وزیر خارجه ترکیه: فرانسه از پشتیبانی کردها در سوریه نفعی نمی‌برد

Chavosh-Oghloo

«به گفته وزیر خارجه ترکیه ادامه‌ی حضور نیروهای فرانسه در سوریه برای پشتیبانی از یگان‌های کرد مدافع خلق نفعی برای این کشور نخواهد داشت. در این میان رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه ترامپ را به کشورش دعوت کرده است.»
 
دویچه وله: مولود چاووش‌اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه روز سه‌شنبه ۴ دی (۲۵ دسامبر) در نشست بررسی سیاست خارجی این کشور در آنکارا هشدار داد که فرانسه از ادامه‌ی حضورش در سوریه برای دفاع از گروه کردی "یگان‌های مدافع خلق" (ی‌پ‌گ) سودی نخواهد برد.
 
وزیر خارجه ترکیه همچنین تصریح کرد که کشورش از قدرت کامل برای نابودی داعش در سوریه برخوردار است.
 
چاووش‌اوغلو در این راستا گفت که ترکیه با آمریکا در باره تکمیل نقشه راه منبج تا زمان خروج نیروهایی ایالات متحده از سوریه به توافق رسیده است. به گفته‌ی او خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه نباید به "نفع گروه تروریستی و تجزیه‌طلب یگان‌های کرد مدافع خلق تمام شود".
 
 
یگانهای مدافع خلق که ترکیه ‌‌آنها را شاخه ‌سوری حزب ممنوعه کارگران کردستان ترکیه (پ‌ک‌ک) می‌داند، متحد مهم ایالات متحده در مبارزه با ستیزه‌جویان داعش بوده‌اند.
 
از اینرو تصمیم دونالد ترامپ در مورد خروج نیروهای آمریکایی از سوریه انتقاد‌های فراوانی را به دنبال داشته است. منتقدان ترامپ او را به تنها گذاشتن متحدان سوری ‌متهم کرده‌‌اند. ترامپ پس از این انتقادها اظهارات پیشین مبنی بر شکست کامل داعش را تغییر داد و گفت‌، آنها "شکست گسترده‌ای" خورده‌اند.
 
او در صفحه خود در توییتر شامگاه یکشنبه ۲ دی (۲۳ دسامبر) نوشت، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه به او قول داده "هر آنچه که از داعش در سوریه باقی مانده را از بین خواهد برد". ترامپ اردوغان را مردی خواند که از عهده‌ی این کار برمی‌آید.
 
 دونالد ترامپ و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری آمریکا و ترکیه به تازگی در نشست جی ۲۰ در بوئنوس آیرس با هم دیدار داشتند
 
در این میان اردوغان همتای آمریکایی خود را به دیدار از ترکیه دعوت کرده است. خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه ۴ دی (۲۵ دسامبر) به نقل از هوگان گیدلی، سخنگوی ترامپ گزارش داد که رئیس جمهوری آمریکا با دیدی باز به چنین دعوتی می‌نگرد.
 
او در عین حال متذکر شد که برنامه و تاریخ مشخصی در رابطه با سفر ترامپ به ترکیه هنوز در دست نیست.
 
به گزارش رسانه‌های ترکیه اردوغان و ترامپ در تماسی تلفنی در این مورد اتفاق نظر داشته‌اند که باید جلوی بروز خلاء قدرت در سوریه پس از خروج نیروهای آمریکایی از این کشور را گرفت.
 
شبکه خبری سی‌ان‌ان ترک نیز گزارش داده که مولود چاووش‌اوغلو در روزهای آتی راهی روسیه خواهد شد تا با مقامات این کشور در باره روند خروج نیروهای آمریکایی از سوریه و پیامدهای آن رایزنی کند.