عدم تناسب سقف معافیت مالیاتی در لایحه بودجه سال ۹۸ با متوسط هزینه‌ های خانوار/ خط فقر یک خانوار ۴ نفره در تهران ۴ میلیون و ۵۹۲ هزار تومان یا ۲ میلیون ۷۰۰ هزار تومان؟

faghr 10072014 مرکز پژوهش‌‌ های مجلس با بیان اینکه سقف معافیت مالیاتی حقوق برای سال ۹۸ با هزینه‌ های خانوار هم‌خوانی ندارد، اعلام کرد: خط فقر برای یک خانوار ۴ نفره در تهران ۲ میلیون ۷۰۰ هزار تومان در ماه است.
 
به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به تفاوت سقف معافیت مالیاتی در قانون بودجه ۹۷ نسبت به لایحه بودجه ۹۸ پرداخت.
 
این مرکز آورده است: سقف معافیت مالیاتی در لایحه بودجه سال آینده تفاوتی نسبت به سال جاری نداشته است، در این باره دلایل زیر حائز اهمیت است.
 
بر اساس پیش بینی ها انتظار افزایش تورم برای سال آینده وجود دارد.
 
متوسط انواع هزینه های خوراکی و غیرخوراکی برای یک خانوار با جمعیت ۴ نفر رقمی بیش از ۳۶۲ میلیون ریال [سالیانه]، ماهیانه حدود ۳۰ میلیون ریال است.
 
با توجه به جهش ارز در سال ۹۷ انتظار می‌ رود افزایش هزینه‌ ها در سال ۹۸ تداوم داشته باشد.
 
خط فقر در یک خانواده چهار نفره در شهر تهران در تابستان سال ۹۷ ماهیانه ۲۷ میلیون ریال و سالیانه حدود ۳۲۰ میلیون ریال برآورد شده است.
 
با توجه به دلایل فوق می توان نتیجه گرفت، رقم ۲۷۶ میلیون ریال سالانه با ماهیانه ۲۳ میلیون ریال بعنوان سقف معافیت مالیاتی در لایحه بودجه سال ۹۸ تناسبی با متوسط هزینه‌ های خانوار ندارد.
 
مالیات حقوق کارکنان بخش عمومی و خصوصی در قانون بودجه سال ۹۷ برخلاف سالهای قبل از آن با پلکان‌های بیشتری تصویب شد.
 
در سال‌های گذشته تعداد پلکان مالیات حقوق محدود به دوپله بود، اما در سال ۹۷ تعداد پلکان مالیات حقوق به چهار پله افزایش پیدا کرد.
 
با وجود این در لایحه بودجه سال آینده مجدداً رویکرد دو پله ای اتخاذ شده است که این مسئله به کاهش اثر بازتوزیعی و عدالت مالیاتی می‌انجامد و توصیه می‌شود، مشابه با قانون بودجه سال ۹۷ تعداد پلکان نرخ مالیات بر حقوق افزایش پیدا کند.
 
***
 
خط فقر در تهران ۴ میلیون و ۵۹۲ هزار تومان/ پیش‌ بینی تورم ۳۶ درصدی در سال آینده
 
مشرق: برای یک خانوار ۴ نفره، خط فقر در تهران چیزی در حدود ۴ میلیون و ۵۹۲ هزار تومان است.
 
به گزارش مشرق، احمد امیرآبادی فراهانی در برنامه متن و حاشیه با اشاره به استخراج برخی آمار و ارقام از بودجه ۹۸ اظهار کرد: بر اساس بودجه ۹۸، در سال آینده شاهد تورم نقطه به نقطه در حدود ۵۰ درصدی و تورم سالیانه ۳۶ درصدی خواهیم بود.
 
عضو هیئت رئیسه مجلس درخصوص خط فقر در سال آینده نیز گفت: برای یک خانوار ۴ نفره، خط فقر چیزی در حدود ۲ میلیون و ۲۵۵ هزار تومان است و البته این رقم در تهران متفاوت خواهد بود و چیزی در حدود ۴ میلیون و ۵۹۲ هزار تومان است.
 
وی در پاسخ به این سوال که چه تعداد از مردم تهران و سایر نقاط کشور چنین درآمدی دارند گفت: خیلی از مردم، کمتر از این رقم درآمد دارند و این بر اساس آمار و ارقام استخراج شده از بودجه ۹۸ است.
 
امیرآبادی عضو کمیسیون تلفیق مجلس نیز همچنین با اشاره به در پیشِ‌رو بودن برخی بحران‌های اقتصادی و مالی در سال آینده گفت: در سال آینده بحران ارزی، بحران بانکی و بحران مالی دولت را خواهیم داشت که در مجلس باید فکری برای آن کنیم.