بازگشایی سفارت امارات متحد عرب در دمشق: دولت‌های عرب با بشار اسد آشتی می‌کنند

emarate arabi sefarat

رادیو فرانسه: امارات متحد عرب رسماً درهای سفارت خود را در پایتخت سوریه گشود. بحرین هم به احتمال زیاد بزودی همین کار را خواهد کرد. این بازگشایی می‌تواند نشانه‌ای از گرم شدن دوبارۀ روابط کشورهای عرب با سوریه باشد.

بازگشایی سفارت امارات عرب در دمشق در زمانی صورت می‌گیرد که نیروهای دولتی سوریه که از طرف روسیه و ایران حمایت می‌شوند نزدیک به دو سوم خاک کشور را در اختیار گرفته‌اند.

با آغاز بحران شدید سیاسی سوریه در سال ٢٠١١، اکثر کشورهای عرب منطقۀ خلیج فارس سفیران خود را از دمشق فراخواندند تا به "سرکوب ملت سوریه" توسط رژیم دمشق اعتراض کنند. سپس برخی از این کشورها به پشتیبانی از نیروهای مخالف بشار اسد پرداختند. در سال ٢٠١٢، کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با انتقاد تند از بشار اسد، وی را به کشتار جمعی متهم کردند.

اما به نظر می‌رسد که امارات متحد و بحرین رویدادهای گذشته را فراموش کرده باشند. روز پنجشنبه ٢٧ دسامبر/ ۶ دی، پرچم امارات متحد عرب در محلۀ اعیان‌نشین "ابو رمانۀ" دمشق که جایگاه اکثر سفارت‌هاست، بالا کشیده شد. شماری از دیپلمات‌های عرب در این مراسم حضور یافتند. این سفارت فعلاً در سطح وابسته فعالیت می‌کند و هنوز سفیری برای دمشق معرفی نشده است.
انور قرقاش، وزیر امور خارجۀ امارات این تصمیم جدید را با پیامی در توئیتر توجیه کرد و نوشت: «حضوراعراب در سوریه لازم‌تر از همیشه است، بخصوص در برابر توسعه‌طلبی ترکیه و ایران»...

بحرین نیز که نمایندگی سیاسی خود را در دمشق در سال ٢٠١٢ تعطیل کرده بود، چند ساعت بعد از اماراتی‌ها به طور غیرمستقیم خبر داد که قصد بازگشایی سفارتش را دارد و اعلام کرد که «عملیات ساختمانی و تعمیر ساختمان سفارت خود را در دمشق دنبال می‌کند».
وزارت خارجۀ بحرین نیز گفته است که این کشور در جهت حاکمیت ملی و تمامیت ارضی سوریه عمل می‌کند و خواهان «مداخلات منطقه‌ای» نیست.

بدین ترتیب، به نظر می‌رسد که کشورهای عرب قصد دارند به سرعت روابط سیاسی خود را با دولت سوریه برقرار کنند. کمتر از یک هفتۀ قبل، ژنرال علی مملوک که بالاترین مقام امنیتی رژیم دمشق محسوب می‌شود به قاهره رفت و با همتای مصری خود ملاقات کرد. همچنین گفته می‌شود که در درون اتحادیۀ کشورهای عرب، صداهایی برای پذیرش مجدد سوریه برخاسته است. کشورهای عضو این اتحادیه در سال ٢٠١١ عضویت سوریه را به حال تعلیق درآورده بودند.

علاوه بر انگیزه‌های سیاسی، کشورهای عرب به فکر بازسازی سوریه و منافع اقتصادی آن نیز هستند. چند روز قبل، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روی توئیتر نوشته بود: «عربستان قبول کرده که به جای آمریکا، پول لازم را برای بازسازی سوریه خرج کند».