گزارش نقض حقوق زنان در آذر ماه ۱۳۹۷

zanan -4 

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران

 

برای آگاهی بیشتر:
آمار فوق از گزارشات رسانه های داخلی و خارجی مورد تائید دولت جمهوری اسلامی ایران جمع آوری شده است که عملا نمی تواند درصد حقیقی از واقعیت های جامعه را در بر داشته باشد.
گزارشات ماهیانه کمیته دفاع از حقوق زنان از سایت کانون دفاع از حقوق بشر در ایرانکه از رسانه های داخلی و خارجی مانند ایسنا ؛ مشرق نیوز؛ رکنا ؛ رادیو زمانه ؛هرانا ؛ ایرنا ؛ایلنا ؛ رادیو صدای امریکا ؛رادیو بی بی سی ؛ ایران ؛ قطره ؛رادیو فردا ؛ سازمان حقوق بشر ایران ؛ باشگاه خبرنگاران جوان ؛ خبرگزاری مهر ؛ خبر گزاری خراسان ؛ روزنامه قانون ؛تسنیم و غیره جمع آوری گردیده است، تهیه و تدوین می شوند.

بازداشت و زندان
زنان محبوس در ندامتگاه شهر ری موسوم به زندان قرچک ورامین، در سرما، روی زمین می‌خوابند و در شرایط بدی نگهداری می‌شوند.
(سحبا نیوز، ۲ آذر ۱۳۹۷)
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده گفت: کمبود فضا در زندان ها داریم و فضاهای اقامتی زندانیان دچار محدودیت بوده و مشکلات زیادی از نظر رفاهی ایجاد کرده است.(برنا، ۴ آذر ۱۳۹۷)
سپیده قلیان فعال مدنی اهل اهواز پس از گذشت شش روز از زمان بازداشت در حاشیه اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه همچنان در بازداشت به سر می‌برد. این فعال مدنی امروز طی تماس کوتاه تلفنی خانواده خود را از احتمال صدور قرار بازداشت یک ماهه مطلع کرده است. خانم قلیان به همراه اسماعیل بخشی از نمایندگان کارگران هفت تپه جزو معدود نفراتی هستند که همچنان در بازداشت به سر می‌برند.(هرانا،
۵آذر ۱۳۹۷)
یک فعال مدنی کُرد اهل سنندج پس از اتمام بازجویی به‌طور موقت تا پایان مراحل قضایی از بازداشت آزاد گردید.(اژانس کردپا، ۵ آذر ۱۳۹۷)
دولت ایران این گزارش‌ها را رد کرده که در برابر آزادی یک شهروند دوتابعیتی خواستار دریافت مطالبات مالی خود از بریتانیا شده است.
(بی بی سی، ۵ آذر ۱۳۹۷)
وکیل مدافع رضا خندان، فعال حقوق بشر و همسر نسرین ستوده، روز دوشنبه پنجم آذر اعلام کرد که به رغم اصرار موکلش بر سیاسی بودن اتهام‌هایی که متوجه اوست، پرونده آقای خندان به دادگاه انقلاب ارجاع شده است.(رادیو فردا، ۶ آذر ۱۳۹۷)
روز دوشنبه سه تن از زنان درویش گنابادی محبوس در زندان قرچک ورامین به نام‌های شکوفه یداللهی، الهام احمدی و سپیده مرادی که پیش‌تر در پی حوادث گلستان هفتم بازداشت و جمعا به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم شده بودند، با دستور محمدی رئیس زندان قرچک مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.(هرانا، ۶ آذر ۱۳۹۷)
مرضیه رسولی روزنامه‌نگار و زندانی سیاسی سابق روز جاری به دادسرای اوین احضار شد. طی این احضار از وی خواسته شده جهت پاره‌ای از توضیحات فردا سه‌شنبه در دادسرای اوین حاضر شود.(هرانا، ۷آذر ۱۳۹۷)
تعدادی از فعالان مجلس در مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. آنها خواستار تصویب قانونی همه‌جانبه‌گر برای پیشگیری و منع خشونت علیه زنان در ایران شدند.(هرانا، ۷ آذر ۱۳۹۷)
رویا صغیری، دانشجوی دانشگاه شهید مدنی تبریز که ایام محکومیت خود را در زندان مرکزی این شهر طی می کرد امروز با رای دیوان عالی کشور و توقف اجرای حکم از زندان تبریز آزاد شد.(هرانا، ۸ آذر ۱۳۹۷)
زن جوان که پسرش به اتهام “سرقت” زندانی شده در دادگاه مدعی شد شاکی پرونده به او گفته در صورتی رضایت می‌دهد که به ازدواج موقت او در بیاید. این در حالی است که دو متهم پرونده صبح دیروز به اتهام سرقت به عنف در شعبه هفتم دادگاه کیفری استان تهران پای میز محاکمه ایستادند و مدعی شدند که با نقشه زن خدمتکار خانه دست به سرقت زده‌اند.(هرانا، ۸ آذر ۱۳۹۷)
الهام احمدی، از زنان درویش گنابادی محبوس در ندامتگاه شهر ری موسوم به زندان قرچک، به دلیل محرومیت از ملاقات دست به اعتصاب غذای خشک زد و سپیده مرادی دیگر درویش زندانی در این زندان نیز در حمایت از الهام احمدی وارد اعتصاب غذای خشک شد.(کمپین زندانیان سیاسی، ۹ آذر ۱۳۹۷)
مهوش عدالتی (زائری) شهروند بهایی ساکن تهران که روز دوشنبه ۵ آذرماه، طی احضاریه‌ای کتبی به دادسرای اوین احضار و پس از پایان جلسه بازپرسی بازداشت شده بود، روز چهارشنبه با قرار وثیقه به‌صورت موقت آزاد شد.(هرانا ۹ آذر ۱۳۹۷)
کارشناسان سازمان ملل امروز طی بیانیه‌ای خواستار آزادی نسرین ستوده، رضا خندان و فرهاد میثمی، سه فعال مدنی محبوس در زندان اوین که در زمینه مقابله با حجاب اجباری فعالیت می‌کردند، شدند. طی این بیانیه کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل در ژنو ضمن ابراز نگرانی از وضعیت این فعالین مدنی از حکومت ایران خواستند بلافاصله همه کسانی را که برای حمایت از حقوق زنان زندانی شده اند، آزاد کند.(هرانا، ۹ آذر ۱۳۹۷)
شماری از درویشان گنابادی محبوس در زندان تهران بزرگ موسوم به فشافویه، در حمایت از سه زن درویش زندانی در زندان قرچک اعلام اعتصاب ملاقات کردند.(۱۰،آذر ۱۳۹۷)
مصطفی ترک همدانی وکیل مدافع هنگامه شهیدی از محکومیت موکلش به ۱۲ سال و ۹ ماه حبس خبر داد و گفت که این حکم از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی صادر شده است.(هرانا، ۱۱ آذر ۱۳۹۷)
