آژانس امنیت دیجیتال اتحادیه اروپا: ایران، روسیه و چین تواناترین جاسوسان سایبری در حوزه اقتصادند

Hakerhaye Seiberi

«یک آژانس مرتبط با امنیت دیجیتال در اتحادیه اروپا در گزارشی از چین، روسیه و ایران به عنوان «تواناترین و فعال‌ترین کنشگران سایبری مرتبط با جاسوسی اقتصادی» یاد کرد.»
 
به گزارش خبرنگار «پارسینه» به نقل از رویترز، «آژانس امنیت شبکه و اطلاعات اتحادیه اروپا» در گزارشی که امروز، دوشنبه، منتشر کرده مدعی شد ایران به فعالیت‌های سایبری خود شدت بخشیده و هکر‌های این کشور مسئول حملات و کمپین‌های خبرسازی نادرست در سال‌های اخیر بوده اند.
 
در این گزارش گفته شده «تحریم‌های تازه اعمال شده علیه ایران احتمالا این کشور را به سمت تشدید فعالیت‌های تهدیدآمیز سایبری مورد حمایت دولت برای دنبال کردن اهداف ژئوپولتیکی و راهبردی در سطح منطقه‌ای سوق می‌دهند».
 
یک مقام بلندپایه ایرانی این گزارش را رد کرده و گفته است «تمام این‌ها بخشی از جنگ روانی است که توسط ایالات متحده و متحدانش علیه ایران به راه انداخته شده است».
 
این آژانس، هکر‌های دولتی را در فهرست مهم‌ترین تهدید‌ها علیه امنیت دیجیتال اتحادیه اروپا قرار داده است.
 
در گزارش مذکور از چین، روسیه و ایران به عنوان «تواناترین و فعال‌ترین کنشگران سایبری مرتبط با جاسوسی اقتصادی» یاد شده است.
 
ایران، روسیه و چین بار‌ها اتهامات مطرح شده درباره هدایت حملات سایبری را رد کرده اند.
 
مارس سال ۲۰۱۸ و پس از آن که واشنگتن چندین ایرانی را به خاطر هک کردن در راستای اهداف دولت به فهرست تحریم‌ها اضافه کرد، وزارت خارجه ایران این اقدام را به عنوان یک اقدام «تحریک آمیز، نامشروع و فاقد دلایل منطقی» محکوم کرد.
 
در ماه نوامبر هم ایالات متحده دو ایرانی را به خاطر یک حمله سایبری بزرگ با استفاده از باج افزاری به نام «سم سم» متهم شناخت و دو نفر دیگر را به جرم تبدیل باج دریافت شده از بیتکوین به ریال تحریم کرد.
 
در گزارش آژانس اروپایی گفته شده انتظار می‌رود فعالیت‌های سایبری ایران در ماه‌های پیش رو شدت بگیرند، به ویژه اگر ایران در متعهد نگه داشتن اتحادیه اروپا به برجام ناکام بماند.