سقوط بهای نفت خام برنت به ۵۴.۳۳ دلار/ سقوط صادرات نفت ایران به کمتر از یک میلیون بشکه در روز

naft-2 روز پنج‌شنبه، با تلاطم شدید بازارهای سهام و ارز و نیز نگرانی از کند شدن اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۹ که باعث کاهش تقاضای نفت می شود، قیمت‌ های نفت ۱ تا ۲ درصد سقوط کردند.
 
به گزارش خبرنگار مهر، روز پنج‌شنبه، با تلاطم شدید بازارهای سهام و ارز و نگرانی از این که کند شدن اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۹، تقاضای نفت را کاهش دهد، قیمت‌ های نفت ۱ تا ۲ درصد سقوط کردند.
 
تا ساعت ۱۱:۳۴ به وقت تهران، قیمت پیش‌خرید هر بشکه نفت خام نیمه‌سنگین تگزاس غرب آمریکا، دابلیوتی‌آی، ۸۹ سنت یا ۱.۹۱ درصد سقوط کرد و به ۴۵.۶۵ دلار رسید.
 
قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال، بنچ‌مارک بین‌المللی قیمت نفت، ۵۸ سنت یا ۱.۰۶ درصد سقوط کرد و به ۵۴.۳۳ دلار رسید.
 
بازارهای جهان درحالی به هم ریخت که در معاملات دیشب، دلار آمریکا بیش از ۳ درصد در برابر ین سقوط کرد و غول تکنولوژی، اپل، اعلام کرد که پیش‌بینی درآمد خود را کاهش خواهد داد.
 
کند شدن اقتصاد چین و به هم ریختن بازارهای سهام و ارز، سرمایه‌گذاران را در همه بازارها، شامل بازار نفت، نگران کرده است.
 
اساسی‌ترین داده‌ای که بر قیمت نفت فشار وارد می‌کند، یعنی اوج گرفتن تولید، درست در زمانی است که رشد تقاضا در حال کندتر شدن است.
 
***
 
صادرات نفت ایران در ماه نوامبر ٢٠١٨ کمتر از یک میلیون بشکه در روز
 
 اقتصاد آنلاینء مریم علیزاده: بنابر آمار منتشر شده از سوی لوییدز، پس از اعمال تحریم‌ های آمریکا،صادرات نفت ایران در ماه نوامبر به کمتر از یک میلیون بشکه در روز کاهش یافت. این درحالی است که ترس از افزایش قیمت نفت و همچنین اقدام متقابل تهران، ایالات متحده را بر سر دو راهی برای تشدید تحریم‌ های نفتی ایران قرار داده است.
 
 با شروع تحریم های یک جانبه از سوی آمریکا که صارات و فروش نفت ایران را هدف قرارداده است، در آمارهای منتشر شده از سوی مؤسسه لوییدز، صادرات نفت ایران در ماه نوامبر کمتر از یک میلیون بشکه در روز ثبت شده است.
 
با توجه به گزارش شیپینگ واچ، این افت صادرات همچنین نشان دهنده کاهش قابل ملاحظه در مقایسه با ماه ژانویه سال گذشته است که ایران، به گفته رسانه ها روزانه ۲.۵ میلیون بشکه نفت خام صادر کرده است. همچنین گفتنی است مطابق با گزارش های منتشر شده، واردات نفت خام از سوی کشورهای آسیایی مانند چین، هند، ژاپن و کره جنوبی به پایین ترین سطح پنج ساله اخیر کاهش یافته است.
 
گفتنی است بازار نفت در پی انتشار اخبار مثبت و منفی، معاملات ناپایداری را در سال جدید آغاز کرد. خبر افزایش تولید نفت ایالات متحده همراه با کاهش تولید در آسیا، به دلیل جنگ تجاری، همراه با نگرانی های عمومی در مورد کند شدن رشد اقتصادی پایین تر، موجب کاهش قیمت نفت در حدود ۱ درصد از روز اول آغاز به کار بازارهای جهانی شد.
 
برخی کارشناسان نفتی بر این عقیده اند که ادامه یافتن تحریم ها می تواند در طول سال جدید صادرات نفت ایران را به صفر کاهش دهد، اما طبق گزارش های لوییدز، بعضی از مفسران بخش نفت نیز پیش‌ بینی کرده اند که تهران احتمالاً به منظور جلوگیری از محدودیت ها اقدام خواهد کرد.
 
از سویی دیگربه دلیل معافیت ۶ ماهه ٨ کشور از جمله چین و هند در خرید نفت از ایران، انتظار می رود صادرات نفت ایران از دسامبر و اوایل سال جاری افزایش یابد. پس از اینکه به دلیل افت یکباره فروش نفت ایران در ماه نوامبر، قیمت نفت سر به افزایش گذاشت، ایالات متحده به دلیل ترس از ادامه روند صعودی قیمت نفت، به ٨ خریدار اصلی نفت ایران برای یک دوره ۱۸۰ روزه معافیت از تحریم داد.