محمود معصومی و الهام رسولی باغی، دو کنشگر مدنی ساکن تهران توسط شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر استان تهران به ترتیب به ۱۲ سال حبس و ۵ میلیون تومان جریمه نقدی بدل از یک سال حبس محکوم شدند. حکم صادره طی روز جاری به آنها ابلاغ شده است. این افراد پیش‌تر توسط شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران به ترتیب به ۱۲ و ۱ سال حبس تعزیری محکوم شده بودند.(هرانا، ۱۱آذر ۱۳۹۷)
آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی ایرایی، دو کنشگر مدنی محبوس در بند زنان زندان اوین روز جاری مجددا توسط مسئولین زندان به شعبه ۵ دادسرای اوین احضار شدند. این دو کنشگر مدنی به دلیل عدم ابلاغ رسمی که باید حداقل ۵ روز پیش از موعد دادگاه و به صورت رسمی به آنان ابلاغ می‌شد از حضور در این دادسرا خودداری کردند. این افراد پیشتر نیز در تاریخ ۲۲ آبان‌ماه به همین شیوه به این شعبه احضار شده بودند. آتنا دائمی روز جاری با انتشار نامه‌ای سرگشاده نسبت به این احضار واکنش نشان داده و دلایل خود را مبنی بر عدم حضور در دادسرا و غیر مستقل بودن دستگاه قضا اعلام کرده است. در بسیاری از موارد مشابه این قبیل احضارها به پرونده‌سازی علیه زندانیان توسط مسئولین زندان یا نهادهای امنیتی منتهی شده است.(هرانا، ۱۲ آذر ۱۳۹۷)
وکیل مدافع نرگس محمدی نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشرکه اینک دوران محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند، گفت “تا جایی که در جریان هستیم، وزارت اطلاعات به عنوان ضابط پرونده موکلم، با آزادی مشروط او موافق است و فقط موافقت دادستان تهران نیاز است”.(هرانا، ۱۳ آذر ۱۳۹۷)
عسل محمدی، فعال کارگری و دانشجوی داروسازی واحد علوم دارویی دانشگاه آزاد تهران صبح امروز توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.(هرانا، ۱۴ آذر ۱۳۹۷)
شهرزاد نظیفی، شهروند بهایی و از قهرمانان و مربیان موتورکراس بانوان در ایران که در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به بازداشتگاه زندان اوین منتقل شده بود، عصر روز دوشنبه با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شد.(هرانا، ۱۴ آذر ۱۳۹۷)
سپیده کشاورز (روحانی) شهروند بهایی ساکن تهران که در تاریخ ۲۹ آبان‌ماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، روز گذشته با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شد. مامورین در زمان بازداشت ضمن تفتیش منزل تعدادی از کتاب‌ها و وسایل شخصی ایشان را نیز ضبط کرده‌ بودند.(هرانا، ۱۵ آذر ۱۳۹۷)
یاسمن آریانی که در جریان اعتراضات به گرانی در ماه مرداد بازداشت و ابتدا به زندان قرچک و سپس به زندان اوین منتقل شد، با نگارش متنی به بررسی وضعیت زندان قرچک پرداخته است.( سایت کانون مدافعان حقوق بشر، ۱۹ آذرماه۱۳۹۷)
از وضعیت عسل محمدی، فعال مدنی و از اعضای تحریریه نشریه «گام» که پیش‌تر از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، هیچ اطلاعی در دست نیست.به گزارش کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، با گذشت پنج روز و تداوم بی‌خبری از وضعیت عسل محمدی، فعال مدنی که در روز سه شنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۷ از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود، نگرانی ها نسبت به وضعیت وی افزایش یافته است. (ایران پرس نیوز، ۱۹آذرماه ۱۳۹۷)
خبرگزاری فارس روز یکشنبه ۱۸ آذر (نهم دسامبر) از احضار مهناز افشار به دادسرای تهران خبر داد. به نوشته این خبرگزاری، دادستانی تهران مهناز افشار را به دلیل “مداخله در امور پزشکی و معرفی و تبلیغ یک آمپول خطرناک برای معتادین در فضای مجازی” برای ادای پاره‌ای از توضیحات به دادسرای تهران احضار کرد. مهناز افشار، بازیگر سرشناس سینمای ایران، چندی پیش در کانال اینستاگرام خود آمپول “نالوکسان” را برای جلوگیری از سوء‌مصرف موادمخدر تبلیغ کرد. (ایران پرس نیوز، ۱۹آذرماه ۱۳۹۷)
آتنا دائمی، کنشگر مدنی محبوس در زندان اوین به مناسبت فرا رسیدن روز جهانی حقوق بشر، نامه‌ای سرگشاده در خصوص مشکلات و نقض حقوق زنان محبوس در زندان قرچک ورامین (ندامتگاه شهر ری) نوشته است. آتنا دائمی در این نامه از نقض حقوق زندانیان و مشکلاتی چون عدم تفکیک جرائم، بهره‌کشی از زندانیان، عدم رسیدگی پزشکی مناسب، عدم دسترسی زندانی به وسایل بهداشتی، آب آشامیدنی ناسالم، ظروف غیربهداشتی، محل نگهداری نامناسب زندانی، غذای بی‌کیفیت و غیربهداشتی، مشکلات و بیماری‌های متعدد و … نوشته است.(هرانا، ۲۰آذرماه ۱۳۹۷)
مژده رجبی که در جریان اعتراضات به گرانی درماه مرداد بازداشت شده، با نگارش متنی به بررسی و ضعیتش پرداخته است.(کانون مدافعان حقوق بشر، ۲۰آذرماه ۱۳۹۷)
جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان به مناسبت دهم دسامبر روز جهانی حقوق بشر زنان بیانیه ای را صادر شد . به گزارش گروه اجتماعی برنا ، جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان در روز جهانی حقوق بشر بیانیه ای را صادر کرد .در متن این بیانیه آمده است :«در هفتادمین سالگرد صدور اعلامیه جهانی حقوق بشر، جمعیت “حمایت از حقوق بشر زنان” به عنوان یک تشکل سیاسی-اجتماعی و بر آمده از دو آرمان “حقوق انسان “و “حقوق زنان”، امروز حقوق زنان را فصلی از حقوق همه ی انسان ها، بلکه در موقعیت کنونی مهمترین مصداق حقوق بشر می شناسد و این دو آرمان را همپا و همتای یکدیگر در دستور کار خود دارد.(برنا، ۲۰ آذر ۱۳۹۷)
