موافقت وزارت نیرو با طرح انتقال آب دریاچه مازندران به سمنان/ انتقاد ولی‌ الله نانوا کناری از این طرح

Daryacheh Mazandaran-Semnan-1 نماینده مردم فریدونکنار و بابلسر در مجلس شورای اسلامی گفت: خزر در صورت انتقال آب به سمنان، سرنوشتی مشابه دریاچه ارومیه پیدا می کند.
 
ولی‌ الله نانوا کناری در گفتگو با ایسنا با انتقاد از عملکرد دولت در توجه ویژه به یک استان در مورد بحران آب، اظهار کرد: دولت باید با نگاه عادلانه به تمام استان های کشور با توجه به پدیده خشکسالی و کم آبی، در این خصوص چاره اندیشی کرده و از نگاه تبعیضی پرهیز کند.
 
وی با یادآوری این که رئیس جمهور متعلق به یک استان خاص و زادگاه خویش نیست، تاکید کرد: استان های سیستان و بلوچستان، خوزستان، اصفهان و یزد به لحاظ مشکلات آبی در شرایط به مراتب حادتری نسبت به سمنان بوده و این موضوع بارها توسط کارشناسان مطرح شده است.
 
نماینده مردم فریدونکنار و بابلسر در مجلس شورای اسلامی انتقال آب از دریای خزر را اقدامی کارشناسی نشده و غیر مسئولانه خواند و افزود: نمایندگان استان ‎های گیلان، مازندران و گلستان در مجلس به کرات نسبت به این مطالبه ریاست جمهوری، اعتراضات هم جانبه ای را مطرح کرده و طی جلسات گوناگون با وزیر نیرو با بیان استدلال‌ها و دلایل محکم خواستار توجه بیشتر به این موضوع شدند.
 
نانواکناری به تجربه و سرنوشت تلخ دریاچه ارومیه اشاره و بیان کرد: اجرای این طرح مشکلات محیط زیستی جبران ناپذیری را برای استان های شمالی در پی خواهد داشت.
 
وی با پیشنهاد انتقال آب از دریاهای آزاد تاکید کرد: قطعا استفاده از دریاهای آزاد مضرات و مخاطرات زیست محیط به مراتب کمتری نسبت به دریاچه خزر دارد مضاف بر اینکه مشکلات آبی استانهای جنوبی و مرکزی نیز از این طریق مرتفع خواهد شد.
 
نماینده مردم فریدونکنار و بابلسر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این موضوع در سال گذشته نیز مطرح شده و نمایندگان استان های گیلان، مازندران و گلستان دربرابر آن ایستادگی کردند، اظهار کرد: در سال جاری نیز شاهد همدلی نمایندگان این استان ها بودیم و انتظار می‌رود با این اقدامات و جلوگیری از انتقال آب دریای مازندران، در آینده شاهد توسعه پایدار در شمال کشور باشیم.
 
نانواکناری با بیان اینکه مردم استان‌های شمالی نسبت به انتقال آب دغدغه داشته و عکس العمل نشان خواهند داد مسئولین کشور را مخاطب قرار داد و گفت: یقینا مسئولان کشور به این نتیجه رسیده‌اند که موضوع انتقال آب از خزر اقدامی غیرکارشناسانه بوده و بر آن با صداقت صحه خواهند گذاشت.
 
وی در بخش دیگری از گفت‏ وگو در مورد اختصاص منطقه آزاد در مازندران گفت: این لایحه از طرف دولت تقدیم مجلس و با نظر مساعد مواجه شد اما شورای نگهبان به آن رای منفی داد.
 
نماینده مردم فریدونکنار و بابلسر در مجلس شورای اسلامی عدم موفقیت طرح پیشنهادی را مربوط به تجربه و پیشینه نامطلوب ایجاد مناطق آزاد در کشور دانست و خاطرنشان کرد: لزوم نگاه کارشناسی در این مورد ضروری است و نمی توان تمام مناطق مستعد کشور را به عنوان منطقه آزاد معرفی کرد.
 
این مقام مسئول انتخاب یک منطقه آزاد مناسب برای مازندران را موثر توصیف و تاکید کرد: منتظر بررسی و مطالعه در مورد توافق بر روی یک منطقه مناسب برای مازندران و معرفی آن در سال آینده به دولت هستیم.
 
نماینده فریدونکنار و بابلسر در مجلس شورای اسلامی در ادامه به موضوع پیشنهاد سه منطقه آزاد در مازندران با محوریت صنعت، تجارت و گردشگری اشاره و اظهار کرد: بندر امیر آباد به عنوان منطقه صنعتی تجاری، فریدونکنار تحت عنوان منطقه تجاری و گردشگری و نوشهر نیز به عنوان منطقه گردشگری در دستور کار قرار دارد.
 
***
 
موافقت وزارت نیرو با طرح انتقال آب دریاچه مازندران به سمنان
 
خبرگزاری فارس: رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان در مجلس گفت: بر اساس اعلام نظر کارشناسان ذی‌ربط و مسئولان سازمان حفاظت محیط‌زیست، طرح انتقال آب دریای خزر از لحاظ زیست‌محیطی هیچ مشکلی ندارد.
 
به گزارش خبرگزاری فارس از سمنان، به دنبال ثبت سوژه‌ای با عنوان «پیگیری انتقال آب دریای خزر به سمنان» در سامانه «فارس من»، خبرنگار فارس موضوع را پیگیری کرد.
 
