احمد خاتمی: گزینه‌ای برای رهبری آینده مطرح نشده است

khatami ahmad

بی بی سی: احمد خاتمی، عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان رهبری می‌گوید تا کنون گزینه‌ای برای آینده رهبری در جمهوری اسلامی مطرح نشده است.

آقای خاتمی به خبرگزاری ایسنا گفته است آقای خامنه‌ای "در با نشاط‌‌‌ ترین وضعیت" قرار دارد اما "طبیعی است که باید به فکر آینده نظام هم بود."

 

آیت‌الله خامنه‌ای ۷۹ سال دارد و از ۲۹ سال پیش پس از مرگ آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبری ایران را به عهده داشته است.

طی سال‌های اخیر شایعه‌های فراوانی در باره وضعیت بیماری آقای خامنه‌ای منتشر شده و حتی یکبار شایعه بیماری و مرگ او به حدی گسترده شد که وزارت امور خارجه ایران مجبور به تکذیب این شایعه شد.

طی سال‌های گذشته، آقای خامنه‌ای تحت عمل جراحی پروستات و عمل جراحی کیسه صفرا قرار گرفته است.

 

آقای خاتمی که از روحانیون پرنفوذ جمهوری اسلامی است در مصاحبه خود گفته است "شخص خاصی" برای رهبری در نظر گرفته نشده است. او تاکید کرده که "مطلقا یک فرد هم در این زمینه مطرح نشده است."

آقای خاتمی چندی پیش به شکل‌گیری کارگروه تعیین رهبری در خبرگان اشاره کرده و گفته بود "گروهی از برجستگان خبرگان انتخاب شدند نه اینکه آن‌ها رهبر تعیین کنند، بلکه کسانی که در مظان رهبری هستند راجع به آن‌ها تحقیق و بررسی شود که این کمیته با رعایت مساله رازداری این کار را انجام داده است."

 

   احمد خاتمی: چندبار از رهبری شنیدم که مجلس خبرگان باید چند رهبر در آستین داشته باشد

آقای خاتمی در مصاحبه جدید خود گفته است "از آن حرف گذشته بنده، سو برداشت شد و گفتند خبرگان در پی انتخاب رهبر جدید هستند."

 

عضو هیات رئیسه مجلس خبرگان و امام جمعه موقت تهران گفته است آقای خامنه‌ای "در با نشاط ‌ترین وضعیت قرار دارد و اهل ورزش و پیاده‌روی است."

آقای خاتمی تاکید کرده "تنها شخصیتی که در حال حاضر لباس رهبری بر قامت او زیبنده است فقط و فقط مقام معظم رهبری است."

 

در سال‌های اخیر از شخصیت‌های مختلفی در جمهوری اسلامی به عنوان گزینه رهبری برای دوران بعد از آیت‌الله خامنه‌ای یاد شده است. محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام که اخیرا درگذشت، یکی از این چهره‌ها بود.