پارلمان اروپا روز پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷، قطعنامه‌ی مشروحی را در ۵ صفحه درباره ایران با تاکید بر وضعیت نسرین ستوده صادر کرد. این قطعنامه‌ شرح جامعی از موارد نقض حقوق بشر، وضعیت فعالان سیاسی و مدنی، مدافعان حقوق بشر و زمینه‌های اعتراض‌های گسترده‌ی مردمی و… را در بر می‌گیرد. پارلمان اروپا در این قطعنامه با اشاره به تحریم‌های شورای اروپا علیه ناقضان جدی حقوق بشر در ایران و گفتگوهای سیاسی در سه سال اخیر با مسئولان جمهوری اسلامی از جمله درباره‌ی وضعیت حقوق بشر و منشور حقوق شهروندی، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط نسرین ستوده شد. (هرانا، ۲۴آذرماه۱۳۹۷)
مادران دختران بازداشت شده در مردادماه با انتشار فایل‌های صوتی جداگانه از هنرمندان و روزنامه‌نگاران داخل کشور خواستند تا صدای مردم معترض و زندانیان در ایران باشند. مادران یاسمن آریانی و صبا کردافشاری با انتشار فایل صوتی جداگانه به اظهارنظر اخیر ترانه علیدوستی، بازیگر زن ایرانی در رابطه با حضور شاپرک شجری زاده یکی از دختران انقلاب در پارلمان کانادا انتقاد کردند و از هنرمندان و روزنامه نگاران خواستند تا از کارگران،‌ زنان، کشاورزان و معلمان زندانی در ایران حمایت و وضعیت وخیم زندان‌های جمهوری اسلامی را اطلاع رسانی کنند. مادر یاسمن آریایی در این فایل صوتی گفت اینجا که من ایستادم پارلمان کانادا نیست اینجا مرکز کشور ایران است. من اینجا ایستادم تا یک سوال را بپرسم این که «ویدا موحد» کجاست و چه سرنوشتی برایش رقم خورده است. من اینجا هستم تا از مردان و زنان چهارشنبه های سفید حمایت کنم کسانی که اکنون در زندان‌ها به سر می برند. (صدای آمریکا، ۲۵آذر۱۳۹۷)
وکیل مدافع نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر از صدور کیفرخواست پرونده موکلش خبر داده است. پیام درفشان، وکیل خانم ستوده به خبرگزاری ایرنا گفت که کیفرخواست پرونده موکلش پس از صدور در یکی از شعب بازپرسی دادسرای امنیت برای رسیدگی به دادگاه انقلاب ارسال شده است.آقای درفشان گفته که در حال حاضر موکلش به خاطر محکومیت غیابی به پنج سال حبس تحت عنوان اتهام جاسوسی که از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب صادر شده در زندان است.(بی بی سی، ۲۵آذر۱۳۹۷)
نگین قدمیان، شهروند بهایی محبوس در زندان اوین که از تاریخ ۲۷ آذرماه سال گذشته برای تحمل ۵ سال حبس در بند زنان این زندان به سر می‌برد، طی نامه‌ای سرگشاده از محرومیت‌ها و خاطرات تلخی که از ۱۸ سالگی به‌عنوان یک شهروند بهایی با آن مواجه شده نوشته است. (هرانا، ۲۶آذر۱۳۹۷)
یکتا فهندژ سعدی، شهروند بهایی ساکن شیراز، پس از محاکمه مجدد توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب این شهر به ۱۱ سال حبس تعزیری محکوم شد. (هرانا، ۲۶آذر۱۳۹۷)
محمود بهزادی وکیل مدافع نرگس محمدی نایب‌رئیس کانون مدافعان حقوق بشر، فعال مدنی و روزنامه نگار که در زندان به سر می برد، گفت که طبق هماهنگی های انجام شده موکلم روز چهارشنبه این هفته از زندان به کمیسیون پزشکی منتقل می شود تا وضعیت بیماری او بررسی شود. وی اظهار داشت: “با توجه به توصیه پزشکان که موکل را چندی پیش عمل جراحی کردند، منتظریم نرگس محمدی از زندان به بیمارستان منتقل شود تا تحت مراقبت های ویژه قرار گیرد”.(هرانا، ۲۷اذر۱۳۹۷)
سپیده قلیان، فعال مدنی که در تاریخ ۲۷ آبان‌ماه، در جریان تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه بازداشت شده بود، ساعتی پیش با قرار وثیقه آزاد شد. این فعال مدنی جزو معدود نفراتی بودند که در ارتباط با تجمعات کارگران این مجتمع تاکنون در بازداشت بود.(هرانا، ۲۸آذر۱۳۹۷)
به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از دویچه وله، معاون دادستان عمومی و انقلاب و سرپرست دادسرای ناحیه ۳۳ تهران معتقد است “بر اساس قرائن و امارات بزهکاری نسرین ستوده مسلم و محرز است”. امین ناصری در کیفرخواست نسرین ستوده او را به “تشویق مردم به فساد و فحشاء” متهم کرده است. او دلیل این اتهام را از جمله “حضور در کنار سکوی پست برق در خیابان انقلاب و قراردادن دسته گل بر روی آن در حمایت از دختران کشف حجاب کننده” عنوان کرده است.(هرانا، ۲۸اذر۱۳۹۷)
پیام درفشان وکیل مدافع نسرین ستوده وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر، گفت که بر اساس تاریخ تعیین شده از سوی شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه، دادگاه رسیدگی به پرونده موکلم در روز دوم دی (یکشنبه هفته آینده) برگزار می‌شود. به گفته درفشان، نسرین ستوده دو پرونده مطرح در دادسرای امنیت داشت که یک پرونده مربوط به شکایت بازپرس دادسرای کاشان از اوست و پرونده دیگر نیز تحت عنوان اتهامی عضویت در کمپین لگام (لغو گام به گام مجازات اعدام) تشکیل شده است.(هرانا، ۲۹آذر۱۳۹۷)
الهام احمدی از زنان درویش گنابادی محبوس در زندان قرچک ورامین، جهت رسیدگی به اتهامات “نشر اکاذیب و توهین به ماموران” به دادگاه احضار شد طی روز گذشته از حضور در جلسه دادگاه خودداری کرد. خانم احمدی پس از انتشار یک فایل صوتی با موضوع فجایع پزشکی و عدم رسیدگی پزشکی به زندانیان در زندان زنان قرچک ورامین با شکایت رئیس زندان به دادگاه احضار شده بود. (هرانا، ۳۰آذر۱۳۹۷)

فرهنگی و اجتماعی
