نگرانی همسایگان افغانستان از عقب‌نشینی آمریکا و سیل دوباره پناهجویان

Afghanestan-Taleban

«منابع دیپلماتیک به رویترز گفته اند که کشور‌های همسایه افغانستان پس از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر خروج نظامیان آمریکایی از این کشور، برای مواجهه با سیل مهاجران آماده می‌شوند.»
 
 
به گزارش «پارسینه» به نقل از رویترز، دیپلمات‌های خارجی مستقر در افغانستان با توجه به احتمال خروج نیرو‌های آمریکایی از این کشور، در حالی بازبینی سیاست‌ها و تقویت مرز‌های خود هستند.
 
یک دیپلمات ارشد آسیایی در این زمینه گفت: «در حال حاضر هیچ چیز درباره عقب نشینی [نیرو‌های آمریکایی]روشن نیست، اما باید یک نقشه عملیاتی مشخص آماده داشته باشیم. وضعیت می‌تواند خیلی سریع از بد به بدتر تغییر کند.»
 
یک سخنگوی کاخ سفید هفته پیش گفت که دونالد ترامپ دستور خروج نیرو‌ها از افغانستان را به پنتاگون نداده است، اما او گزارش‌ها درباره خروج نزدیک به نیمی از ۱۴ هزار نفر از سربازان آمریکایی را تکذیب نکرد.
 
این در حالی است که حتی در میان قدرت‌های منطقه‌ای همچون ایران، پاکستان و روسیه که نسبت به ایجاد پایگاه توسط آمریکا در جنوب آسیا مشکوک اند، تمایلی به خروج سریع نیرو‌های این کشور ندارند.
 
گریم اسمیت، مشاور «گروه بحران بین المللی»، می‌گوید: «اگرچه خبر کاهش حضور احتمالی آمریکایی‌ها می‌تواند دلیلی برای خوش بینی محتاطانه در منطقه باشد، اما آن‌ها یک عقب نشینی ناگهانی را نمی‌خواهند».
 
او اضافه کرد: «تمام طرف‌ها می‌دانند که خروج شتاب زده می‌تواند به یک جنگ داخلی جدید که منطقه را بی ثبات می‌کند منجر شود. همسایه‌ها تمایلی به شگفتی ندارند، و سیگنال‌های نامشخص از واشنگتن موجب نگرانی شده است».
 
پاکستان در حال حاضر مشغول ایجاد حصاری به طول ۱۴۰۰ کیلومتر در مرز افغانستان است و ۵۰ هزار نیروی شبه نظامی را در مرز مستقر است تا در صورت بی نظمی، برای مواجهه با سیل پناهجویان آماده باشند.
 
یک مقام آگاه به رویترز گفت: «اردوگاه‌هایی در نزدکی مرز برای مدیریت موج تازه پناهجویان افغان و مهاجران غیرقانونی برپا خواهد شد و به آن‌ها اجازه داده نمی‌شود تا خانه‌های غیرقانونی در پاکستان بسازند».
 
بنابر آمار‌های کمیسیونر عالی سازمان ملل متحد برای پناهجویان، افغانستان در حال حاضر دومین منبع آوارگان در جهان است.
 
سازمان بین المللی مهاجرت برآورد کرده است که نزدیک به ۱.۴ میلیون مهاجر غیرقانونی افغان در پاکستان زندگی می‌کنند و احتمالا ۱.۲ میلیون نفر هم در ایران حضور دارند.
 
در حالی که اوضاع آشفته سیاسی و اقتصادی اخیر در ایران موجب خروج هزاران افغانستانی از ایران شده است، دیپلمات‌های ایرانی در کابل می‌گویند نگرانند که خروج ناگهانی نیرو‌های آمریکایی این روند را معکوس کند.
 
یک مقام ایرانی به رویترز گفت: «ما از نزدیک با دولت افغانستان همکاری می‌کنیم تا ورود افغان‌ها به کشورمان متوقف شود. ما نمی‌خواهیم با خشونت مانع آن‌ها شویم، اما خروج ناگهانی ایالات متحده منجر به بحران خواهد شد».
 
افغانستان مرز زمینی با ترکیه ندارد، اما بسیاری از افغان‌ها از راه ایران وارد این کشور می‌شوند تا به عنوان چوپان، کشاورز یا کارگر ساختمانی در این کشور کار کنند. بسیاری هم از ترکیه به عنوان راهی برای رسیدن به اروپا استفاده می‌کنند.
 
اوزگور ساک، رایزن دوم سفارت ترکیه در کابل، در این باره می‌گوید: «ما در‌ها را نبسته ایم، اما شمار مهاجران غیرقانونی بر اساس آمار‌های روزانه افزایش پیدا کرده است».
 
سال ۲۰۱۸ پلیس ترکیه اعلام کرد جلوی ۹۰ هزار افغان را که قصد داشتند با مدارک جعلی یا با کمک قاچاقچی‌ها وارد این کشور بشوند گرفته اند؛ رقمی دو برابر سال ۲۰۱۷.
 
در حالی که گفتگو‌ها درباره آینده افغانستان شدت گرفته است، طالبان تلاش می‌کند به دولت اطمینان دهد که پس از خروج نیرو‌های خارجی هیچ جای نگرانی وجود ندارد. اما افغان‌ها به موضعگیری تازه طالبان نمی‌توانند اعتماد کنند.
 
سید رفیع سادات، دانشجویی در هرات، می‌گوید طالبان قوانین سختگیرانه‌ای اعمال خواهد کرد تا دموکراسی را نابود کند. او اضافه می‌کند: «اگر نیرو‌های آمریکایی عقب نشینی کنند، دیگر امیدی برای آینده وجود ندارد و مجبور خواهیم شد کشور را ترک کنیم».