درباره بررسی پرونده نماینده سراوان در هیات نظارت: زیر ذره بین مردم هستید؛ به هر چهار اتهام رسیدگی کنید

 derazhi mbasset عصر ایران - سخنگوی هیات نظارت بر رفتار نمایندگان گفته است که پرونده نماینده سراوان (محمد باسط درازهی) در مجلس شورای اسلامی، روز چهارشنبه در این هیأت بررسی خواهد شد.

چند روز قبل، ویدئویی از برخورد زننده نماینده سراوان در مجلس با یک کارمند گمرک در فضای مجازی منتشر شد و موجی از واکنش ها را برانگیخت.

این که مجلسی ها بعد از یک ورود احساسی به ماجرا و حمایت بی تحقیق از نماینده سراوان، اینک تصمیم گرفته اند موضوع را بررسی کنند، خبر خوشایندی است و امیدواریم این پرونده با توجه به اصل انصاف رسیدگی شود.

با این حال این نگرانی وجود دارد که نگاه تک بعدی به این پرونده صورت گیرد و همه چیز به همان چند دقیقه گمرک  محدود بماند و محور پرونده این باشد که چرا آن حرف های زشت و آن برخورد زننده را انجام دادی؟

هر چند، این بخش از ماجرا، در جای خود بسیار مهم و قابل رسیدگی است اما اگر سه ضلع دیگر این ماجرا مورد واکاوی قرار نگیرد، حرمت خانه ملت، پاس داشته نمی شود:

1 - به نظر می رسد مهم تر از برخوردی که در گمرک انجام شد - و همه فیلم اش را دیدند - حرف هایی بود که نماینده سراوان بعد از آن ماجرا بیان کرد. او در یک فایل ویدئویی که از خود ضبط و منتشر کرد، طرف های مقابل ماجرا را افرادی "مغرض" معرفی کرد که با ترفندهای کامپیتری حرف های او را دستکاری کرده بودند تا قلب واقعیت کنند. حال آن که چنین نبود و فیلم منتشره از گمرک، واقعی و دست نخورده بود و آن نماینده، آن حرف های زشت را واقعاً بر زبان آورده بود.

سخن دیگر نماینده سراوان این بود که 45 - 40 دقیقه او را پشت در گمرک معطل و عصبانی اش کرده اند حال آن که فیلم دوربین های مدار بسته گمرک نشان می دهد که از لحظه ورود تا خروج او حدود 10 دقیقه بیشتر طول نکشیده بود و صحبت از معطلی 45 دقیقه ای ادعایی بیش نبود.

مهم ترین اصلی که انتظار می رود نماینده مردم داشته باشد، "صداقت و پرهیز از دروغ" است. این اصل آنقدر حیاتی است که در بسیاری از کشورها، برای دروغگویی سیاستمداران مجازات های سنگینی تعریف شده است.

اگر نماینده سراوان، برخورد اولیه خود با کارمند گمرک را با دلایلی مانند "عصبانیت آنی" توجیه کند، چگونه می تواند قلب واقعیت را در روزهای بعد توضیح دهد؟ چگونه می تواند ادعایی به نام "همگام سازی کلمات" در فیلم منتشره از گمرک را توجیه کند؟ چگونه می تواند ادعایی دیگر به نام معطلی طولانی در گمرک را توضیح دهد؟ حرف های بعدی او که از سر عصبانیت آنی نبوده و کاملاً حساب شده بوده است.

مجلس، باید بر اساس ادعاهایی که این نماینده در روزهای بعد از آن ماجرا داشته، صداقت این عضو پارلمان به دقت مورد بررسی قرار دهد.

خانه ملت، جای افرادی که به راحتی دروغ می گویند و به شهروندان تهمت می زنند نیست. هر چند که مکانیزم قانونی برای اخراج نماینده مجلس از خانه ملت وجود ندارد ولی اگر ثابت شودکه نماینده ای دروغگو در میان مجلسیان وجود دارد، باید چنان جو سنگینی در مجلس راه بیفتد که آن فرد خود استعفا دهد و ساحت خانه ملت را نیالاید. مردم و رأی دهندگان نیز باید استعفای چنان نماینده ای را مطالبه کنند.

2 - باید بررسی شود این نماینده مجلس که مدعی است برای پیگیری مطالبات موکلانش به گمرک رفته بوده، با چه کسی همراه بوده است؟ آیا آن فرد دلال بوده و این نماینده برای کارگشایی وی به گمرک رفته بود؟

متأسفانه این شائبه درباره برخی نماینده وجود دارد که از جایگاه نمایندگی برای امور شخصی خود و افراد ذینفع سوء استفاده می کنند. با توجه به همراهی نماینده سراوان با فردی که گفته می شود در کار دلالی است، شفاف سازی ارتباط بین این دو، اهمیت ویژه ای دارد و می تواند به منزه سازی پارلمان کمک کند.

درباره بررسی پرونده نماینده سراوان در هیات نظارت: زیر ذره بین مردم هستید؛ به هر 4 اتهام رسیدگی کنید

3 - در روزهای گذشته، خبری در رسانه ها منتشر شد که طبق آن نماینده سراوان، اقدام به سرقت علمی از یک پروفسور آلمانی کرده است.

ولفرام بوگارد، استاد دانشگاه فرایبورگ آلمان در مطلبی که انتشار گسترده ای هم داشت نوشت: "امروز من درباره یک مساله بسیار غم انگیز در زندگی علمی مان مطلع شدم. گروهی در ایران مقاله ای مربوط به دو سال پیش را منتشر کردند که کپی دو مقاله ما بوده که چند سال پیش منتشر کردیم. به نظر می‌رسد این یک مساله بزرگ است و یکی از نویسندگان این مقاله کپی شده از روی کار ما عضو مجلس نمایندگان جمهوری اسلامی ایران است."

درباره بررسی پرونده نماینده سراوان در هیات نظارت: زیر ذره بین مردم هستید؛ به هر 4 اتهام رسیدگی کنیداگر این ادعا صحت داشته باشد، فقط یک سرقت علمی معمولی رخ نداده، بلکه یک آبروریزی ملی اتفاق افتاده است. آیا برای جمهوری اسلامی ایران و مجلس شورای اسلامی و ملت ایران، زشت و زننده نیست که یک استاد دانشگاه در آلمان برملا کند که عضو پارلمان ایران مقاله اش را دزدیده است؟!

منتظر می مانیم تا ببینیم پرونده ای که افکار عمومی را مکدر ساخته است، چگونه مورد رسیدگی قرار می گیرد؛ آیا مجلسیان به نمایندگی از ملت ایران حق را به حق دار خواهند داد و با متخلف برخورد خواهند کرد یا قضیه را به سطح صنفی و سیاسی تقلیل می دهند و مردم را ناامید می کنند؟

این پرونده، عیان ترین پرونده ای است که تا کنون هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان مورد رسیدگی قرار می گیرد؛ مردم حواس شان به این بررسی و نتیجه آن هست.