چین: در صورت لزوم تایوان با توسل به زور به چین می‌پیوندد

chin tayvan
دویچه وله : چین از زمان استقلال تایوان در سال ۱۹۴۹ بارها تهدید به "فتح مجدد" این جزیره کرده است. تنش میان چین و تایوان دوباره تشدید یافته رئیس جمهور چین تهدید کرده که همه گزینه‌ها را برای پیوستن مجدد تایوان به چین بکار خواهد گرفت.
شی جین‌پینگ، رئیس جمهور چین خواست که تایوان دوباره با این کشور متحد شود. او گفت که چین تمایل دارد از طریق مسالمت‌آمیز وارد عمل شود اما استفاده از گزینه‌های دیگر از جمله اهرم زور را هم برای خود محفوظ نگه‌ می‌دارد.
طبق گزارش شین‌هوا، خبرگزاری دولتی چین، رئیس جمهور جین‌پینگ این سخنان را در سخنرانی خود در تالار بزرگ پکن به مناسبت آغاز سال نو میلادی عنوان کرده است. به گفته رئیس جمهور چین استقلال تایوان "برخلاف جریان تاریخ چین و یک بن‌بست" است.

دعوا بر سر وضعیت (موقعیت) تایوان به جنگ داخلی در سال ۱۹۴۹ بر می‌گردد. در آن زمان دولت ملی‌گرای چین پس از شکست در برابر نیروهای کمونیست به رهبری مائو، به تایوان پناه برد. در همان سال زمانی که جمهوری خلق چین توسط مائو تاسیس شد تایوان به عنوان یک کشور مجزا به زندگی خود ادامه داد و حتی برای مدتی صاحب کرسی نمایندگی در سازمان ملل بود.
چین استقلال جمهوری تایوان را به رسمیت نشناخت و همواره برای بازگرداندن آن به چین تلاش کرده است. رئیس جمهور چین اکنون باردیگر تهدید کرده که برای پیوستن تایوان به چین از هر گزینه‌ای استفاده خواهد کرد.
چین برای به حاشیه راندن و انزوای تایوان از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند. در این راستا پکن سعی کرده بسیاری از کشورهای جزیره‌ای کوچک را که استقلال تایوان را به رسمیت شناخته‌ و مناسبات دیپلماتیک با آن برقرار کرده‌اند به طرف خود بکشاند. پنج جزیره نظر خود را نسبت به استقلال تایوان اخیرا تغییر داده و طرف چین را گرفته‌اند.

واکنش تایوان
پس از سخنرانی رئیس جمهور چین، خانم سای اینگ ون، رئیس‌جمهور تایوان در واکنش به سخنان رئیس جمهور چین گفت کشورش آماده نیست استقلال خود را از دست بدهد. او از چین خواست که موجودیت تایوان به عنوان کشور مستقل را بپذیرد.
تایوان رسما هرگز استقلال خود را از چین اعلام نکرده اما تاکید کرده است که نظام سیاسی و حقوقی مستقلی دارد. واحد پول این کشور هم با چین متفاوت است.
چین برای پیوستن این جزیره به خاک خود و برای غلبه بر تفاوت‌ها و اختلافات سیستم "یک کشور با دو نظام" را به تایوان پیشنهاد کرده است با این حال، ناظران بر این باورند که انتقال حاکمیت هنگ کنگ به چین و وضعیت آزادی‌های مدنی در این جزیره پس از این انتقال، تاثیر منفی بر تایوان گذاشته است.

هنگ کنگ در سال ۱۹۹۷ به جمهوری خلق چین پیوست. بیش از ۹۰ درصد مردم این جزیره چینی هستند و واحد رسمی پول این جزیره هم دلار هنگ کنگ است.