چند ماه دیگر برای عملی شدن طرح ساز و کار مالی- تجاری اروپا با ایران/ تردید بسیاری از کارشناسان در موفقیت این طرح

Tahrim-Usa-1 ساز و کار تجارت با ایران چند روز دیگر آغاز می‌ شود.
 
الشرق الئوسط- میشال ابو نجم
 
 چهار ماه پیش ۳ کشور اروپایی (فرانسه، آلمان و بریتانیا) به اضافهٔ وزیر خارجهٔ اتحادیهٔ اروپا اعلام کردند در سایهٔ تصمیم ترامپ برای تحریم ایران، سعی در ایجاد ساز و کار جدید مالی با ایران هستند.
 
به گزارش الشرق الاوسط، بعد از ۱۲۰ روز مذاکره میان کشورهای اروپایی و ایران، روز گذشته جان لودریان وزیر امور خارجهٔ فرانسه اعلام کرد که هدف این ساز و کار تسهیل تجارت با ایران با ارزهایی غیر از دلار و دور زدن تحریم است و از چند روز آینده آغاز می‌ شود، اما تاریخ دقیق آن را اعلام نکرد.
 
بر اساس اطلاعات موجود، سه کشور مذکور اخیراً بعد از مخالفت اتریش، بلژیک و لوکزامبورگ راهی برای آمادگی این ساز و کار پیدا کردند.
 
این ساز و کار در پاریس ثبت خواهد شد و مدیریت آن را شخصی آلمانی برعهده خواهد داشت که هنوز مشخص نشده‌ است و کشورهای اروپایی امضا کنندهٔ برجام، طرف‌ های این همکاری هستند.
 
اما اعلام این ساز و کار به معنی آماده بودن آن برای اجرای فوری آن نیست؛ چرا که به نظر می‌ رسد جزئیات فنی آن نیاز به مقدمه چینی دارد؛ بنابراین ایران چند ماه باید صبر کند تا این طرح عملی شود.
 
برای این ساز و کار یک صندوق احداث خواهد شد که درآمدهای نفتی ایران به آن ریخته می‌ شود تا از طریق آن هزینهٔ کالاها و خدماتی که به ایران تقدیم می‌ شود، پرداخت شود و برای دور زدن تحریم همهٔ این‌ ها با ارزی غیر از دلار صورت می‌ گیرد.
 
اما با این حال بسیاری از کارشناسان به موفقیت این طرح و توانایی آن برای جبران خسارت‌ هایی که در نتیجهٔ تحریم به ایران وارد می‌ شوند، شک دارند؛ چرا که بسیاری از شرکت‌ های بزرگ از ترس تحریم از ایران خارج شده و فرصت برای پیوستن شرکت‌ های کوچک فراهم شده‌ است که سود چندانی برای ایران نخواهند داشت.
 
از سوی دیگر معافیت‌ هایی که آمریکا به ۸ کشور داده‌ است که از جملهٔ آنها دو کشور اروپایی ایتالیا و یونان است، سه ماه دیگر به پایان می‌ رسد و این یعنی ایجاد محدودیت‌ های بیشتر برای ایران و مشکلات آن برای تأمین بودجه‌ اش.
 
 
***
 
ژان‌ ایو لُودریان: انتظار می رود ساز و کار ویژۀ مالی اروپا با ایران تا چند روز دیگر اجرایی شود
 
 rfi فارسی: "ژان‌ایو لُودریان" وزیر امور خارجۀ فرانسه، اعلام کرد که انتظار می رود ساز و کار ویژۀ مالی اروپا برای تعامل با ایران در پی برقراری تحریم‌های اقتصادی آمریکا بر علیه این کشور، در روزهای آینده اجرایی شود.
 
"ژان‌ایو لوُدریان" وزیر امور خارجۀ فرانسه، روز چهارشنبه ٢٣ ژانویه/ ٣ بهمن در جلسۀ کمیتۀ روابط خارجی مجلس این کشور، تأکید کرد که انتظار می رود که ساز و کار ویژۀ مالی اروپا با ایران موسوم به "اِس پی وی SPV"، در روزهای آینده راه‌اندازی شود.
 
پیش از این، منابع دیپلماتیک در هفتۀ گذشته از اجرایی شدن مکانیسم ویژۀ تجاری اروپا با ایران تا پایان ماه ژانویه خبر داده بودند؛ اما از آنجا که بررسی جزئیات فنی این ساز و کار هنوز به زمان نیاز دارد، به نظر می‌رسد که اجرایی شدن این مکانیسم ماه‌ها به طول انجامد.
 
بنا به گفتۀ منابع دیپلماتیک، ساز و کار ویژۀ مالی اروپا برای تعامل با ایران، قرار است در فرانسه به ثبت برسد، توسط آلمان مدیریت شود و بریتانیا نیز به عنوان دیگر کشور اروپایی امضا کنندۀ این مکانیسم ویژۀ مالی، در اجرایی شدن آن سهیم باشد.
 
ساز و کار ویژۀ مالی، به عنوان راه حلی از سوی اتحادیۀ اروپا با هدف تسهیل مبادلات تجاری با ایران و مقابله با تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه این کشور قرار است به اجرا گذاشته شود تا از طریق این مکانیسم ویژه، ایران بتواند به صادرات گاز و نفت خود ادامه دهد و امکان صادرات کالاهای اروپایی نیز به این کشور فراهم شود.
 
این در حالیست که برخی دیپلمات‌های اروپایی با اشاره به لزوم کاهش انتظارات از ساز و کار ویژۀ مالی، این مکانیسم را تنها برای تجارت‌های کوچک همچون تهیۀ محصولات کشاورزی و یا کالاهای بشردوستانه کارآمد دانسته‌اند.