خواست فرانسه بر توقف فوری فعالیت‌ های مرتبط با موشک‌ های بالستیک رژیم ولایت فقیه - بهرام قاسمی: برنامه موشکی ایران دفاعی و حق ملت است

Moushak-Sakht Iran-1 rfi فارسی: پس از آن که ایران اعلام کرد، در چهارچوب برنامه‌ های فضایی خود در هفته‌‌ های آینده دو موشک‌ ماهواره بر ساخت خود را به مدار خواهد فرستاد، وزارت أمور خارجه فرانسه روز جمعه ١١ ژانویه در بیانیه‌ ای از ایران خواست ضمن خودداری از پرتاپ این موشک‌ ها، همه فعالیت‌ های مرتبط با ساخت موشک‌ های بالستیک با قابلیت حمل سلاح‌ های هسته‌ای را متوقف کند. بهرام قاسمی جمعه شب در واکنش به  بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه در خصوص برنامه موشکی ایران، گفت: انتظار می‌ رود فرانسه از تکرار ادعاهای نادرست مخالفان برجام خودداری کند.
 
وزارت أمور خارجه فرانسه در این بیانیه همچنین یادآوری کرده است که «برنامه موشکی ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد منطبق نیست و از ایران می‌خواهد فورا تمامی فعالیت‌های مربوط به موشک‌های بالستیک قادر به حمل کلاهک اتمی از جمله آزمایش فناوری موشک بالستیک را متوقف کند.»
 
بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه واکنشی به سخنان حسن روحانی در روز پنجشنبه است. رئیس جمهوری اسلامی ایران، دیروز در مراسم دومین سالگرد در گذشت هاشمی رفسنجانی گفت که ایران در هفته‌های آینده نسبت به پرتاب دو موشک ماهواره بر اقدام خواهد کرد.
 
مقام های جمهوری اسلامی می گویند که موشک‌های ماهواره بر ایران قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد را نقض نمی کند. این در حالی است که واشنگتن تکنولوژِی به کار رفته در اینگونه موشک ها را تکنولوژی بالیستیک می داند. برخی مقامات آمریکایی گفته‌اند که ایران با فرستادن ماهواره به فضا، درصدد بهینه سازی و تولید موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک اتمی است.
 
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به بیانیه وزرات أمور خارجه فرانسه در باره برنامه موشکی ایران گفت: «برخلاف ادعای وزارت امور خارجه فرانسه، نه برنامه موشکی ایران با اهداف غیرمتعارف پایه‌گذاری شده است و نه آنچه به عنوان حق طبیعی ایران برای تقویت توانمندی‌های علمی و دفاعی خود در قالب برنامه موشکی توسعه یافته است، برخلاف قطعنامه ۲۲۳۱ است. در هیچ بخشی از این قطعنامه، ایران از برنامه موشکی متعارف و دفاعی و کاربردهای علمی منع نشده است. ما قویا معتقدیم تلاش برای القا و تحمیل تفسیر و برداشتی نادرست از قطعنامه ۲۲۳۱ در مورد برنامه موشکی ایران رفتاری غیرمسئولانه است.»
 
سخنگوی وزارت أمور خارجه ایران در پایان تأکید کرد: «برنامه موشکی ایران دفاعی، ملی، متعارف و نه تنها قانونی است بلکه حق طبیعی ملت ایران به شمار می‌رود.»
 
یادآور می‌شویم که قاسم تقی زاده معاون وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران در ۲۹ نوامبر گذشته گفته بود که ایران در نظر دارد در ماه های آینده اقدام به پرتاپ سه ماهواره در فضا نماید. به گفته وی این ماهواره‌ها با دانش و تکنولوژِی بومی ساخته شده و پس از پرتاپ با موشک های ماهواره بر در ارتفاعات مختلفی در مدار قرار خواهند گرفت.
 
***
 
بهرام قاسمی: برنامه موشکی ایران دفاعی و حق ملت است
 
یورونیوز: ایران خواست فرانسه برای متوقف کردن سریع‌تر فعالیت‌هایش در زمینه موشک‌های بالستیک را «غیرمسئولانه» خواند.
 
بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه در واکنش به سخنان همتای فرانسوی خود گفت: «انتظار می‌رود فرانسه از تکرار ادعاهای نادرست مخالفان برجام خودداری کند.»
 
آقای قاسمی افزود که در هیچ بخشی از «قطعنامه ۲۲۳۱» ایران از برنامه موشکی متعارف و دفاعی و کاربردهای علمی منع نشده است.
 
سخنگوی وزارت خارجه در پایان، پاسخ به همتای فرانسوی خود را در یک جمله کوتاه این گونه خلاصه کرد که «برنامه موشکی ایران دفاعی، ملی، متعارف و نه تنها قانونی است بلکه حق طبیعی ملت ایران به شمار می‌رود.»
 
ون در مول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه بدنبال ادعای تهران مبنی بر حصول توانمندی موشکی قرار دادن دو ماهواره در مدار زمین، روز جمعه اعلام کرد کشورش معتقد است که برنامه موشکی ایران ناقض قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل است.
 
اظهارات خانم مول در واکنش به سخنان رئیس جمهوری ایران ابراز شد. حسن روحانی، رئيس جمهوری ایران روز پنج‌شنبه گفته بود که این کشور به زودی دو ماهواره را با موشک‌های ساخت ایران به فضا پرتاب خواهد کرد.
 
ایالات متحده آمریکا، قدرت‌های اروپایی، اسرائیل و کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس بارها مخالفت خود را با برنامه موشک‌های بالستیک ایران اعلام کرده اند.
 
براساس قطعنامه‌ ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل متحد، ایران مجاز نیست برنامه توسعه موشک‌های با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای را داشته باشد.
 
ایران همواره اعلام کرده است برنامه موشکی این کشور صرفا جنبه دفاعی دارد و به هیچ وجه قابل مذاکره نیست.