درخواست گروه گزارشگران ویژۀ سازمان ملل متحد از رژیم ولایت فقیه دربارۀ شکنجه و رفتار غیرانسانی با نازنین زاغری و نرگس محمدی

Hoghoghe Bashar rfi فارسی: نیلس مِلزر"* گزارشگر ویژۀ سازمان ملل متحد دربارۀ شکنجه، از مقامات ایران خواست کلیۀ خدمات درمانی و پزشکی مورد نیاز "نازنین زاغری-راتکلیف" و "نرگس محمدی" را در اختیار آنان قرار دهند. نیلس مِلزر و ۵ گزارشگر مستقل ویژۀ دیگر این سازمان، روز چهارشنبه ١٦ ژانویه/ ٢٦ دی ماه، در بیانیۀ خود در ژنو نسبت به وضعیت سلامتی این دو تن ابراز نگرانی کرده و خودداری مسئولینِ جمهوری اسلامی ایران را از توجه به نیازهای درمانی آنان مورد انتقاد قرار دادند.
 
گروه گزارشگران ویژۀ سازمان ملل متحد در بیانیۀ خود از دولت ایران می‌ خواهد «دسترسی به مداوا و نیازهای داروئی را که "نازنین زاغری-راتکلیف" و "نرگس محمدی" به دلیل وضعیت وخیم سلامتی خود بارها خواستار آن شده‌اند، بصورت عاجل و بدون قید و شرط فراهم سازند». این دو تن در زندان اوین محبوس هستند.
 
بر اساس این بیانیه، مقامات ایران به نیازهای درمانی "نازنین زاغری" که دچار ورم سینه، درد گردن و سنگینی و کرخی دست و پا شده است توجه نکرده و از اینکه یک پزشک خصوصی بتواند وی را معاینه کند نیز جلوگیری کرده‌اند.
 
بر پایۀ همین گزارش، مسئولان ایرانی از ارائۀ خدمات درمانی لازم به "نرگس محمدی" نیز که به آمبولی ریه، خونریزی و اِپی لِپسی مبتلاست خودداری کرده‌اند. او همچنین در پی عمل جراحی کیسۀ صفرا نیازمند مراقبت‌های پزشکی ویژه است.
 
کارشناسان سازمان ملل از اینکه خودداری مقامات از ارائۀ خدمات درمانی لازم، این دو تن را به اعتصاب غذا ناگزیر ساخته، ابراز نگرانی کرده و یادآوری می‌کنند که محروم ساختن زندانی از امکانات درمانی لازم می‌ تواند «رفتار ظالمانه، غیرانسانی و تحقیر آمیز» و حتی «شکنجه» تلقّی شود.
 
گروه گزارشگران سازمان ملل متحد، با یادآوری نتایج تحقیقات گروه کاری در بارۀ بازداشت‌ های خودسرانه، خواستار آزادی فوری نرگس محمدی و نازنین زاغری-راتکلیف، شده است.
 
این گروه در بیانیۀ خود یادآوری می‌کند که ایران امضاء کنندۀ «میثاق بین‌ المللی حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی» و نیز «میثاق بین‌المللی حقوق سیاسی و مدنی» است و باید به تعهدات خود در این زمینه که یکی از آنها احترام به حقوق زندانیان است عمل کند.
 
"نازنین زاغری"، شهروند ایرانی بریتانیائی که برای دیدار از والدین خود به ایران رفته بود، در ١۵ فروردین ١٣٩۵، هنگام خروج از کشور در فرودگاه کرمان دستگیر گردید و اندکی بعد به اتهام جاسوسی به ۵ سال زندان محکوم شد.
 
سپاه پاسداران کرمان اندکی پس از دستگیری نازنین زاغری با انتشار اطلاعیه‌ ای، وی را به «همکاری با مؤسسات معاند و مشارکت در فعالیت‌ های براندازی نرم» حکومت ایران متهم کرد.
 
نازنین زاغری با بنیاد خیریه "تامسون رویترز" همکاری دارد و اتهامات وارده بر او ظاهراً از همین رو صورت گرفته است.