نفس سفره‌های زیرزمینی به شماره افتاده است

frouneshaste zamin 24052017  ایسنا: ‌معاون آبخیزداری اداره‌کل منابع‌طبیعی استان زنجان، چالش‌های این بخش را در حوضه‌های آبخیز تشریح کرد و گفت: علت بروز این چالش‌ها مربوط به عوامل انسانی و طبیعی است.

‌به گزارش ایسنا، ‌به نقل از روابط‌عمومی اداره‌کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان زنجان، جعفر بیات با اشاره به چالش‌های بخش آبخیزداری این دستگاه در حوزه‌های آبخیز استان، اظهار کرد: خاک‌های شسته شده از زمین‌های بالادست توسط روان‌آب‌ها در مخازن سدها رسوب می‌کنند. رسوب باعث کاهش ظرفیت سدها و شبکه‌های آبیاری شده و هزینه‌های بسیاری به کشور تحمیل می‌کنند.

این مسئول با اشاره به ورود 250 میلیون مترمکعب رسوب به سدها در سطح کشور، افزود: 60 میلیون نفر از جمعیت کشور در معرض خطر سیل است و از این میزان 15 میلیون نفر مستقیما در معرض خسارات سیل هستند. بر اساس آمار چند دهه گذشته هر سیلاب در ایران به طور متوسط 40 میلیارد تومان خسارت بر جا می‌گذارد.

وی با بیان اینکه خسارت مستقیم سیل 4879 مورد زمین لغزش برابر 378 هزار میلیارد ریال است، به وضعیت دشت‌های ممنوعه و بحرانی افت شدید اشاره کرد و گفت: سطح آب‌های زیرزمینی در بسیاری از دشت‌های کشور به میزان نیم تا دو متر در سال رسیده است.

بیات، فرونشست زمین را از دیگر چالش‌های آبخیزداری در حوضه‌های آبخیز استان اعلام کرد و افزود: برداشت‌های بی‌رویه و غیرمجاز از سفره‌های زیرزمینی موجب فرونشست زمین به میزان 10 تا 30 سانتی متر در اغلب دشت‌های کشور شده است.

معاون آبخیزداری اداره‌کل منابع‌طبیعی استان زنجان اضافه کرد: در اثر تبخیر آب‌های سطحی، سالانه 280 میلیارد مترمکعب از حجم آب‌های قابل استفاده در کشور کاسته می‌شود.

وی ادامه داد: شسته شدن و جابه‌جایی خاک هم سبب از بین رفتن زمین‌های حاصلخیز و مشکلات بعدی شده و سالانه بیش از 10 میلیارد دلار به کشور خسارت وارد می‌کند.