سفر مقام آمریکایی به اروپا برای مذاکره درباره «حمایت ایران از ترویسم»

 a Sales رادیو فردا: وزارت امور خارجه ایالات متحده روز سه شنبه اعلام کرد که دیپلمات ارشد آمریکا در امور مبارزه با تروریسم، به چند کشور اروپایی سفر می‌کند تا با مقام‌های این کشورها در خصوص حمایت ایران از تروریسم در اروپا مذاکره کند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده است: ناتان سیلز، هماهنگ کننده امور مبارزه با تروریسم، هفته ۲۸ ژانویه به دانمارک، سوئد و نروژ سفر می کند تا درباره تروریسم مورد حمایت ایران در اروپا، تعقیب تروریست‌های خارجی و مبارزه با سفر تروریست‌ها مذاکره کند.

وزارت امورخارجه آمریکا تصریح کرده است: «ایران همچنان اصلی‌ترین حکومت حامی تروریسم در جهان است. در سالهای اخیر این رژیم اقدامات تروریستی در کشور فرانسه، دانمارک، هلند، آلبانی و جاهای دیگر هدایت کرده است.»

وزارت خارجه آمریکا همچنین می‌گوید، ناتان سیلز در اروپا با مقام‌های این کشورها در خصوص سفر نیروهای تروریستی برای پیوستن به داعش مذاکره خواهد.

طبق این بیانیه، آمریکا خواهان اجرای قطعنامه ۲۳۹۶ شورای امنیت است که اعضای سازمان ملل را موظف می‌کند اطلاعات در خصوص افراد مظنون را مبادله کنند.

 آندرس ساموئلسن، وزیر امور خارجه دانمارک، در صفحه توئیتر خود از تحریم ایران به عنوان «روزی مهم برای سیاست خارجی اتحادیه اروپا» یاد کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در حالی به اقدامات ایران در برخی کشورهای اروپایی اشاره کرده است که طی ماههای اخیر جمهوری اسلامی درگیر تنش‌های دیپلماتیک با کشورهای مختلف اروپایی بر سر اتهام دخالت ماموران آن در بمبگذاری‌ و سوء‌قصد به مخالفان خود بوده است.

فرانسه و دانمارک می‌گویند که توطئه ماموران دیپلماتیک و امنیتی ایران برای حمله به مخالفان جمهوری اسلامی را خنثی کرده‌اند.

در همین زمینه، آلمان یک دیپلمات ایرانی مامور در اتریش به نام «اسدالله اسدی» را در ایالت باواریا دستگیر و او را متهم کرد که به یک زوج برای حمله به همایش روز نهم تیرماه مجاهدین خلق در حومه پاریس مواد منفجره داده است.

این دیپلمات به بلژیک تحویل شده است.

فرانسه در دهم مهرماه دارایی‌های متعلق به سرویس‌های اطلاعاتی ایران و دو شهروند ایرانی را در واکنش به «طرح حمله» به این همایش مسدود و اوایل آبان نیز یک دیپلمات ایرانی را اخراج کرد.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به این اتهام‌ها واکنش نشان داده و با اشاره به اینکه هرگونه «اقدام تروریستی» از سوی جمهوری اسلامی محکوم است٬ گفته بود: «با توجه به اسناد و مدارک موجود٬ نقش معاندان٬ بدخواهان و عوامل مخرب شناخته شده در طراحی این نمایش مضحک روشن است».

از سوی دیگر، نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی متهم شده‌اند که در پشت سوء‌قصد به یک ناراضی سیاسی در هلند و یک عضو «جنبش الاحواز» در دانمارک بوده‌اند.

دانمارک شدیدا به ایران اعتراض کردو سفیرش را از تهران فراخواند. هلند نیز دو دیپلمات ایرانی را اخراج کرد.

آلبانی نیز سفیر ایران و یک دیپلمات ایرانی را به ظن فعالیت‌های غیرقانونی که امنیت کشور را به خطر انداخته، اخراج کرد.