یارانه پنهان ۹۷۰ هزار میلیارد تومان و بودجه دولت ۴۴۰ هزارتومان - بدهکاری دولت ۲۸۰ هزار میلیارد تومان و طلب آن حدود ۱۳۰ هزار میلیارد تومان - درآمد دولت در سال آینده ۲۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار - مبنای محاسبه نرخ ارز ۵۵۰۰ تومان

eghtesade bima تارنمای حزب اعتماد ملی: رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه طرح جریمه ریالی سربازی در لایحه بودجه نیامده است، گفت: البته نمایندگان این طرح را پیشنهاد دادند تا سال آینده لحاظ شود ولی این امر منوط به مذاکره با ستادکل نیروهای مسلح است.
 
«غلامرضا تاجگردون» روز جمعه در جلسه شورای مرکزی حزب اعتماد ملی به تشریح آخرین وضعیت لایحه بودجه ۹۸ کشور پرداخت و گزارشی از جزئیات بودجه نظامی و فرهنگی را ارائه کرد.
 
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در مورد اجرای طرح جریمه ریالی سربازی در لایحه بودجه سال ۹۸ گفت: این موضوع در لایحه نیامده است ولی نمایندگان پیشنهاد دادند سال آینده نیز لحاظ شود. با این حال این مساله منوط به مذاکره با ستادکل نیروهای مسلح شد و حدس می زنم که اگر منابع صرف خود نیروهای مسلح شود، احتمال موافقت با آن افزایش می‌یابد.
 
وی ادامه داد: سال گذشته ستادکل نیروهای مسلح با این قانون موافقت نکرد و مقام معظم رهبری گفتند، موافق نیستند و اگر کسری بودجه‌ دولت جبران می‌شود ایرادی ندارد که در نهایت برای سال ۹۷ دوباره تصویب شد.
 
تاجگردون ادامه داد: فکر می‌ کنم امسال هم بتوانیم این طرح را در قانون بودجه سال ۹۸ بیاوریم و اگر این موضوع در مجلس مطرح شود، رای می‌آورد، اما برای اینکه جوانان دچار مشکل نشوند، ابتدا با ستادکل نیروهای مسلح هماهنگ خواهیم کرد و سپس اقدام می‌کنیم.
 
وی با اشاره به بودجه نهادهای فرهنگی و آنچه که به مؤسسات و‌ نهادهای دینی و فرهنگی داده می‌ شود، گفت: ما تلاش کردیم تا بودجه تعداد قابل توجهی از این نهادها را کم کنیم و خوشبختانه موفق هم شدیم.
 
تاجگردون با اشاره به بودجه‌ هایی که به برخی از نهادها از جمله مؤسسه آیت‌الله مصباح یزدی داده می‌شود، گفت: ردیف بودجه آقای مصباح در دولت اصلاحات گذاشته شده که ابتدا یک میلیارد تومان بود. مدرسه عالی شهید مطهری، مؤسسه امام صادق (ع)، مؤسسه مفید و … هم در آن دوران بودجه گرفتند و پس از آن مبالغ برخی افزایش یافت و تغییر کرد.
 
وی در مورد بودجه حوزه‌ های علمیه نیز گفت: آنچه که تحت عنوان بودجه حوزه علمیه مطرح می‌ شود، عمدتاً صرف امور خدماتی نظیر بیمه و … است که پرداخت می‌ شود و بودجه مربوط به شوراهای سیاست‌ گذاری جدا است.
 
رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: مثلاً بودجه مؤسسه جامعه‌ المصطفی که دانشگاه است و در ۵۰ نقطه از دنیا آموزش می‌ دهد، اگر بنا باشد که حذف شود باید گفت این مأموریت را انجام ندهد.
 
تاجگردون با اشاره به کلیات و کلان بودجه کشور در ارتباط با مردم گفت: مردم در چند جا آسیب می‌ بینند و فشارهایی روی آنها هست. یک بخش مربوط به حقوق کارکنان دولت است که باید تلاش کنیم دچار مشکل نشوند، چرا که مشابه این وضعیت را در سال ۷۴ هم داشتیم و کارمندان دولت با یک افت شدید درآمدی روبرو شدند که باید تلاش کنیم این اتفاق رخ ندهد.
 
وی ادامه داد: اگر دولت در سال آتی به اهدافی که می‌ خواهد برسد که بعید می‌ دانیم برسد، نرخ بیکاری تغییر نمی‌ کند، اما اگر نرسد، نرخ بیکاری بیشتر هم می‌شود.
 
وی اضافه کرد: ما لایحه حمایت از حقوق معلولان را تصویب کردیم، اما دولت چیزی برای آن تعریف نکرده است.
 
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در مورد نرخ ارز در سال آینده نیز گفت: با نرخ فعلی ارز، درآمد دولت ۲۱ میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار است.
 
تاجگردون ادامه داد: مبنای محاسبه نرخ ارز ۵۵۰۰ تومانی، میانگین قیمت ارز ۴۲۰۰تومانی و قیمت ارز در سامانه نیما است.
 
رئیس کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ۵۰ درصد ارز یارانه‌ا ی مصرفی کشور مربوط به حوزه دارو و روغن است؛ ما از رئیس جمهور خواستیم که این مسأله دارو را در بیمه‌ ها بگنجاند.
 
تاجگردون در بخش دیگری از سخنان خود در مورد نرخ حامل‌های انرژی نیز گفت: یارانه پنهان در اقتصاد کشور ۹۷۰ هزار میلیارد تومان است و بودجه دولت ۴۴۰ هزارتومان است که این نشان می‌دهد. رقم یارانه پنهان ٢ برابر بودجه کشور است؛ از این میان حدود ۲۲۰ هزار میلیارد تومان آن بودجه سوخت است و پس از آن معافیت‌ های مالیاتی است.
 
وی درباره بدهی‌ ها و مطالبات دولت نیز گفت: دولت ۲۸۰ هزار میلیارد تومان بدهکار است، که این جدای شرکت‌های دولتی است. از این میان ۷۹ هزار میلیارد تومان به اشخاص و پیمانکارها و … بدهکار است و حدود همین رقم هم به شهرداری‌ ها و … بدهی دارد.
 
تاجگردون اضافه کرد: دولت حدود ۱۳۰ هزار میلیارد تومان هم از برخی اشخاص و بانک‌ ها و نهادهای دولتی طلب دارد که در مجموع تراز آن حدود ۱۵۰ هزار میلیارد تومان منفی است.
 
به گفته تاجگردون طبق برنامه‌ ریزی‌ها دولت تا پایان امسال ۳۳ تا ۳۴ هزار میلیارد از بدهی مردم را تسویه خواهد کرد.
 
وی افزود: قیمت حامل‌های انرژی و تغییر در آن موضوع بسیار حساسی است و‌ باید با دقت انجام شود.
 
تاجگردون اضافه کرد: مالیات آستان قدس را هم امسال در پیشنهادات دیده‌ اند، اما گاهی مالیات را می‌ گیرند و دوباره به آن برمی‌ گردانند.
 
وی در مورد صادرات نفت کشور نیز گفت: صادرات ما امروز یک میلیون بشکه است در حالی که سال گذشته بالای یک میلیون بشکه بود و امیدواریم این میزان در سال آینده افزایش یابد یا حداقل همین مقدار بماند.