به دنبال سفر ریاست جمهوری به سمنان در سیزدهم آذرماه و طرح موضوع انتقال آب دریای خزر به استان سمنان به‌عنوان مطالبه اصلی مردم استان، حجت‌الاسلام حسن روحانی اعلام کرد که اجرای این طرح از نظر دولت منعی ندارد.
 
احمد همتی، رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان در مجلس هم در این زمینه در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در سمنان اظهار کرد: انتقال آب از دریای خزر از طرح‌های مهم برای رفع مشکل کم‌آبی استان سمنان به شمار می‌رود؛ زیرا استان با مشکل جدی کم‌آبی مواجه است.
 
وی با تأکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط‌زیست با انتقال آب دریای خزر موافقت کرده است، تصریح کرد: بر اساس اعلام نظر کارشناسان ذی‌ربط و مسؤولان سازمان حفاظت محیط‌زیست، طرح انتقال آب دریای خزر از لحاظ زیست‌محیطی هیچ مشکلی ندارد.
 
وزارت نیرو با کلیات طرح انتقال آب دریای خزر موافقت کرد:
 
رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان در مجلس با اشاره به اینکه وزارت نیرو هم با کلیات طرح انتقال آب دریای خزر موافقت کرده است، اضافه کرد: برآورد هزینه، اجرای طرح و سرمایه‌گذار را پیگیر هستیم.
 
همتی با بیان اینکه این اقدامات هم به‌زودی انجام می‌شود، تصریح کرد: طرح انتقال آب از خزر باید به‌زودی تحقق پیدا کند و مشکل کم‌آبی استان برطرف شود.
 
نماینده مردم سمنان، سرخه و مهدی‌شهر در مجلس با تأکید بر اینکه با اجرای این طرح مشکلات آبی کشاورزان و حتی صنعت رفع می‌شود، اظهار کرد: شاهد اتفاقات خوبی با رفع مشکل کم‌آبی در سمنان خواهیم بود.
 
جذب سرمایه‌ گذار در اولویت:
 
همتی همچنین اظهار کرد: امروز شاهد افزایش دامنه تحریم‌ها و فشارها بر کشور هستیم و دولت با مشکل مالی مواجه است.
 
وی با اشاره به اینکه خیلی نمی‌توان انتظار تقویت زیرساخت‌ها و تکمیل پروژه‌ها را در شرایط بودجه‌ای فعلی داشت، تصریح کرد: ساختار بودجه خاص است و منابع بخش عمرانی بودجه خیلی چشمگیر نیست.
 
رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان در مجلس با بیان اینکه جذب سرمایه‌گذار نباید در تکمیل پروژه‌ها و تقویت زیرساخت‌ها فراموش شود، اضافه کرد: نقش سرمایه‌گذاران در تحقق این امر بسیار تأثیرگذار است.
 
همتی با اشاره به اینکه برای اقدامات عمرانی در بحث زیربنایی و رفع معضل کمبود آب به جذب سرمایه‌گذار نیاز داریم، تصریح کرد: باید در راستای رفع این معضل گام‌های مؤثری برداشته شود.
 
عقب‌ ماندگی‌ های سمنان جبران شود:
 
رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان در مجلس با تأکید بر اینکه مسؤولان استان و متولیان امر باید نگاهی ویژه به جذب سرمایه‌گذار داشته باشند، اظهار کرد: تقویت سرمایه‌گذاری ابزاری مهم برای تغییر و تحول است.
 
همتی تصریح کرد: تحقق مصوبات سفر ریاست جمهوری و بودجه سالانه با مقدمات اندیشیده شده باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
 
وی با بیان اینکه سفر ریاست جمهوری انعکاس ملی و جهانی و ثمرات خوبی داشت که باید از آنها بهره‌برداری کرد، ادامه داد: به گفته خود رئیس‌جمهوری، از نظر مصوبات سفر و اجرای آنها عقب هستیم و از نظر ردیف‌های بودجه‌ای نیز سمنان جزو کم ردیف‌ترین استان‌های کشور محسوب می‌شود و این با ظرفیت استان همخوانی ندارد.
 
رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان در مجلس از استاندار جدید سمنان خواست تا تلاش کند و عقب‌ماندگی‌های این استان جبران شود.
 
تمام محورهای قانونی و اداری انتقال آب دریای خزر انجام شده است:
 
همتی گفت: یکی از محورهای اصلی که همه مسؤولان از نهاد ریاست جمهوری، سازمان حفاظت محیط‌زیست، سازمان برنامه و بودجه و وزارت نیرو بر آن اتفاق دارند، این است که تأمین منابع آب پایدار به‌عنوان اولویت نخست و محور توسعه استان سمنان مدنظر قرار گیرد.
 
وی تصریح کرد: اقدامات تأمین منابع پایدار آب و انتقال آب باید به‌صورت قانونی پیگیری شود و تا امروز نیز تمام محورهای قانونی و اداری انتقال آب دریای خزر انجام شده است.
 
رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان در مجلس اضافه کرد: بر اساس قانون اساسی و قانون‌های ذیل آن، باید این طرح به مرحله اجرا برسد.
 
همتی بیان داشت: امروز زمینه اجرای طرح انتقال آب دریای خزر به فلات مرکزی ایران آماده بوده و دولت نیز آماده است تا این طرح را با همکاری همه‌جانبه اجرا کند.
 
رئیس مجمع نمایندگان استان سمنان در مجلس گفت: در اجرای این پروژه ملی و سرنوشت‌ساز باید همه آماده باشند و هر چه سریع‌تر این اتفاق مبارک رخ دهد.