معاون پیشگیری اداره بهزیستی خراسان رضوی ضمن بیان مشکلات زنان “معتاد متهاجر” گفت، “سیستم موجود در جامعه” باعث وجود چنین زنانی است. او تاکید کرد که انکار وجود زنان خیابانی، آسیب‌های بیشتری را به جامعه تحمیل می‌کند.(قدس انلاین، ۲ آذر ۱۳۹۸)
حوری دهقانشاد استاد دانشگاه آزاد اسلامی که بتازگی این دانشگاه حکم اخراج او را صادر کرده است ، می گوید: استاد رسمی با ۲۱ سال سابقه کار است اما بدون ارائه هیچ پاسخی او اخراج شده است .(افتاب نیوز، ۲ آذر ۱۳۹۷)
فاطمه موسوی گفت : قانون زمانی عوض میشود که عرف تغییر بکند ، زنان باید خودشان را به موجوداتی مستقل تبدیل کنند.(برنا، ۲ آذر ۱۳۹)
در پی ادامه اعتراضات دانشجویان دانشگاه آزاد واحد تهران مرکز به حضور گشت ارشاد، خبرها حاکی از بازداشت چند دانشجو توسط نیروهای امنیتی و انتظامی است.(صدای امریکا، ۳ آذر ۱۳۷)
قانون تامین امنیت زنان در برابر خشونت در حالی بلاتکلیف رها شده که زنان به دلیل مجازات نکردن خشونت‌گران زنان با سوء‌رفتار مواجه هستند(کمپین حقوق بشر ایران، ۳ آذر ۱۳۹۷)
عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه منع خشونت علیه زنان در قوه قضائیه در دست بررسی است و مراحل نهایی را می گذراند.(ایرنا، ۴ آذر ۱۳۹۷)
داشتن تعریفی یکپارچه از «خشونت علیه زنان» امکان شناخت انواع و مصادیق این نوع خشونت فراگیر و سیستماتیک، پیشگیری و در نهایت توقف آن را بهتر فراهم میکند. سازمان ملل متحد رفتار یا حتی تهدید به رفتار خشونت‌آمیز مبتنی بر جنسیت که منجر به آسیب و رنج فیزیکی، جنسی و روانی در زنان شود، «خشونت علیه زنان» تعریف میکند. طبق این تعریف اعمال اجبار و ایجاد محرومیت خودسرانه از آزادی برای زنان، چه در عرصه عمومی اتفاق بیفتد،‌ چه در عرصه خصوصی، جزو تعریف «خشونت علیه زنان» می‌گنجد.(برنا، ۴ آذر ۱۳۹۷)
امام جمعه موقت تهران گفت: اگر مردم می خواستند بساط زمان طاغوت آزاد باشد انقلاب نمی کردند. مردم انقلاب کردند که آن شراب خواری ها ، فساد و فحشا نباشد.(عصر ایران، ۴ آذر ۱۳۹۷)
کمیسیون حقوق بشر کانون‌های وکلای دادگستری مرکز و فارس از ادامه اعمال خشونت علیه زنان در “تمامی جوامع” انتقاد کرد. این نهاد می‌گوید بخش بزرگی از خشونت علیه زنان ایران “به دلیل ساختارهای حاکم بر جامعه” در سکوت رخ می‌دهد.(دویچه وله فارسی، ۵ آذر۱۳۹۷)
رئیس اورژانس اجتماعی سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه ۲۰ درصد از تماسها و مداخلات اورژانس اجتماعی مربوط به خشونت علیه زنان است گفت: ۴۸ درصد خشونت ها در زنان ۳۰ تا ۳۹ سال رخ داده است.(شهرخبر، ۷ آذر ۱۳۹۷)
احتمالاً اغلب اهل نظر و رسانه اطلاع یافته اند که اخیراً در یکی از روستاهای دماوند، کالبد یک بانوی بهایی را (ظاهراً شبانه) از گور در آورده و در بیابان رها کرده و بعد نیروی انتظامی پیکر را یافته و به اعضای خانواده اطلاع داده و از آن ها خواسته که جسد را به تهران برده و در آن جا دفن کنند و به دلیل امتناع خانواده از این پیشنهاد (البته صرفاً به دلیل محدودیت مذهبی) جنازه را بدون رضایت خانواده به تهران برده و در گورستان اختصاصی بهاییان به خاک سپرده اند.(خط صلح، ۸ آذر ۱۳۹۷)
در حالی که بیش از دو سال از تشکیل دوره دهم مجلس شورای اسلامی در ایران می گذرد، عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان، رسما تایید کرده که مینو خالقی به دلیل اینکه تصویری از دست دادن او با مردان وجود داشت علیرغم پیروزی در انتخابات، رد صلاحیت شد و از ورود به مجلس بازماند.(بی بی سی، ۸ آذر ۱۳۹۷)
کارشناس مسئول دفتر امور آسیب‌های اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه طی شش ماه نخست امسال ۵۰۷ مورد همسرآزاری به مرکز اورژانس اجتماعی استان گزارش شده است، گفت که” این آمار در بازه زمانی مشابه در سال قبل ۳۰۶ مورد بوده است که مقایسه آماری بیانگر افزایش چشمگیر این مراجعات است”.(هرانا، ۹ آذر ۱۳۹۷)
محمد صحفی معاون مطبوعاتی اسبق وزارت ارشاد و رییس کمیته تحقیق پرونده مرگ زهرا کاظمی خبرنگار ایرانی – کانادایی در سال ۱۳۸۲، جزییات نقش سعید مرتضوی دادستان وقت تهران در این حادثه و تحولات پس از آن را تحلیل و تبیین کرد.(هرانا، ۹ آذر ۱۳۹۷)
حکم ۹۹ ضربه شلاق مرد و زنی که متهم به داشتن “رابطه خارج از ازدواج” بودند در دیوان عالی کشور تأیید شد. بدین ترتیب حکم دو متهم به زودی اجرا می‌شود. متهمان در تمامی جلسات دادگاه اتهام خود را انکار کرده‌ بودند. کنوانسیون بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی صراحتاً استفاده از مجازات‌های تحقیر آمیز و نافی کرامت انسانی مانند شلاق را ممنوع کرده است.(هرانا، ۹ آذر ۱۳۹۷)
یک استاد حقوق گفت: توقع ما این است مجلس شورای اسلامی در قوانین به‌روز و در فقه پویا پیشگام شود، متأسفانه حرکت مجلس در حوزه زنان کند است؛ خدای نکرده اتفاقی نیفتد که ببینیم جامعه از دین زده شود و بگوید دین امکان تحول در دسترسی زنان به عدالت را ندارد.(ایسنا، ۹ آذر ۱۳۹۷)
یک نماینده مجلس شورای اسلامی و مدیر طرح و برنامه شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده شورای عالی انقلاب فرهنگی در مناظره ای پیرامون پوشش بانوان ایرانی گفتند مواجهه دستگاه های اجرائی و نظارتی با پدیده حجاب سلبی بوده و این رویکرد اثربخش نخواهد بود.(ایرنا، ۱۱آذر ۱۳۹۷)
جنگ بر سر پرونده زاغری، بیش از اینکه یک جنگ سیاسی و حقوقی باشد، یک جنگ روایت است. آیا رسانه‌های ایران می‌توانند از این بازی برنده بیرون بیایند؟نازنین زاغری، مادر است یا جاسوس؟
