نقش پسرخاله طهرانچی در قرارداد‌های عمرانی و حمل و نقل دانشگاه آزاد چیست؟

 tehranchiرویداد۲۴: محمدمهدی طهرانچی رییس دانشگاه آزاد اسلامی این روز‌ها بار دیگر در صدر اخبار قرار گرفته است. او در سانحه‌ای که برای اتوبوس دانشجویان واحد علوم تحقیقات دانشگاه آزاد اتفاق افتاد، تحت فشار دانشجویان و افکار عمومی ایران است؛ حادثه‌ای که تا این لحظه به کشته شدن ده و زخمی شدن ۲۵ تن از دانشجویان این دانشگاه منجر شد.

بسیاری از دانشجویان در تجمع‌های اعتراضی روز‌های اخیر مکررا با شعار «مسئول بی‌لیاقت/استعفا، استعفا» خواستار کناره‌گیری علی‌اکبر ولایتی رئیس هیات امنای دانشگاه آزاد و محمدمهدی طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد شدند؛ درخواستی که با توجه به نمونه‌های بین المللی و البته نمونه داخلی مثل اخراج چند نفر از کارکنان و مدیران صدا و سیمای استانی به دلیل پخش غیرعمدی صحنه‌های مستهجن یک فیلم سینمایی پر بیراه به نظر نمی‌رسد.

طهرانچی رئیس دانشگاه آزاد اما انتقادها علیه خود را نپذیرفته و مشکلات را به مدیریت پیشین دانشگاه آزاد مربوط می‌داند. او در یک برنامه رادیویی گفته بود «مسئله حمل و نقل دانشجویان توسط پیمانکارانی که در مناقصه‌ها برنده می‌شوند، سپرده می‌شود. یک سال و نیم پیش این پیمانکار در مناقصه‌ای انتخاب و با قراردادی که بسته شد، مسئولیت حمل‌ونقل بر عهده وی قرار داده شد. مدیریت جدید علوم و تحقیقات نیز حدود ۲ ماه است که مسئولیت این دانشگاه را برعهده گرفته است. دانشگاه به‌صورت جدی در طول دو ماه گذشته چهار بار تذکر داده است. حتی به پیمانکار اخطار داده بودند که اگر مفاد قرارداد را انجام ندهد، با او لغو قرارداد می‌کنند.»

سخنان طهرانچی در حالی مطرح شده که سید نواب حسینی‌منش رئیس سازمان معاینه فنی گفته زمان معاینه فنی اتوبوس‌ها سه هفته پیش تمام شده بود؛ یعنی دقیقا پس از زمانی که مدیریت جدید مسئولیت دانشگاه را بر عهده گرفته است. این بدان معناست که طهرانچی حاضر نیست مسئولیت انتصاب‌های خود را بپذیرد؛ یکی از این انتصاب‌ها، مشاور عمرانی کنونی دانشگاه‌های آزاد استان تهران در کمیسیون معاملات است؛ سید مجتبی موسوی، پسر خاله طهرانچی که او را به عنوان چهره اصلی معاملات عمرانی دانشگاه می‌توان معرفی کرد.

رد پای پسرخاله طهرانچی در قرارداد‌های عمرانی و حمل و نقلی دانشگاه آزاد/ چرا درخواست استعفای رییس دانشگاه آزاد منصفانه است؟مجتبی موسوی در کمیسیون معاملات در کارگاه آموزشی یکسان سازی کمیسیون معاملات استان تهران

مجتبی موسوی در زمان ریاست طهرانچی بر دانشگاه شهید بهشتی با حکم رئیس دانشگاه، در دفتر مدیریت امور فنی و عمرانی این دانشگاه مشغول به کار شد. براساس چارت سازمانی دانشگاه شهید بهشتی، این دفتر «وظیفه برگزاری مناقصه و انعقاد قرارداد با شرکت‏‌های مشاور و پیمانکار برای طرح‏‌های عمرانی» را برعهده دارد.

 mousavi tehranchi

موسوی در مراسم افتتاح خوابگاه شهید شهریاری دانشگاه شهید بهشتی در کنار طهرانچی رییس وقت دانشگاه شهید بهشتی- شهریور ۹۴

به گزارش رویداد۲۴ پس از پایان دوران ریاست طهرانچی بر دانشگاه شهید بهشتی، موسوی نیز از این دانشگاه خارج شد و این بار با حکم پسر خاله خود به عنوان مشاور عمرانی رییس دانشگاه آزاد آغاز به کار کرد؛ سمتی که به واسطه نقشی که در تعیین پیمانکاران پروژه‌های کلان عمرانی در دانشگاهی با وسعت دانشگاه آزاد دارد، بسیار کلیدی و حائز اهمیت است. در دوره پیش از طهرانچی، قراردادهای حمل و نقل دانشجویان با سازمان اتوبوسرانی تهران بسته می‌شده است اما در دوره جدید این قراردادها با بخش خصوصی و شرکت‌های دیگر بسته شده است.

سابقه طهرانچی در به کارگیری قوم و خویش‌های خود به این مورد محدود نمی‌شود. به گفته یک منبع آگاه، در زمان ریاست طهرانچی بر دانشگاه شهید بهشتی، احسان طهرانچی برادر محمدمهدی، در دوره‌ای که استخدام‌های رسمی دولت تنها منوط به نتیجه آزمون‌های استخدامی سراسری و با در نظر گرفتن سوابق تحصیلی مرتبط بود، به عنوان کارمند دانشگاه شهید بهشتی با مدرک غیر مرتبط، استخدام رسمی شد.

او در حال حاضر به عنوان مدیر اجرایی پژوهشکده فضای مجازی دانشگاه شهید بهشتی مشغول به کار است.

پیراهن مشکی و چهره اندوهگین رییس دانشگاه آزاد در سوگ دانشجویانی که قربانی سهل‌انگاری شده‌اند، دردی از جامعه وسیع دانشجویان و شهروندان دوا نخواهد کرد. افکار عمومی نیاز به پاسخگویی دارد.