استقبال جهان از سال ۲۰۱۹ میلادی

Sidney-2

«جهان وارد سال نوی میلادی شد. ساموآ در اقیانوسیه نخستین کشوری بود که به استقبال سال جدید رفت. یک ساعت بعد نیز نیوزیلند وارد سال ۲۰۱۹ شد. اهالی سیدنی هم با آتش‌بازی خیر‌ه‌کننده‌ای وارد سال نوی میلادی شدند.»
 
دویچه وله: ساموآ در اقیانوسیه نخستین کشوری بود که به استقبال سال نو رفت. اهالی سیدنی هم با آتش‌بازی بزرگی وارد سال ۲۰۱۹ شدند
 
ساحل شرقی استرالیا پس از جزایر اقیانوس آرام و نیوزیلند وارد سال نوی میلادی شد. حدود یک و نیم میلیون نفر از مردم سیدنی با آتش‌بازی عظیمی به استقبال سال ۲۰۱۹ شتافتند. ده ساعت پیش از نیمه‌شب اروپای مرکزی موشک‌هایی با نور خیره‌کننده بر فراز ساختمان مشهور اپرای این کلان‌شهر به پرواز درآمدند.
 
سازمانگران این برنامه از جشنی بی‌سابقه با هزینه‌ای بالغ بر سه میلیون و ۷۰۰ هزار یورو خبر دادند. به گزارش شهرداری سیدنی، در این جشن هشت و نیم تن مواد آتش‌بازی و نورافشانی، یعنی نیم تن بیش از سال گذشته، استفاده شده است.
 
جشن عظیم سیدنی با موسیقی آرتا فرانکلین همراه بود؛ خواننده سبک سول که در سال ۲۰۱۸ درگذشت. سازمانگران با انتقادهایی هم مواجه بودند. شرکت‌کنندگان در جشن برای ورود به محوطه بندر به قصد داشتن چشم‌اندازی بهتر بایستی بلیط‌هایی را هم با بهای تا ۶۰ دلار خریداری می‌کردند.
 
امکان شرکت هم‌زمان در دو جشن سال نو
اهالی ساموآ نخستین کسانی بودند که در جزایر خود در اقیانوس آرام به استقبال سال نو رفتند. پایتخت این کشور، آپیا، همچون سال‌های پیش شاهد آتش‌بازی بزرگی بود که بومی‌ها و گردشگران را در این شهر کوچک در گذار به سال نو مشایعت کرد.
یک ساعت بعد نیز نیوزیلند وارد سال ۲۰۱۹ شد.
 
آتش‌بازی و نورافشانی بر فراز شهر آوکلند نیوزیلند
در جنوب اقیانوس آرام امکان ویژه‌ای دیگری هم برای جشن گرفتن هست. هر که بخواهد دو بار سال نو را جشن بگیرد، می‌تواند تنها ۱۵۰ کیلومتر مسافت از ساموآ به سمت شرق را تا ساموآی آمریکا پرواز کند. این مجمع‌الجزایر که از مناطق خودگردان آمریکا محسوب می‌شود، در منتها الیه بخش غربی کره زمین واقع شده و به همین جهت اهالی‌اش آخرین کسانی هستند که سال نو را جشن می‌گیرند.
 
جشنی محافظت‌شده از سوی پلیس
در برلین آخرین زمینه‌چینی‌ها برای جشن سال نو انجام یافت و دو کیلومتر راه میان دروازه براندنبورگ و "ستون پیروزی" در پایتخت آلمان باز هم میزبان صدها هزار مشتاق شرکت در جشن سال نوی میلادی گردید. در این محوطه شرکت‌کنندگان حق استفاده از مواد آتش‌بازی و آوردن مشروبات الکلی را ندارند.
 
در بسیاری از شهرها و مناطق آلمان شمار زیادی از نیروهای پلیس مأمور پیشگیری از حوادث غیرمترقبه‌ای مانند وقایع شب سال نوی سه سال پیش در شهر کلن هستند. در جریان جشن سال نوی ۲۰۱۶ تعداد زیادی از زنان در نزدیکی کلیسای جامع شهر کلن مورد آزار و تعرض جنسی و سرقت قرار گرفته بودند. این حوادث جنجال زیادی برانگیخت و خبر آن به یکی از موضوعات اصلی رسانه‌های سراسر جهان تبدیل شد.