حضور جرمی هانت، وزیر خارجه انگلستان در ایران، باز هم پرونده نازنین زاغری، محکوم امنیتی که به پنج سال حبس محکوم شده، را بر سر زبان‌ها انداخته است. اما ماجرای این پرونده چیست؟(ایرنا پلاس، ۱۱ آذر ۱۳۹۷)
اکرم محمدی امینی اولین مدال‌آور بیلیارد زنان ایران دو سال از حضور در اماکن ورزشی و شرکت در کلیه مسابقات محروم شده است.(رادیو فردا، ۱۲ آذر ۱۳۹۷)
ساعی گفت: در خصوص انتصاب زنان در پست های مدیریتی چون وزیر و … بارها با دولت و مجلس مکاتبه کرده ایم، تذکر داده ایم اما متاسفانه هنوز در نظام اداری نگاه مردسالارانه وجود دارد و اعتماد به توانمندی بانوان کم است بنابراین با تلاش، حمایت و همبستگی بانوان با یکدیگر به طور حتم این شروع مثبت را به سرانجام خواهیم رساند.(برنا، ۱۴ آذر ۱۳۹۷)
معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری ضمن انتقاد از رواج چندهمسری در صداوسیما گفت: متاسفانه در کنار چندهمسری با مشکلات و چالش‌هایی مانند آسیب‌های ناشی از خیانت و روابط خارج از ازدواج نیز مواجهیم که نگران‌کننده‌است. (ایلنا، ۱۴ آذر ۱۳۹۷)
عضو شورای نگهبان گفت: خانم‌ها نقش و جایگاه بسیار عظیمی در اسلام دارند و حق بزرگی بر انسان دارند ولی همین خانم ها هم می توانند با برخی کیدها روی روند قضایی تاثیرگذار باشند؛ حقوق‌دانان نباید زنان را در محل کارشان به تنهایی راه ندهید تا بتوانید این روابط را کنترل کنید.(جنوب نیوز ۱۴ آذر ۱۳۹۷)
محمدرضا برومی مسئول کارگروه خانواده در جریان نشست بحران جنسی در ایران، با ارائه آمارهایی از وضعیت فعلی ازدواج و طلاق در کشور، گفت که “۱۳ میلیون مجرد قطعی، چهار میلیون زن بیوه، ۳.۲ میلیون پسر ۱۵ تا ۲۰ سال مجرد در جامعه وجود دارند که این آمارها نشان می‌دهد مجموعا ۲۰ میلیون نفر در کشور برای تامین نیاز جنسی خود دچار مشکل هستند. ( هرانا، ۱۶ آذرماه۱۳۹۷)
امروز شاهد حضور بیش از پیش زنان در جایگاه‌های مختلف اجتماعی هستیم. همچنین برای زنان در دنیای مدرن امکان تحصیل و کسب مهارت‌ شکل گرفته است، هرچند شاهد افزایش آسیب‌های اجتماعی میان زنان هستیم؛ چرا که زنان در هر مرحله از حضور اجتماعی خود با مشکلات متعدد روبه‌رو می‌شوند و فقدان قوانین حمایتی گویی فرش قرمزی برای افرادی که حقوق زنان را نادیده می‌گیرند، پهن می‌کند. با وجود شرایط سخت، زنان میدان را خالی نکرده‌اند و به نظر نمی‌رسد که در آینده هم چنین شود. ( سلامت نیوز، ۱۷ آذرماه۱۳۹۷)
فاطمه راکعی گفته است در شهرداری تهران برخی زنان را به عنوان یک گروه اجتماعی تعریف می‌کنند و نگاهشان به آنها مانند اقلیت‌های قومی، مذهبی و معلولین است. ( محبت نیور، ۱۷ آذرماه۱۳۹۷)
طراح مرکز رصد امور اجتماعی وزارت کشور گفت: جمعیت دختران و پسران مجرد قطعی در کشور به ترتیب ۱۰۵ و ۳۶ هزار نفر است که غالبا در شهرهای مرکزی ایران ساکن هستند. طراح مرکز رصد امور اجتماعی وزارت کشور همچنین گفت: طی ۲۰ سال گذشته نرخ خانوارهای تک نفره در کشور ۲ برابر شده و دلیل اصلی این موضوع نبود برنامه‌های یکپارچه و متوالی در دولت‌هاست. ( ایرنا، ۱۹ آذرماه۱۳۹۷)
محسن مدیروستا، بازپرس ویژه قتل دادسرای امور جنایی درباره جزییات خودکشی دختر جوان در ساختمان اداری دانشگاه الزهرا(س) گفت: این خانم متولد سال ۶۳ و فارغ‌التحصیل دانشگاه الزهرا(س) بوده که در سال ۹۱ فارغ‌التحصیل و در سال ۹۲ مدرک خود را دریافت کرده بود. (همشهری، ۱۹ آذر ۱۳۹۷)
ابوالفضل ابوترابی، عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس، تاکید کرد: بر اساس اصل سوم قانون اساسی مبنی بر جلوگیری از تبعیض ناروا تعیین سهمیه برای زنان در انتخابات درست نیست زیرا مانع حضور گسترده آنها می‌شود. وی افزود: با تعیین سهم مشخص زنان را محدود می‌کنیم، شاید مردم در زمانی قائل به اختصاص ۹۰ درصد کرسی‌های سیاسی به زنان باشند اما اگر طرحی که به کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها ارایه شده، به تصویب برسد تنها ۲۵ درصد سهم به زنان داده می‌شود. ( اقتصاد نیوز، ۱۹ آذرماه۱۳۹۷)
خرمشاهی گفت: به نظر می رسد که برای نجات زنان خیابانی فقط به جمع آوری آنها فکر کرده ایم و به زندگی پس از آزادیشان، هیچ نگاهی نداشته و برنامه ریزی در جهت بهبود شرایطی که منجر به خیابانی شدنشان شده است، نداریم. مدت هاست مسئولان از جمع آوری زنان خیابانی با افتخار سخن می گویند اما همان مسئولان از خود نمی پرسد که نتیجه این گونه جمع آوری ها در نهایت چه می شود و چقدر آسیب های اجتماعی را کاهش می دهد؟ آیا زنان دستگیر شده متنبه می شوند و پس از آزادی، راه صحیح زندگی را در پیش خواهند گرفت؟ آیا پس از آزادی، مشکلاتی که به دلیل آن به خیابانی شدن روی آورده اند، حل می شود؟ یا با همان مشکل منتهی با برچسب حبس کشیده، دوباره به زندگی سراسر سیاه خود بازمی گردنند. ( برنا، ۱۹ آذرماه۱۳۹۷)
آمل – معاون دفتر امور آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: گروه سنی زنان آسیب دیده از ۱۸ سال به ۱۶ سال کاهش یافته است و نوعی هشدار محسوب می شود. (مهر،۲۰ آذرماه۱۳۹۷)
سازمان توسعه و همکاری‌های بین‌المللی، ایران را در کنار پاکستان و یمن، به عنوان بدترین کشورهای جهان از نظر برابری جنسیتی معرفی کرده است. در گزارش سالانه برابری جنسیتی سازمان توسعه و همکاری‌های بین‌المللی، مانند گذشته بر شاخص‌های قانونی و عرفی مانند تبعیض‌های خانوادگی، خشونت فیزیکی علیه زنان، دسترسی زنان به منابع و آزادی‌های اجتماعی و امکانات قانونی برای پیشرفت، برای بررسی وضعیت زنان در کشورهای مختلف جهان مورد استفاده قرار گرفته‌اند. (دماوند، ۲۰ آذر۱۳۹۷)
