دونالد ترامپ: زمان عقب‌نشینی از سوریه معلوم نیست

 Trump-Donald-1 دویچه وله: رئیس جمهور امریکا گفته است که عقب‌نشینی نیروهای آمریکایی از سوریه حتمی است اما هنوز زمان آن قطعی نشده است. او از این که کردهای سوریه به ایران قدری نفت می‌فروشند، انتقاد کرد.   

رئیس‌جمهوری ایالات متحده شامگاه چهارشنبه (دوم ژانویه)، گفت که هرگز برای خروج نیروهای امریکایی از سوریه زمان مشخصی تعیین نکرده است، اما این عقب‌نشینی صورت خواهد گرفت.

دونالد ترامپ در حاشیه نشست کابینه ایالات متحده در کاخ سفید تصریح کرد: «من هرگز نگفته‌ام همین فردا از سوریه خارج خواهیم شد.»

او همچنین از این که کردهای سوریه به ایران "مقدار کمی نفت" می‌فروشند انتقاد کرد و گفت از این موضوع ناراحت است.

او تأکید کرد که خود را همچنان به حمایت از کردهای سوریه متعهد می‌داند.

به گفته ناظران ترامپ می‌کوشد اظهارات قبلی خود درباره خروج فوری از سوریه را، که با انتقاد وسیع از جمله از جانب هواداران خودش روبرو شده بود، ملایم کند. اندکی پس از اعلام تصمیم ترامپ، وزیر دفاع او جیمز متیس استعفای خود را اعلام کرد.

باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین ایالات متحده، از این که ترامپ "سوریه را به حال خود رها کرده" به شدت انتقاد کرد.

با اظهارات پیشین ترامپ این گمان ایجاد شده بود که او قصد دارد هرچه زودتر نیروهای کشورش را از سوریه خارج کند، اما او گفت که هرگز برای این امر، که انجام خواهد گرفت، "یک بازه زمانی مشخص" تعیین نکرده است.

رئیس‌جمهوری ایالات متحده تصریح کرد: «ما خارج خواهیم شد، و به‌شکلی سنجیده خارج خواهیم شد. من هرگز نگفته‌ام که همین فردا خارج می‌شویم».

دونالد ترامپ در حاشیه سخنانش گفت: «من از این که آن‌ها (کردها در شمال سوریه) مقدار کمی نفت به ایران می‌فروشند، خوشم نمی‌آید. ما از آن‌ها خواستیم که به ایران نفت نفروشند».