر گرفتن نفت ۸۰‌دلاری در بودجه و افزایش چشمگیر هزینه‌ها می‌تواند باعث کسری بودجه دولت عربستان در سال ۲۰۱۹ شود، چرا چشم‌انداز سعودی‌ها در بودجه سال آینده تا این حد خوش‌بینانه است؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت اگرچه به‌طور کلی افزایش هزینه‌ها می‌تواند موتور محرکی برای رشد اقتصادی این کشور باشد، اما پیام‌های دیگری نیز با خود به همراه دارد که بررسی آنها بر «از دست رفتن رویای سعودی‌ها» تاکید دارد.

 در این میان سه گمانه برای درنظر گرفتن نفت ۸۰‌دلاری در بودجه سال آینده عربستان وجود دارد. نخستین گمانه به امیدواری عربستان به اثرگذاری کامل تحریم‌های آمریکا علیه ایران و صفر شدن صادرات نفت خام کشورمان باز‌می‌گردد زیرا تنها در این صورت است که نفت می‌تواند از سطوح فعلی فراتر رفته و انتظار ۸۰ دلاری سعودی‌ها را تامین کند. برنامه سعودی‌ها برای تداوم بیشتر کاهش تولید در سال آینده، از دیگر احتمالاتی است که نفت ۸۰ دلاری در بودجه عربستان آن را به ذهن متبادر می‌کند. سومین گم