دبیر کل جمعیت حمایت از حقوق بشر زنان گفت: لایحه تامین امنیت زنان علیه خشونت ۹۲ ماده داشت که اکنون به ۵۲ ماده رسیده و اخیرا مدیرکل تدوین لوایح قوه قضاییه نیز مواد این لایحه را ۵٠ ماده عنوان کرده است. نگران این موضوع هستیم که چه موادی از آن در قوه قضاییه حذف شده است.( ایرنا، ۲۱ آذر۱۳۹۷)
مدیرکل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری قزوین از ازدواج های غیرقانونی زنان ایرانی با مردان خارجی و پیامدهای غیرمنطقی آن با منافع جامعه ابراز نگرانی کرد. وی اظهار کرد: ضرورتاً به لحاظ اهمیت موضوع و همچنین جایگاه دهیاران در نظام مدیریت روستایی و به عنوان واسط بین دولت و مردم حوزه تحت مسئولیت خود در این راستا می توانند نقش مهمی را ایفا کرده و سفیران حُسن نیت سیاست ها و جهت گیری های دولت باشند.( نوداد، ۲۱ آذر۱۳۹۷)
معاون رییس جمهور در حوزه زنان و امور خانواده گفت: اشتغال آبرومند یک نیاز مهم برای همه افراد اعم از زن و مرد است و باید زمینه کسب درآمد عزتمند برای بانوان به ویژه زنان سرپرست خانوار و دختران با تحصیلات عالی فراهم شود. ( برنا، ۲۱ آذرماه۱۳۹۷)
دخترک ١٣ساله‌ای که نه چیزی از مادر بودن می‌داند، نه حسی نسبت به آن دارد، تنها خواسته‌اش خلاص‌شدن از جنینی است که در بطن او نفس می‌کشد. روایت زندگی روشنک شبیه فیلم‌هایی است که پند و نصیحتی را به گل‌درشت‌ترین شکل در چشم مخاطب فرو می‌کند. اما این‌جا خبری از فیلم نیست و «واقعیت» به شکل کوبنده‌ای به شنونده سیلی می‌زند. گزارش کوتاه زندگی روشنک را با پیش‌فرض دختری که ١٣سال دارد، نخوانید. این‌جا یک نفر «جوانمرگ» شده است. ( هرانا، ۲۱ آذرماه۱۳۹۷)
اصلاح قوانین و فرهنگسازی در جامعه، دو اصل محوری‌ای بود که در نشست « هم‌اندیشی صلح و منع خشونت علیه زنان» برای ارتقای حقوق زنان در جامعه بر آن تاکید شد. دکتر «خلیل میرزایی»، «مدیر گروه جامعه‌شناسی صلح» و استاد دانشگاه که در نشست هم اندیشی «صلح و منع خشونت علیه زنان» در موسسه مطالعات و تحقیقات زنان، صحبت می‌کرد، با بیان اینکه «وقتی پدیده ای به بحران تبدیل می‌شود کاری از مشاوران و روانشناسان برنمی‌آید» گفت که در این شرایط جامعه‌شناسان نیز باید «سطوح کار را بررسی کنند.» ( ایسنا، ۲۲ آذرماه۱۳۹۷)
مدیر کل امور زنان و خانواده وزارت آموزش و پرورش خبر داد که ۴۲ دانش‌آموز در استان خراسان شمالی در دوره ابتدایی ازدواج کردند و به همین دلیل از ادامه تحصیل بازماندند. فرحناز مینایی‌پور روز پنجشنبه گفت که «فقر اقتصادی و فرهنگی یکی از عواملی است که باعث ازدواج زود هنگام دختران می‌شود. (ایسنا، ۲۴ آذر۱۳۹۷)
ظهر امروز، دختری حدودا هجده ساله با پریدن از پل پیروزی اصفهان اقدام به خودکشی کرد. سهم نوجوانان ایرانی از خودکشی‌های سالانه بیش از ۷ درصد از سوی پزشکی قانونی اعلام شده است. عباس عابدی مسئول روابط عمومی مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان ضمن تایید این خبر گفت: “فرد مصدوم هوشیار و زنده است و تنها دچار چند شکستگی شده است”.از علت خودکشی وی اطلاعی در دست نیست.(هرانا، ۲۴ آذر ۱۳۹۷)
ناتوانی بازار کار در جذب فارغ‌التحصیلان آموزش عالی معضلی است که در همه گروه‌های اجتماعی در ایران نمود دارد، اما آمار ها نشان می‌دهد زنان در این میان بیشتر گرفتار بیکاری شده‌اند. اشتغال زنان در ایران همواره و در طول تاریخ موضوعی جنجالی و مناقشه برانگیز بوده است. (سلامت نیوز، ۲۶آذر ۱۳۹۷)
دو شهروند بهایی ساکن کرج به نام‌های پروان معنوی و الهام سلمانزاده که در تاریخ ۲۴ مهرماه سال جاری پس از تفتیش منازل و ضبط لوازم شخصی و کتاب‌ها توسط نیروهای امنیتی این شهر بازداشت و به زندان اوین منتقل شده بودند، روز جاری با تودیع قرار وثیقه و تا پایان مراحل دادرسی از زندان آزاد شدند. (هرانا، ۲۶آذر ۱۳۹۷)
شعبه اول دادگاه تجدید نظر دیوان عدالت اداری پس از ۴ سال انتظار، اعتراض ترانه قیامی دانشجوی محروم از تحصیل بهایی نسبت به رای صادره در دادگاه بدوی را رد کرد. این شهروند بهایی در جریان کنکور سراسری سال ۹۳ در پی محرومیت از تحصیل از سازمان سنجش به دیوان عدالت اداری شکایت برده و شکایت وی توسط شعبه اول دیوان عدالت اداری به استناد مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر عدم پذیرش بهائیان در دانشگاه‌ها رد شده بود. (هرانا، ۲۷ آذر۱۳۹۷)
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه جمعیت دختران فارغ التحصیل رو به افزایش است، گفت: حدود دو تا سه برابر مردان، بیکاری در بین دختران فارغ التحصیل وجود دارد. (ایسنا، ۲۹آذر۱۳۹۷)
یکتا میرشکار، مونا خسروپرست و صبا عربی، سه دختر بچه زاهدانی، دیروز به جای این که بعد از مدرسه، به خانه بروند و با عروسک‌هایشان بازی کنند، سوختند… جان دادند… و هرگز به خانه برنخواهند گشت. این اولین بار نیست که بخاری نفتی، در مدارس ایران، فاجعه می آفریند. وزارت آموزش و پروش ایران می گوید سیستم گرمایش ۴۲ درصد مدارس ایران امن نیست.(بی بی سی، ۳۰آذر۱۳۹۷)
مریم نوکندی چهارمین دانش آموز حادثه آتش سوزی مدرسه «اسوه حسنه» زاهدان فوت کرد. روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اعلام کرد که ساعت ۲۲ و ۴۵ دقیقه امشب متاسفانه «مریم نوکندی» چهارمین دانش آموز حادثه آتش سوزی مدرسه «اسوه حسنه» زاهدان فوت کرد. (هرانا، ۳۰ آذر۱۳۹۷)
معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: کمیت پژوهش ها در حوزه زنان بالا است، اما کارایی و اثرگذاری لازم در سیاست ها و برنامه ریزی ها را نداشته است. وی خاطرنشان کرد: موانع و مشکلات زنان در نظام ارتقا زیاد است که متاسفانه اکنون درصد اندکی از زنان در سطح استاد تمام در دانشگاه ها داریم. (ایرنا، ۳۰آذر۱۳۹۷)
معاون روحانی می‌گوید لازم است انجمن‌های کارآفرینی زنان تقویت و تکثیر شوند زیرا بیکاری بین دانش‌آموختگان دختر، دو تا سه برابر پسران است. طبق داده‌های مرکز آمار ایران، شمار مردان فعال در بازار کار چهار برابر زنان است. (دویچه وله، ۳۰آذر۱۳۹۷)

ورزشی
نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی گفت: بهترین راهکار برای حل مشکل حضور زنان در ورزشگاه‌ها، واقع‌نمایی است.(نامه نیوز، ۵ آذر ۱۳۹۷)
کارشناسان حقوق بشر فدراسیون بین‌المللی فوتبال، موسوم به فیفا، می‌خواهند برای رفع ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها فشار به ایران را افزایش دهند. برای این منظور فیفا می‌خواهد برای ایران مهلت قانونی تعیین ‌کند.(شهرخبر ۷ آذر ۱۳۹۷)
هیات حقوق بشر فدراسیون بین‌المللی فوتبال، بر تحت فشار قرار دادن ایران برای پایان ممنوعیت حضور زنان در ورزشگاه‌ها تاکید کرد.(صدای امریکا ۸ آذر ۱۳۹۷)

بهداشت و سلامتی
رئیس سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری اهواز از نجات یک زن جوان پس از اقدام به خودکشی خبر داد.(ایسنا، ۵ آذر ۱۳۹۷)
یک زن کُرد اهل شهرستان بوکان با خوردن قرص اقدام به خودکشی و جان خود را از دست داد.(آژانس کردپا، ۵ آذر ۱۳۹۷)
رئیس شبکه بهداشت کاشمر از اسید پاشی به صورت و گردن یک زن در این شهر خبر داد و گفت که این اسیدپاشی بر اساس آنچه اعلام شده توسط همسر سابق این زن صورت گرفته است.(هرانا، ۶ آذر ۱۳۹۷)
در کمتر از یک ماه، هفت شهروند در شهرستان‌های میاندوآب، ایلام، پیرانشهر، بوکان، پاوه، دیواندره و اشنویه اقدام به خودکشی و خودسوزی کرده و جان خود را از دست داده‌‌اند که شامل سه زن و چهار مرد است(هرانا، ۱۵ آذر ۱۳۹۷)
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: ظرفیت‌های حیاتی و سلامتی دختران طی ۱۵ سال گذشته به دلیل کمبود فضا و تحرک، ۱۱ درصد کاهش یافته است. وی خاطرنشان کرد: اگر به این مقوله‌ها توجه نکنیم، افزایش بیماری‌های غیرواگیر را نیز به صورت فزاینده خواهیم داشت و این مسئله در مورد سالمندی نیز مصداق پیدا می‌کند.(برنا، ۲۱ آذر ۱۳۹۷)
نرگس محمدی، نایب رئیس کانون مدافعان حقوق بشر که اینک در ایران دوران محکومیت خود را در زندان می گذراند در نامه ای به دادستان تهران از این مقام قضایی خواست تا شرایط مراقبت های پزشکی و دسترسی خود و دیگر زندانیان به پزشکان متخصصی که سال ها تحت مراقبت آنها معالجه شده اند و همچنین دسترسی به داروهایشان را فراهم آورد.( صدای آمریکا، ۲۵ آذر۱۳۹۷)
یک روانشناس سلامت گفت: جامعه ما ازحالت سنتی به سمت مدرنیته رفته و جامعه ای در حال گذار است که چنین جامعه ای قطعا مشکلات خود را خواهد داشت، یعنی جامعه سنتی تکلیفش با خودش معلوم است، اما در جامعه در حال گذار ما، مطالبه دختران برای تحرک بیشتر و داشتن فضای ورزش مناسب با میزان امکانات در نظر گرفته شده برای آنها همخوانی ندارد.(برنا، ۳۰آذر۱۳۹۷)

خانواده
دبیر گردهمایی بین المللی و هفتمین سمینار ایدز گفت: ۲۰ درصد زنان باردار و شیرده مبتلا به ایدز از دسترسی به درمان محرومند.(مهر، ۴ آذر ۱۳۹۷)
برای برطرف کردن مشکلات زنان سرپرست خانوار باید تغییر ایجاد شود که این تغییرات مستلزم هزینه‌های بسیاری است. در زمینه فرهنگی هم باید فرهنگ جامعه، نگاه مردم و دیدگاه‌ها نسبت به این افراد تغییر کند.(ایسنا، ۴ آذر ۱۳۹۷)
حادثه چند روز گذشته واژگونی مینی بوس زنان کارگر در جاده اسلام آباد ساری باعث شد تا بار دیگر چهره مشکلات و مسائلی که این قشر جامعه به آن دچار هستند، رخ نمایی کند.(ایرنا، ۵ آذر ۱۳۹۷)
الهیار ملکشاهی رئیس کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مخالف ازدواج سن قانونی ازدواج از ۱۳ سال است گفت که این مساله مخالف سیاست های کلی نظام است. حداقل سن ازدواج فعلی در ایران مغایر با کنوانسیون های حقوق کودک است.(هرانا، ۷ آذر ۱۳۹۷)
سه ماه از آن روز می‌گذرد. روزی که رقیه دختر بچه ۹ ساله افغانستانی را از پای سفره عقد با مردی که اختلاف سنی زیادی با او داشت به بهزیستی بردند. این ازدواج حاشیه‌های زیادی به همراه داشت و پای دادستان و بهزیستی را به ماجرا کشاند. دستگاه قضائی نیز گفت از ازدواج این دختربچه جلوگیری کرد.(هرانا، ۱۱ آذر ۱۳۹۷)
نرگس محمدی نائب رییس کانون مدافعان حقوق بشر که اینک دوران محکومیت خود را در زندان اوین می‌گذراند، با نگارش نوشته‌ای برای سالروز تولد فرزندان دوقلویش “کیانا و علی” که در هفتم آذر ماه، ۱۲ ساله شده‌اند، از حس‌های مادرانه‌اش سخن گفته است. نرگس محمدی در بخشی از این نامه نوشته است که “طی چهارسال ۱۱۹ بار (شنبه) صدای کودکانه و مامان نرگس سلامتان را شنیده‌ام، بی‌آنکه ببینمتان. صدایتان را برایم حد زده‌اند. دیدنتان را برایم غیرممکن کرده‌اند”.(هرانا، ۱۱ آذر ۱۳۹۷)
معاون امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری ضمن انتقاد از رواج چندهمسری در صداوسیما گفت: متاسفانه در کنار چندهمسری با مشکلات و چالش‌هایی مانند آسیب‌های ناشی از خیانت و روابط خارج از ازدواج نیز مواجهیم که نگران‌کننده‌است.(ایلنا، ۱۲ آذر ۱۳۹۷)
