دونالد ترامپ در عراق: آمریکا دیگر پلیس جهان نخواهد بود

 trump iraq دویچه وله: دونالد ترامپ در سفر غیرمترقبه خود به عراق در دیدار با نظامیان آمریکایی مستقر در این کشور از خروج سربازانش از سوریه دفاع کرد و گفت، آمریکا دیگر نمی‌تواند در جهان نقش "پلیس" را ایفا کند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در دیدار از پایگاه هوایی اسد در ایالت غربی انبار عراق گفت، ایالات متحده آمریکا "دیگر نمی‌تواند پلیس جهان باشد."

ترامپ از طرح خروج کامل نظامیان آمریکایی از سوریه دفاع کرد و گفت‌، به مأموریت واحدهای رزمی آمریکا در سوریه "به اندازه کافی زمان داده شده است." او افزود، به علاوه گروه "دولت اسلامی" (داعش) در سوریه به طور گسترده "شکست خورده است."

ترامپ گفت: «ما نمی‌خواهیم بیش از این از کشورهایی حمایت کنیم که از ارتش غیرقابل باور ما استفاده می‌کنند تا از خود حفاظت کنند. آن‌ها بهای این کار را نمی‌پردازند!»

او تأکید کرد، این "عادلانه نیست که آمریکا به تنهایی این بار را به دوش بکشد." او با اشاره به مأموریت‌های بی‌شمار آمریکا در جهان تأکید کرد: «ما در سراسر جهان تقسیم شده‌ایم. ما در کشورهایی حضور داریم که اغلب مردم حتی یک بار هم اسم آن‌ها را نشنیده‌‌اند. صادقانه بگویم، این تمسخرآمیز است.»

ترامپ شامگاه چهارشنبه پنجم دی (۲۶ دسامبر) به طور غیر منتظره همراه با ملانیا، همسرش وارد عراق شد. این اولین بار است که رئيس‌جمهور آمریکا در این مقام از سربازان کشورش در منطقه‌ای جنگی دیدار می‌کند.

سارا سندرز، سخنگوی ترامپ گفت، رئيس‌جمهور و همسرش به عراق سفر کردند تا در آن‌جا ضمن تبریک کریسمس به سربازان آمریکایی از آن‌ها "به خاطر تعهد، پیروزی‌ و فداکاری‌هایشان تشکر کنند."

ترامپ اطمینان داد، هیچ طرحی برای خروج نظامیان کشورش از عراق ریخته نشده است. اما آمریکا می‌تواند در صورتی که بخواهد در سوریه اقدامی انجام دهد از پایگاه خود در عراق استفاده کند.

بنا بر اظهارات یک منبع نزدیک به دولت آمریکا، ترامپ همچنین به کاهش چشمگیر واحدهای آمریکایی مستقر در افعانستان فکر می‌کند و می‌خواهد بیش از ۵هزار از ۱۴هزار سرباز آمریکایی حاضر در افغانستان را به کشور بازگرداند.

روز پنج‌شنبه جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا در اعتراض به سیاست ترامپ برای بازگرداندن نظامیان از مقام خود کناره‌گیری کرد. متیس بارها خواستار حضور نیرومند آمریکا در افغانستان شده و با خروج از سوریه مخالفت کرده بود.

دیدار از آلمان

دونالد ترامپ در راه بازگشت از عراق از رامشتاین آلمان دیدار کرد. به گفته کاخ سفید، هواپیمای حامل او در راه بازگشت صبح زود پنج‌شنبه در پایگاه هوایی آمریکا در ایالت راین‌لند ـ فالس توقف کرده است. او در آن‌جا با سربازان آمریکایی که به استقبالش رفته بودند دیدار کرد.