رئیس فراکسیون خانواده مجلس در نشست با مشاوران امور زنان دستگاه‌ها و سازمان‌ها ضمن اشاره به کاهش آمار طلاق در ۶ ماه نخست سال ۹۷ خواستار ارائه سیاست‌های اجرایی برای کاهش طلاق، کنترل و پیشگیری آسیب‌های ناشی از آن شد .(تسنیم، ۱۴ آذر ۱۳۹۷)
عضو شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در اواخر امسال انتخابات شورا یاریها برگزار خواهد شد گفت: زنان در این زمینه مسئولند چراکه باید کمک کنند چهره شهر تغییر کند. ما بیش از ۵۰۰۰ زن شهید داریم که به ندرت کوچه‌ها به اسم آنها نام گذاری شده است. وی بیان کرد: یکی از اشتباهاتی که زنان و مردان مسلمان به آن دچار می‌شوند اثبات دین اسلام است؛ دین خدا، دین خداست. اگر رفتارمان مطابق با شاخصهای دین باشد اسلام هم سرجای خودش است. (ایسنا، ۱۹آذر۱۳۹۷)
یک فعال حوزه زنان گفت باید پرسید آیا ابتکار و همفکرانش با مطرح کردن بحث «برابری اشتغال» به دنبال این هستند که تامین نیمی از مخارج زندگی برعهده زنان گذاشته شود و قصد دارند در این زمینه قانون تصویب کنند؟ (فارس، ۱۹آذر۱۳۹۷)
مدیرکل پزشکی قانونی استان سمنان از افزایش ۱۰ درصدی مراجعین نزاع در هشت ماهه امسال در این استان خبر داد. وی اظهار کرد: در هشت ماهه سال جاری، ۳۴۲۶ نفر به دلیل صدمات ناشی از نزاع به مراکز پزشکی قانونی استان سمنان مراجعه کردند. وی افزود: در آبان ماه سال جاری نیز آمار مراجعین نزاع نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۱۵ درصد افزایش، به ۳۵۵ نفر افزایش یافته است.(ایسنا، ۱۹آذر۱۳۹۷)
معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، از وقوع یک خانوادگی در خیابان جمال زاده خبر داد که طی آن مردی ۸۰ ساله همسرش را به قتل رساند.(ایلنا، ۲۰آذر۱۳۹۷)
مدیرکل پزشکی قانونی کهگیلویه و بویراحمد از مراجعه بیش از ۴۰۰۰ نفر با ادعای نزاع به ادارات پزشکی قانونی این استان طی ۸ ماه امسال خبر داد. وی خاطرنشان کرد: میزان معاینات مراجعین مدعی نزاع در هشت ماهه امسال ۱٫۱۳ درصد افزایش یافت.(برنا، ۲۱آذر۱۳۹۷)
فرماندار ملسا برغ دابا از ثبت بیش از ۱۰۰۰ مورد ازدواج در ۸ ماهه اول سال در شهرستان خبرداد و گفت که “در شهرستان ۳۸ مورد ازدواج زیر ۱۵ سال به ثبت رسیده است و جا دارد دستگاه های متولی این مورد را مورد توجه قرار داده و خانواده ها هم با انجام مشاوره سن ازدواج فرزندان خود را در نظر داشته باشند که این موضوع می تواند در زندگی آینده افراد بسیار اثر گذار باشد.(هرانا، ۲۱آذر۱۳۹۷)
زنان به عنوان نیمی از جمعیت جامعه همواره نقش بسزایی در رشد و توسعه کشور ایفا کرده اند اما در این راه خصوصا در زمینه ورود به بازار کار و اشتغال، برخی اوقات به دلایل مختلف با خشونت اقتصادی نیز مواجه بوده اند. طبق نظر متخصصان، اشتغال زنان در عرصه های مختلف اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و غیره و کسب درآمد و داشتن استقلال مالی همواره با چالش های زیادی در جامعه رو به رو بوده است. یکی از نشانه های این امر بالا بودن نرخ بیکاری زنان نسبت به مردان است.(ایرنا، ۲۲آذر۱۳۹۷)
زنگ خطر افزایش زنان سرپرست خانوار چندسالی است به صدا درآمده، زنانی که میان زنانگی و مردانگی سرگردانند و برای اداره زندگی باید ازظرافت خود دست بکشند ودر این تعارض ها آبستن آسیب می شوند. زنان سرپرست خانوار جزو آسیب پذیرترین اقشار جامعه هستند که هم در سطح فردی و هم اجتماعی با مشکلات و مسائل جدی دست و پنجه نرم می کنند و همین مساله سبب شده شرایط زندگی برای این قشر دشوارتر از سایر اقشار جامعه باشد.(مهر، ۲۵آذر۱۳۹۷)
مدیرکل دفتر آسیب دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفت: در مناطقی که فردگرایی و احترام به حقوق فردی مطرح است گزارش هایی که به دست ما می رسد بیشتر است و مردم به موارد آسیب بیشتر اهمیت می دهند و با آن آشناتر هم هستند، اما در برخی جوامع هنوز به آن بلوغ اجتماعی نرسیده ایم. (برنا، ۲۶آذر۱۳۹۷)
رییس اورژانس اجتماعی خراسان جنوبی گفت: همسرآزاری در رتبه دوم آسیب‌های اجتماعی در استان است. حسین اردنیدر شورای اداری شهرستان بیرجند اظهار کرد: آسیب‌های اجتماعی یکی از دغدغه‌های مهم برای مسئولان است.رییس اورژانس اجتماعی خراسان جنوبی با بیان اینکه خدماتی که در اورژانس اجتماعی به مردم ارائه می‌شود، تخصصی است و مداخلات لازم را ارائه می‌دهند. (ایسنا، ۲۹آذر۱۳۹۷)
ازدواج‌های فامیلی در اسلام نه تنها منع نشده که توصیه هم شده. ازدواج دختر عمو و پسرعمو حتی پیوندی مقدس و عقدی در آسمان‌ها دانسته شده است؛ یکی از دلایل مذهبی‌اش؟ ازدواج دختر پیامبر مسلمانان با امام اول شیعیان. امروز اما علم ژنتیک از احتمالات ترسناکی در سرنوشت فرزندان حاصل از این ازدواج‌ها حرف می‌زند. احتمالاتی که در طول سالیان نمونه‌های بسیاری از آن به ثبت رسیده. علم می‌گوید جهش ژنتیکی در این ازدواج‌ها می‌تواند شانس بروز اختلالات ژنتیک را در فرزندان حاصل این ازدواج‌ها بالا ببرد. در تابوی این هفته دکتر تقی کیمیایی اسدی، پزشک متخصص مغز و اعصاب در واشینگتن و آیت‌الله محمد موسوی بجنوردی در تهران بر سر همین موضوع بحث می‌کنند. (رادیوفردا، ۳۰ آذر۱۳۹۷) -  تهیه کنندگان -  زینب عباسیان چالشتری، مینا فرشی

کانون دفاع از حقوق بشر در ایران

کمیته دفاع از حقوق زنان

Be Sociable, Share!